חבר הנאמנים של הודיע על ביטול ארוחת הערב שתוכננה היום (ב') עם ראש הממשלה בכנסת. בנוסף, גם התנועה הרפורמית הודיעה כי הפגישה שלה עם נתניהו, שתוכננה ליום שלישי, בוטלה. ביטול הארוחה מגיע במחאה על ביטול מתווה הכותל ואישור חוק הגיור. עוד נכתב כי חבר הנאמנים הודיע על שינוי לוח הזמנים המתוכנן לו בירושלים. זאת, על מנת לדון בהשלכותיהן של החלטות אלו.

אין הקפאה? רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

ראשי הסוכנות היהודית פרסמו הודעת גינוי חריפה, בעקבות ביטול ואישור . "להחלטות של ממשלת ישראל יש פוטנציאל ממשי לפלג את העם היהודי ולחתור תחת החזון הציוני וחלומם של הרצל, בן גוריון וז'בוטינסקי", נמסר בהודעה, שעליה חתומים יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי וראשי חבר הנאמנים, צ'ארלס הורוביץ רטנר ומייקל סיגל.

על פי ההודעה חוק הגיור חוק הגיור, "יבסס את המונופול של הרבנות הראשית", ויש לו "פוטנציאל הרסני להחריג באופן קבוע מאות אלפי ישראלים מהעם היהודי". ראשי הסוכנות הבהירו: "אנחנו לא יכולים לאפשר לזה לקרות, ואנו מחויבים לפעול. אנו קוראים למדינת ישראל להבין את חומרת הצעדים, ולחזור בה מאופן פעולתה".

אתמול בלחץ המפלגות החרדיות, הוחלט בממשלה להקפיא את "מתווה הכותל" שאושר בינואר 2016. ראשי הקואליציה סיכמו שלא לאשר את המתווה, לפיו, תקום רחבת תפילה שלישית, מעורבת, לנשים ולגברים. השרים שטייניץ וליברמן היו היחידים שהצביעו נגד הקפאת המתווה.

כמו כן, אתמול אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק הגיור הממלכתי, האמורה לעגן בחקיקה את הרבנות הראשית כגוף האחראי הבלעדי על הגיורים במדינת ישראל.

במפלגת '' מתנגדים למהלך ומסבירים כי "מתוך העיקרון אין בכוונתנו לתת יד לחוק שיעמיק את הפילוג והקרע בתוך העם היהודי". למרות התנגדותה של המפלגה, יו"ר '' השר אביגדור ליברמן נעדר מהישיבה.

נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה ריק ג'ייקובס מסר כי "לא נוכל להמשיך בשגרת הפגישות כאילו כלום לא קרה. ביטול מתווה הכותל והעברת חוק הגיור הם שיאו של משבר חריף בין ממשלת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו מרגישים שעכשיו אין על מה לדבר עם ראש הממשלה"

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.