10:28 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > אובמה יגיע ללווית פרס. "איבדנו חבר אמת"

אובמה יגיע ללווית פרס. "איבדנו חבר אמת"

מנהיגי העולם הצטרפו לאבל על פטירתו של פרס. נמל התעופה בן-גוריון נערך להגעת שועי עולם ארצה לקראת מסע הלוויה

גם בעולם נפרדו מנשיאה התשיעי של מדינת ישראל. נשיא ארה"ב ברק אובמה פרסם הודעת אבל ארוכה בה כתב בין השאר: ״מעטים האנשים החולקים עמנו את העולם הזה, ואשר מובילים שינוי בהיסטוריה של האנושות, לא רק באמצעות חלקם באירועים, אלא כי הם מרחיבים את הדמיון המוסרי שלנו ומחייבים אותנו לצפות ליותר מעצמנו. חברי שמעון פרס היה אחד מן האנשים הללו".

בתוך כך, הבוקר פורסם כי נשיא ארה"ב ברק אובמה יגיע ארצה לקראת הלוויתו של פרס.

אובמה ופרס. צילום: קובי גדעון, לע"מ
אובמה ופרס. צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, ספד לנשיא לשעבר שמעון פרס, שהלך הלילה לעולמו ואמר: "המזרח התיכון איבד חסיד נלהב של שלום ופיוס, למען עתיד טוב יותר לכל בני אברהם. פרס היה גאון עם לב גדול. לעולם לא אשכח עד כמה הוא היה מאושר לפני 23 שנים כשחתם על הסכם אוסלו על מדשאת הבית הלבן, ופתח עידן חדש של תקווה. רעייתי הילרי ואני איבדנו חבר אמת יקר".

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, ספד לשמעון פרס: "אין מילים היכולות לתאר את הצער שאני חש. מדובר באדם שהיה ענק פוליטי, אחד המדינאים הגדולים בזמננו ובכל הזמנים, ומישהו שאהבתי עמוקות. הוא היה עבורי השראה, מורה דרך, וחבר. האינטלקט שלו, יכולת ההבעה הרהוטה לאין שיעור, והכרתו את העולם וכיצד הוא משתנה היו יוצאי דופן".

בלייר הוסיף: "עם חלוף השנים, הוא נותר צעיר ברוחו. מעל לכל, מחויבותו לשלום ואמונתו כי השלום הוא אינטרס של המדינה שכה אהב סימנו אותו כבעל חזון עם השקפת עולם ברורה ואיתנה. הוא התייחס לכל מכשול כתמריץ לפעולה נוספת ולכל רגע של תקווה כסימן של מה שעוד ניתן לעשות. העולם כולו יתאבל על לכתו, אך זכרו ימשיך להוות השראה לדורות הבאים ללכת בדרכו".

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הנשיא לשעבר פרס היה "מעל הכל, איש של שלום. תנחומיי הכנים ליקירו ולעם בישראל". נשיא מקסיקו פנה אנריקה נייטו כתב בחשבונו כי "אני מביע תנחומים על מותו של זוכה פרס נובל לשלום שמעון פרס".

קוק כתב בחשבון הטוויטר שלו כי פרס היה "איש חזון שמאמציו למען השלום לעולם לא יישכחו".

בנתב"ג נערכים

הבוקר תושלם ההערכות לקליטת ראשי המדינות, העיתונאים והאורחים הצפויים להגיע להלוויתו של שמעון פרס ז"ל לנמל התעופה בן גוריון. רשות התעופה נמצאת בשיא הפעילות לקראת ראש השנה כשתנועת הנוסעים עומדת מאות אלפים (יציאת כ 40 אלף מאמינים לאומן) ומחר צפוי יום שיא במהלכו יעברו בנתב"ג למעלה מ-95 אלף נוסעים.

על פי הודעת רשות התעופה, מאז אושפז הנשיא התשיעי שמעון פרס ז"ל הוכשרו עוד רחבות חנייה זמניים לקליטת מטוסים ונעשו פעולות והכנות לקליטת המשלחות. מאז אירוע יום הולדתו התשעים כשהגיעו למעלה מ 60 מטוסים (שחנו באזור מיוחד שהוקצע על מסלול 21 שהיה בהכשרה) הוכשרו עוד כעשרים רחבות חנייה למטוסים באזור המערבי ובצד המזרחי.

כאמור הבוקר תופעל פקודה מיוחדת אשר תאפשר פעילות מבצעית מיוחדת בתעבורה האווירית על ידי חטיבת המבצעים ומגדל הפיקוח (הגדלת הקיבולת בנחיתות והמראות – ללמעלה מ-34 נחיתות והמראות בשעה). צוותים מיוחדים של חטיבת מבצעי הקרקע תוביל את המבצע על הקרקע. בנוסף קיים גיוס כללי של עובדי נתב"ג ורש"ת לסייע בקליטת האורחים הצפויים להגיע לארץ.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות