בחסות המדינה: דו"ח חדש של תנועת 'אם תרצו' חושף תמונת מצב מדאיגה על פיה עמותת 'בלדנא', הרשומה כחוק, מסיתה נגד גיוס לצה"ל ולשירות לאומי של בני המגזר הערבי והדרוזי, ופועלים באין מפריע בבתי ספר מוכרים במגזר הערבי. הפעילות זוכה לעידוד וסיוע של חברי הכנסת מטעם הרשימה המשותפת.

מתוך "היום הזה", ימים א-ה בשעה 23:00

על פי חוק העונשין, כל "מי שהסית או שידל אדם החייב בשירות בכוח מזוין שלא ישרת בו, או שלא יתייצב לפעולה צבאית, דינו מאסר חמש שנים". בהמשך מדגיש החוק כי "מי שעבר עבירה לפי סעיף זה בתקופה שבה מתנהלות פעולות איבה צבאיות של ישראל או נגדה, דינו מאסר חמש-עשרה שנים".

מחוייבים בחוק גיוס חובה. חיילים דרוזים. צילום: דובר צה"ל
מחוייבים בחוק גיוס חובה. חיילים דרוזים. צילום: דובר צה"ל

 

ממצאי הדו"ח מעלים חשד יותר מסביר כי פעילות 'בלדנא' עוברת לכאורה גם על סעיף נוסף בחוק העונשין, והוא "המרדה", שמשמעותה, על פי נוסח החוק, היא "להביא לידי שנאה, בוז או אי-נאמנות למדינה או לרשויות השלטון או המשפט שלה שהוקמו כדין" וכן: "לעורר מדנים ואיבה בין חלקים שונים של האוכלוסין".

דו"ח זה מביא דוגמאות המראות כיצד העמותה, יחד עם ארגון 'אורפוד' פועלים ביחד ובגלוי לשידול והסתה נגד שירות בצה"ל של האוכלוסייה הדרוזית, שעליה חל חוק חובת הגיוס. בכך מתקיימת לכאורה עבירה על החוק.

על פי ממצאי הדו"ח, עמותת 'בלדנא' קיבלה מספר תרומות בשנים האחרונות מ'הקרן לישראל החדשה' וכן, למרות שלא נראה דיווח שקוף לרשם העמותות על התרומות מישויות מדיניות זרות, ניתן לציין תרומה בולטת במיוחד בשנת 2015, בו ארגון 'בלדנא' זכה לתמיכה של מעל ל-2 מיליון שקלים רק מהאיחוד האירופי. בגזרת מערכת החינוך, הדו"ח מצביע על דוגמאות רבות לפעילות שוטפת וחופשית של 'בלדנא' בבתי ספר ערביים מוכרים. בבתי הספר מטיף הארגון לא רק לסרבנות, אלא גם לבדלנות ולהקצנת המגזר הערבי נגד מדינת ישראל.

הדו"ח מפרט את שיטת הפעולה של העמותה ואת דרכי הפעולה שלה. לדוגמא, מוצג בדו"ח כיצד 'בלדנא' פועלת עם בני נוער דרוזים בדאליית אל-כרמל, וכן מקיימת פעילות המשותפת עם ארגון 'אורפוד'. על פי האתר 'אלערבי אלגדיד', שני הארגונים קיימו בינואר 2016 סמינר משותף של פעילי התנועות על "היסטוריית הדרוזים הפלסטינים", בו הוצגה הסתה לכאורה נגד שירות החובה בצה"ל. סמינר זה כלל שיעורי הטפה של סרבנים בדבר "חשיבות הסרבנות לגיוס בחברה הערבית הדרוזית". דוגמא נוספת המובאת בדו"ח, מראה כיצד ערכה העמותה סמינר ההדרכה בשיתוף עם 'אורפוד', שם ניתן הסבר כיצד התנועה פועלת ב-2006 בבתי ספר נגד הסכנות של השירות הלאומי והצבאי.

"על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית כנגדם". צילום: דוד וקנין, פלאש 90
"על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית כנגדם". צילום: דוד וקנין, פלאש 90

 

ח"כ עודה מוצג בתור יו"ר הועדה למלחמה בכל צורות הגיוס

הדו"ח מציג כיצד 'בלדנא' מקבלת באופן אבסורדי תמיכה ציבורית מחברי כנסת ישראל. אחד מחברי הכנסת אשר תומכים בגלוי בפעילותה הוא יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה.

בשנת 2010, הרצה ח"כ עודה בכנס 'בלדנא', בו הודה עודה לעמותה והזכיר שזו הרצאתו הרביעית בתקופה האחרונה. עודה הוצג בכנס כיו"ר הועדה למלחמה בשירות הלאומי ובכל צורות הגיוס. במעשיו, מעיד ח"כ עודה, כי הוא אינו מעודד סרבנות רק בקרב המגזר המוסלמי, אלא בפועל תומך גם בסרבנות בקרב בני המגזר הדרוזי. את הפעילות שלו נגד גיוס ובעד סרבנות, עודה מוביל גם מהכנסת. רק לאחרונה פרסם הודעת תמיכה בכמה סרבניות גיוס.

אולם הדו"ח מעיד כי ח"כ עודה לא לבד. בחודש אפריל 2017, עמותת 'בלדנא' ערכה סדנאות סביב ההתנגדות לשירות הלאומי והגיוס בבית הספר "אבן רשד" בכפר-כנא, בהשתתפות חבריו לסיעה חברי הכנסת חנין זועבי, יוסף ג'אברין ומסעוד גנאים.

ח"כ אוחנה: "על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד עודה זועבי וגאנים"

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), יו"ר ועדת המשנה לכוח אדם בצה"ל הגיב לדו"ח 'אם תרצו' ואמר כי "דו"ח תנועת 'אם תרצו' מראה תמונת מצב מחרידה שיש לפעול נגדה בדחיפות. לא ניתן לשונאי ישראל לפגוע בצה"ל ובחייליו. אנשים בזויים אלה מנסים לשדל לסרבנות את האוכלוסייה הדרוזית, המונה בתוכה את מיטב לוחמינו וגיבורנו. אותם אנשים הולכים בדרכם של המנהיגים שלהם מהרשימה המשותפת ואף מקבלים מהם תמיכה ציבורית כפי שחושף הדו"ח".

סיפוח לא, בנייה כן. ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90
"אכנס דיון חירום". ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90

 

ח"כ אוחנה לא מסתפק בהצהרות וקורא לצעדים מעשיים. לדבריו, "על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית כנגד אותם מפעילי תנועת 'בלדנא' וכן נגד חברי הכנסת עודה, זועבי וגנאים שבפעילותם האנטי-ישראלית עוברים על שני סעיפים בחוק העונשין; שידול לסרבנות והמרדה".

עוד הכריז אוחנה כי "לאור ממצאי הדו"ח הקשים, אכנס לדיון חירום את ועדת המשנה לכוח אדם בצה"ל שבראשותי, במסגרת ועדת החוץ והביטחון, בכדי לשמוע את הגורמים הרלוונטיים ולגבש דרך פעולה,יחד עם רשויות המדינה וצה"ל, שימנעו את הפעילות הלאומנית-ערבית נגד המתגייסים לצה"ל".

"שטיפת מוח לבני נוער תוך הזדהות עם הרעים שבאויבנו"

מנכ"ל תנועת 'אם תרצו' מתן פלג, אמר כי "אנו עדים לתופעה בה ארגוני סרבנות רדיקליים פועלים בבתי ספר דוברי ערבית במטרה למנוע את שילובם בחברה הישראלית. במימון ממשלות זרות האיחוד האירופאי ובחסות התאגיד האמריקאי 'הקרן לישראל החדשה', מנסים ארגוני קיצון לבצע שטיפת מוח לבני נוער בני המגזר הדרוזי ובכלל. מטרתם הנלוזה היא לגרום להם לסרב להתגייס לצה"ל ולשירות הלאומי ולפעול לכך שייקחו חלק בפעילות נגד מדינת ישראל תוך הזדהות עם הרעים שבאויבנו".

פלג הדגיש כי "לא יתכן שהסתה אנטי ישראלית תחדור באין מפריע אל בתי הספר בארץ. יש לזכור שהנפגעים הראשונים של פעילות זו אלה בני הנוער של המגזר הערבי העוברים תהליך שכנוע בו הם נאלצים להתנגד לחברה בה הם חיים. אנו קוראים ליועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד ארגון שתול זה, הן על הסתה לסרבנות מול המגזר הדרוזי והן בנסיון להמריד אוכלוסיות שלמות בחברה נגד המדינה. ממצאי הדו"ח מוכיחים כי הרשימה המשותפת מחבלת בסיכוי להשתלבות של המגזר הערבי במקום לסייע לו. תנועת 'אם תרצו' כתנועה הציונית הגדולה בישראל וכמי שחרטה על דגלה את שילובם של בני המיעוטים בצה"ל ובשירות הלאומי, תמשיך לפעול ללא לאות נגד כל אלו הפועלים לערער על קיומה מבפנים של החברה הישראלית".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20