לא רחוק מאיתנו, בלב המדינה, העיר בני-ברק שוקקת חיים ומציעה חוויה מיוחדת במינה, שמחזירה את המבקרים בה אל העבר. בימי חמישי בערב, רחובות השוק עמוסים ומלאים בריחות של אוכל מזרח אירופאי מסורתי, בדיוק כמו פעם. זה לא שוק סטנדרטי, עם מקומות בילוי או מסעדות, זה לא מתחם בו יושבים יחד כדי לאכול וליהנות ממשקה, זה משהו אחר, עוצמתי יותר, מרגש יותר, זה שוק, במובן המלא של המילה, שהופך רגע לפני שבת, לתוסס ושוקק מתמיד.

הרחובות מלאים בדוכנים המציעים אוכל מוכן על טהרת המטבח היהודי המזרח אירופאי –  מעדניות עם מיני דגים מעושנים ומלוחים, הרינג משובח, גבינות, סלטים מגוונים ועשירים, ממרחי השמאלץ והלאקס, רגל קרושה, בתי אוכל עם קוגל עדתי, אם הירושלמי התפוח והמפולפל ואם השטוח והמתוק השזור צימוקים, סירי טשולנט גדולים וריחניים, מאפים מלוחים, מתוקים וכמובן החלות הידועות והמבוקשות. לצד כל אלה, העוברים והשבים ממלאים את המקום, קונים אוכל מוכן, טועמים או תופסים לעצמם כמה דקות של פנאי, בהן הם עוצרים לרגע מקדחת הקניות לשבת, ועומדים לאכול תבשיל או מאכל בו חשקה נפשם.

רגע לפני שבת – עוצרים בבני ברק

האווירה הקסומה בבני ברק טובלת בקדושה ומעצימה את החוויה, אם בשפה, בטעמים או במראה של התושבים, כמו הצצה רגעית לשווקי מזרח אירופה, שם אבות אבותיהם התכוננו לשבת. מקסים לראות כיצד בני ברק שומרת על צביונה התרבותי ומקיימת אורח חיים הנשמר לאורך דורות רבים, בצניעות ובטוהר, משמרת את הטעמים והמנהגים בקפדנות. זהו כנראה הקסם שבה, הגורם לאנשים מכל רחבי הארץ להגיע אליה ולחוות אותה, את העולם השונה, המפתיע והמסקרן, את קבלת הפנים הלבבית והחמה לכולם, את הנתינה ואת האושר, לפגוש את התרבות, לראות את אורח החיים ולחוש בו. הלבוש המקומי וההתנהלות השונה הם נדבך נוסף ליופי שמאפיין את המקום, שהופך את הביקור לחזק ומרגש יותר.

הטעמים והריחות שמתלווים לזיכרונות

הסיבה שהשוק בבני ברק הפך להיות כל כך פופולארי בקרב אנשים רבים הוא החיבור העמוק שיש לכל אדם לשורשיו. הזיכרונות של האוכל של אמא וסבתא, הבזקי הזיכרון מהמטבח המשפחתי, ההכנות לקראת חג או שבת, הפשטות שאפיינה את החיים בעבר לעומת היום. אנשים מחפשים מקום בו יוכלו להתרפק על העבר, להריח משהו שיזכיר להם את משפחתם, לחוש את טעמו של הגפילטע-פיש המסורתי לצד הח'ריין המעקצץ והכבד הקצוץ ולהיזכר בשולחן השבת של סבא, להריח את סיר החמין ולחזור לכמה רגעים בודדים אל הילדות, לאחוז בחלה מתוקה ולהרגיש מבורכים. בני ברק הופכת את כל אלו לאפשריים, לכאן ועכשיו, לחוויה מיוחדת ואותנטית, בלי גינונים מיותרים, בלי מקומות מפוארים, בפשטות ובענווה, בהיצע קולינרי עשיר ומגוון המוצע בדרך האמיתית והיפה ביותר.

המאמר נכתב ע"י גיל להב, מומחה לסיורים קולינרים.
לפרטים על סיור קולינרי בבני ברק לחצו כאן

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20