No Tag To Print

עפים על הכסף שלכם: זינוק ברווחי הבנקים ממשכנתאות

הבנקים לא עוצרים: בעוד אתם נאבקים על כל שקל בשביל דבר בסיסי כמו קורת גג, הבנקים מציגים רווחים של למעלה ממיליארד וחצי ש"ח ב 2018 רק מהמשכנתאות שלכם. הרווח של דיסקונט זינק ב- 72% לעומת 2017, רווחי בנק הפועלים מסתכמים ב – 30.6% יותר מב־2017.  

אז איך תשמרו על הכסף שלכם מזרועותיהן של מפלצות הריבית?

ההסתכלות של הבנקים על תחום המשכנתאות השתנתה בשנים האחרונות: בעבר הם היו משתמשים בתחום המשכנתאות בעיקר לשימור וגיוס לקוחות חדשים, ולכן עד לפני כשלוש שנים גם לא הרוויחו עליו הרבה. אולם מאז 2016, לפי נתוני בנק ישראל, הריביות עלו הן במגזר צמוד המדד והן במגזר שאינו צמוד מדד.

העלייה במרווחים היא הסיבה לכך שכאשר משווים את תוצאות 2018 ל־2017, מתבלטים שני שחקנים שמסתערים על התחום – בנק הפועלים ובנק דיסקונט, שהגדילו את נתחי שוק שלהם, וכן בנק לאומי שאף הוא מראה גדילה קטנה בנתח השוק שלו. כן, הבנקים התחילו להתייחס אל המשכנתאות כאל ביזנס שווה שמכניס להם המון המון כסף והם לא מתכוונים להיות נחמדים יותר בעניין.

הילה סיידה, קרדיט צילום: קרן רפאלי

ריביות, ריביות בכל מקום!

אנחנו כבר לא ילדים, ואנו יודעים יפה שלא כדאי "לזרוק כסף" על שכירות ועדיף להשקיע אותו בנכס כמו בית משלנו. לשם הגשמת החלום הבוגר הזה, רובנו ככולנו צריכים להכניס יד לכיס, להוציא לפחות רבע מסכום הבית ואת השאר ללוות מהבנק. כמה שזה נשמע פשוט ככה זה טריקי: כשאתם לוקחים משכנתא, הבנקים מוכרים לכם כסף, עליו לא תשלמו כשוויו אלא הרבה יותר.

ככה הבנקים מגיעים לרווחה וצמיחה כלכלית, ואילו אתם, הלווים, חושבים שאתם נלחמים בשביל לשלם על הבית. בפועל, במשך כעשור תשלמו כל חודש אלפי שקלים שלא יתחילו לכסות אפילו את הסכום של ההלוואה אלא רק את סכום הריבית שהבנק לוקח עליה.

מרגיז, לא? ובכן, אין זה חייב להיות כך. יועץ משכנתאות מטעמכם יידע לבנות לכם תמהיל משכנתא כך שתוכלו לנגוס מהקרן בצורה יפה גם בשנים הראשונות של המשכנתא.

ארוכה הדרך הביתה

הדרך לקניית בית הינה ארוכה ומפותלת, מלאה במושגים מעולם הכלכלה ובהרבה סימני אחוזים וחישובים. "מדד המחירים לצרכן", "לוחות סילוקין", "ריבית משתנה לא צמודה", ועוד ועוד.

לבנקים יש מגוון דרכים לקחת את הכסף שלכם בתמורה להלוואת המשכנתא, ואם אתם לא תהיו מספיק מודעים לכך שיש לעשות את הרכישה הזו בצורה  מחושבת מאוד, תוך התחשבות בכל המשתנים הייחודיים לכם, אתם תשלמו על כך במיטב כספכם. הבנקים יתעצמו בזמן שאתם תצטמצמו.

גלגל ההצלה שלכם

זוגות רבים חושבים שהם יכולים לעשות את זה לבד ושלהיעזר ביועץ משכנתאות זו הוצאה מיותרת. בפועל הם טועים: יועץ משכנתאות מגיע מהעולם הסבוך הזה ויעזור לכם להתמודד במשא ומתן מול הבנקים הגדולים ולהביא לכם את העסקה המיטבית ביותר עבורכם.

לעמוד מול הבנקים הגדולים כשאין לכם את ההבנה והידע בעולם המשכנתאות, זה לעשות עוול לעצמכם ולמשפחתכם. בהלוואה הגדולה ביותר שתיקחו בחיים, אל תשאירו את עצמכם לבד- זו התמודדות סבוכה וקרוב לוודאי שתצאו ממנה כשידכם על התחתונה. והבנקים? הם יחגגו כל הדרך אל הבית שלכם.

הכותבת, הילה סיידה, מבעלי חברת משכנתא 365

It is not Android