תגובות בעולם לפטירתה של . נשיא גרמניה, פרנק-ואלטר שטיינמאייר, ידידו קרוב של כתב באיגרת מיוחדת: "קשה לאמוד את משמעות אובדן זה. נחמה תיזכר כאישיות חזקה ואמיצה. מחויבותה הנמרצת והבלתי נלאית לחלשים שבחברה הייתה דוגמה והשראה לאנשים רבים. היא דאגה תמיד להנכיח בגלוי סובלנות ולכידות בתקופה של קיטוב הולך וגובר."

נשיא ארצות הברית דונלד הביע את תנחומיו: "מלאניה ואני שולחים את תנחומינו העמוקים לנשיא ראובן ריבלין ולכל מדינת ישראל עם פטירתה של הגברת נחמה ריבלין. הגברת ריבלין ייצגה את המדינה שהיא אהבה בחסד. היא תחסר לנו, ולכל אלה שהכירו אותה."

ראש מעצמה נוסף שהביע צער על מותה של ריבלין הוא נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שכתב כי הוא מבקש להעביר את תנחומיו הכנים על מותה של נחמה, ואיחל לנשיא המדינה כוח ועוצמה בהתמודדות ברגעים קשים אלו.

"אנו זוכרים את החסד והקסם של הגברת נחמה ריבלין כאשר ליוותה את כבודו בביקורכם במדינתנו בנובמבר 2016", כתב נשיא הודו ראם נאת' קובינד לרובי ריבלין והוסיף: "העם בהודו עומד אתך, , ועם העם בישראל ברגע זה של עצב ואבל."

הנשיא ריבלין מניח זר פרחים על קבר רעייתו. צילום: אילת כהנא

 

בשם האפיפיור פרנציסקוס , נמסר שנעצב עד מאוד לשמע בשורת פטירתה של נחמה וכי הוא מוסר שתפילותיו מופנות להבטחת כוח ושלום מהאל עבור הנשיא, עבור אוהביו ועבור עם ישראל אשר כואב את האובדן המצער הזה.

נשיא צרפת עמנואל מקרון, שאף שוחח עם הנשיא כתב שהידיעה על מותה של נחמה העלתה בו וברעייתו ברידג'יט זיכרונות מביקורם הרשמי של הנשיא ונחמה בפריז בשנה האחרונה, במהלכו צפה בהם מאוחדים וקרובים זה לזו. "כשנחמה הודיעה לנו על הניתוח הקרב ובא היא נראתה בטוחה וחזקה", כתב והוסיף: "רעייתי בריג'יט ואני שולחים לך אדוני הנשיא וכן לילדיכם ריבי, רן וענת, ולשבעת נכדיכם את תנחומינו הכנים על אובדנה של רעייה, אם וסבתא. בשם הרפובליקה הצרפתית אני שולח את תנחומיי גם לעם ישראל ולמדינת ישראל, אני יודע עד כמה נחמה הייתה אהודה על כל הישראלים פשטות דרכה וחוכמתה כבשו את הלבבות".

הגברת בריג'יט מקרון, רעייתו של נשיא צרפת שלחה בשמה אגרת תנחומים בה כתבה: "אנצור בליבי את הזיכרון הבל ימחה של אישה הומנית וערכית עד מאוד ואמיצה בצורה יוצאת דופן. אני יודעת שבליבך הזיכרונות חקוקים לעד".

גם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שלח אגרת בה נכתב: "שמעתי בצער רב על פטירת אשתך, הגברת נחמה ריבלין. ניכר כי מותה גרם לצער רב בקרב העם בישראל. אבקש בהזדמנות זאת להביע את תנחומי לך ולעם בישראל. הפרידה מהקרובים אלינו והאהובים ביותר שלנו היא אובדן גדול שאין לו נחמה".

אגרות תנחומים נוספות נשלחו על ידי ראשי מדינות, שגרירים וראשי קהילות יהודיות וארגונים יהודיים מרחבי העולם בהם מצרים, ירדן, האיחוד האירופי, איטליה, שוויץ, בוסניה, ניגריה, פורטוגל, ליטא, קפריסין, סין, סרביה, יוון, טנזניה, ספרד, יפן, אתיופיה, בלרוס, בלגיה, קוסטה ריקה, מקסיקו, רואנדה, גואטמלה, נאפל, מונטנגרו, פרגאווי, בולגריה ורבים נוספים מוסיפים לשלוח את תנחומיהם.

אורן רפאל

אורן רפאל

עורך תוכן בכיר | orenre@gmail.com
אורן רפאל


:עוד באותו נושא