הרים של מילים נכתבו על יחסי שלטון-תקשורת, אבל מתחת לרדאר כולנו מפספסים את אחיזת התמנון של ההסתדרות בנבחרי הציבור שלנו. משה כחלון, שר האוצר שלנו והאביר על הסוס הלבן (שהכזיב) של התקשורת הישראלית, ידע לנצל את העיסוק התקשורתי בפרשת התאגיד כדי לחתום על הסכם שערורייתי עם יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. לפי ההסכם הזה, סיעת "עוגנים" בראשותו של ניסנקורן תקבל תמיכה מסיעת "כולנו", ובתמורה – כחלון מקבל שורה של ג'ובים שהוא יכול לחלק למי שהוא חפץ ביקרו.

משה כחלון אבי ניסנקורן מרים אלסטר פלאש 90
משה כחלון ואבי ניסנקורן. ההסכם הזה על חשבון כולנו. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אתם מבינים? שר האוצר שלנו, שאמור להיות חומה בצורה לטובת הציבור הישראלי מול קבוצת אינטרסים שמעוניינות לסחוט את הקופה הציבורית, נכנס לשותפות עם היו"ר של הגוף שעיקר תפקידו ללטוש עיניים לעבר הקופה הציבורית. רק בחודש האחרון ראינו כיצד ניסנקורן מפר סיכומים עם משרד התחבורה, ותומך בשביתה בלתי חוקית של ועד עובדי נמל אשדוד, הדורש מיליוני שקלים מהקופה הציבורית אחרת הוא מטיל מצור על כניסת סחורות לארץ.

הנציג שלנו עבר לצד של הוועדים

כיצד יכול כחלון להיות משרתם של שני אדונים? האם הוא מחויב לציבור הישראלי או לחבר החדש שלו, יו"ר ההסתדרות? חלק גדול מעבודתו של משרד האוצר הוא מול ההסתדרות במשא ומתן על תנאים, ניסיונות למנוע שביתות מצד ועדי העובדים הגדולים, וקידום המשק – גם על חשבון טענותיהם של נציגי ההסתדרות. השותפות הזו מותחת את הקרקע מתחת לתפקודו של שר האוצר.

חשוב להזכיר – ההסתדרות היא גוף עות'ומאני (זו לא טעות, כך הוא מוגדר בחוק), שאינו חייב בשקיפות ועושה מה שהוא רוצה. מדובר בארגון שאינו מדווח על הכנסות, אינו מדווח על הוצאות, נהנה מהכנסות של מאות מיליונים מדמי חבר שהוא מחייב את העובדים לשלם לו, נהנה מכח עצום במסדרונות השלטון – ופועל לטובת הוועדים החזקים והמונופוליסטיים בשירות הציבורי. רק כדי להזכיר, מדובר בוועדים שנהנים מתנאי עבודה חלומיים, שבמגזר הפרטי יכולים רק לקנא בהם.

עכשיו לגוף הארכאי הזה יש את השותף הכי חזק שיכול להיות להם – שר האוצר. זה שאמור להגן עלינו מפני הכח הלא מרוסן של ההסתדרות. לא רק ששומר הלול נתן את המפתחות לשועל, הוא למעשה נותן לו את התרנגולות ומחייך את החיוך הכחלוני המפורסם שלו.

החיוך הכחלוני המפורסם. צילום: פלאש 90
החיוך הכחלוני המפורסם. צילום: פלאש 90

האם ההסכם הזה, הנגוע בניגוד עניינים פוטנציאלי שערורייתי, קיבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה? האם מישהו נתן הכשר למצב בו שר האוצר הוא בעל עניין בגוף שממנו הוא אמור להגן עלינו? שאלה טובה.

אולי יותר מכל ניגוד עניינים אחר ששמענו עליו בשנה האחרונה, ההסכם הזה של כחלון עם ניסנקורן אמור לפתוח מהדורות חדשות, להיות מרוח על כותרות כל העיתונים ולא לרדת מסדר היום הציבורי עד שכחלון יחליט את מי הוא משרת, את ההסתדרות או אותנו.

האם זה באמת יקרה, ונראה את התקשורת חופרת ולא מפרה מהסיפור הזה? לא בטוח, כי זה קצת פחות סקסי מגלידה פיסטוק או סיגרים. אולי אם כחלון יצבע את השיער נקבל על זה כתבה.

אי אפשר לסמוך על המדיה המסורתית. רק הציבור הישראלי יכול וצריך לפעול כדי למנוע מצב בו האינטרסים שלו מופקרים לטובת אופורטוניזם צר. רק המחאה שלנו יכולה לכרסם קצת בכל הבלתי מוגבל של ההסתדרות, הגוף שמשפיע על החיים שלנו בצורה יומיומית ולא חייב לנו דין וחשבון.
דורון נחמיה

דורון נחמיה

עורך דין, ממייסדי קבוצת "נתיב בליכוד".
דורון נחמיה