No Tag To Print

האוהדים יביאו נקודות בדוחא. צילום: בני סכנין
טל בנין מוצג בסכנין. צילום: בני סכנין

בנין בסכנין – הצלחה מפתיעה או כישלון ידוע מראש?

אחרי שנתיים כפרשן, קפטן נבחרת ישראל לשעבר חוזר לקווים. איך בנין בעל האישיות הבעייתית יסתדר עם המועדון הקשה בליגת העל?

טל בנין חוזר לקווים. אחרי כשנתיים של היעדרות, אחד השחקנים הגדולים של הכדורגל הישראלי מונה היום למאמן בני סכנין. מוחמד אבו יונס, יו״ר המועדון, נפגש היום עם בנין והשניים הגיעו להבנות. בנין הוא המאמן השלישי של בני סכנין העונה. ז'אירו סבירסקי הברזילאי נעלם עוד לפני שהעונה החלה, פליקס נעים פוטר אחרי ההדחה בגביע נגד נס ציונה לפני שבועיים וכעת בנין מונה למאמן עד ההודעה החדשה.

מאז פוטר נעים, ראשי המועדון נפגעו מלא מעט מאמנים שלא רצו להגיע לקבוצה. אלישע לוי דחה את ההצעה בטענה שהוא בשנת שבתון, מרקו בלבול דחה את ההצעה בטענה שהוא מחוייב לנבחרת הצעירה, גיאורגי דריסליה שהומלץ על ידי המאמן הלאומי לשעבר העדיף גם הוא לדחות את ההצעה והיו עוד כמה מאמנים שדחו את ההצעה במטרה להמתין להצעות מקבוצות אטרקטיביות יותר לאימון. טל בנין שהשתוקק לחזור לקווים, נענה להצעה אבל לא מיהר לחתום. הוא הציב מספר תנאים, לא כספיים וחתם אחרי מו״מ לא קל.

טל בנין מוצג בסכנין. צילום: בני סכנין
טל בנין מוצג בסכנין. צילום: בני סכנין

 

בני סכנין קבוצה לא קלה לאימון. היד על ההדק קלה מאוד במועדון, ראשי בני סכנין לא מסכימים עם הטענה שהם מפטרים מאמנים בשרשרת ולא מאפשרים סביבת עבודה נוחה למאמנים וטוענים כי הם מתנהלים בנוגע לפיטורי מאמנים בדיוק כמו שאר הקבוצות בליגת העל. יכול להיות שמבחינת המספרים הם צודקים, אבל הדרך, הסגנון, ההתנהלות, חוסר הגיבוי והכבוד למאמנים שם לוקה בחסר. ראשי בני סכנין נלחמו כדי להשאיר את יוסי אבוקסיס לעונה שלישית. הם ידעו למה. ראשי המועדון הגישו לאבוקסיס חוזה של מאמן בכיר, שכר של 160 אלף דולר לעונה. הכימיה בין המאמן למועדון ולאוהדים היתה נדירה, ההצלחה של אבוקסיס בקבוצה גרמה לראשי בני סכנין לראשונה אחרי שנים ארוכות לזוז הצידה ולהפקיד לא רק את כל הסמכויות בידיו של המאמן בהתאם לחוזה הכתוב והלא מיושם, אלא ממש נתנו לאבוקסיס להיות הבוס הבלעדי. אף אחד לא העז להיכנס לחדר ההלבשה ולחלק הוראות לשחקנים כפי שרבים מראשי המועדון התרגלו כל השנים. העזיבה של אבוקסיס החזירה את המועדון לימים של פעם. ההתנהלות החובבנית, ההתערבות למאמן בהחלטות שונות, השיחות עם השחקנים ובעיקר ההתנהלות התזזיתית מול המאמן.

בבני סכנין לא מיהרו למנות מאמן. בשבועיים האחרונים, מאז פוטר נעים, אפילו מעט לפני, הם ניהלו שיחות עם מאמנים רבים, התלבטו, התייעצו, שאלו אנשי מקצוע ועיתונאים את דעתם בנוגע למועמדים השונים. הם הבהירו כי הם רוצים לקבל החלטה טובה בלי לחץ, ציינו כי הם רוצים הפעם את המאמן המתאים והראוי למועדון. את התשובה לשאלה האם טל בנין הוא האדם המתאים לבני סכנין, נדע בעתיד. בנין היה אחד השחקנים הטובים שהיו בכדורגל הישראלי, קפטן נבחרת ישראל לשעבר, הנציג הראשון של הכדורגל הישראלי בליגה האיטלקית, אחד שנחשב לתקווה הגדולה של דור המאמנים החדש. אבל קריירת האימון של בנין לא הצליחה. השילוב של האישיות המורכבת והלא פשוטה, יחד עם הניהול הבעייתי בליגת העל, יצרו חומר נפץ נפיץ מאוד שגרם לבנין להתפרק כמעט בכל מועדון בו אימן.

מעמדו התערער. פליקס נעים. צילום: בני סכנין
המאמן הקודם, פליקס נעים. צילום: בני סכנין

 

בשנתיים בהן נעדר שלא מרצון מהמגרשים, בנין שימש כפרשן. עד הימים האחרונים הוא עוד ישב באולפנים של ערוץ הספורט ומתח ביקורת נוקבת על מה שזז בכדורגל הישראלי. על מאמנים, על שחקנים, על בעלי המועדונים, על מי לא. לבנין פתיל קצר מאוד, הוא זועם על כל העולם, הוא חי בתחושה שלא מעריכים אותו מספיק בכדורגל הישראלי, הוא ממורמר ששחקנים בינוניים ומאמנים כושלים קיבלו הזדמנות בקבוצות בכירות בכדורגל הישראלי. בנין אמר בכל הזדמנות ובכל פרשנות שהעניק בנושא כי הוא שונא חובבנות וכי אין אנשי מקצוע ראויים בכדורגל הישראלי. כמוהו למשל. בנין תקף רבות את העובדה שמאמנים נותנים לבעלי הקבוצה לנהל אותם. בפאנל האחרון שהשתתף בנין בערוץ הספורט השבוע הוא תקף את בני בן זקן על כך שאלי טביב קובע הכל בבית״ר ירושלים. בנין לאורך השנים מתח ביקורת קשה על מעמד המאמן. המפגש הראשון שלו כמאמן סכנין יהיה דווקא מול בית״ר ירושלים ובני בן זקן.

עכשיו הגיע רגע האמת. מצד אחד מועדון לא קל בליגת העל. מועדון בו המנהלים מתערבים ומקבלים החלטות מקצועיות, מצד שני מאמן עם אישיות לא פשוטה, בעדינות יש לומר, מאמן שחולם להצליח אבל לא מצליח להתאים עצמו למציאות בה הכדורגל הישראלי מתנהל. ראשי בני סכנין טענו כי חיפשו מאמן מתאים וראוי עבור המועדון. הם ובנין זה לא ממש החיבור המתאים, אבל מי יודע, אולי דווקא בגלל הפערים הגדולים ביניהם, המנטליות השונה, תפיסת העולם ההפוכה, דווקא המציאות בה כל צד משתוקק להצליח ולהוכיח לכולם שהוא לא הבעיה, השידוך המוזר בין טל בנין לבני סכנין עוד עשוי להיות חיבור מושלם.

האוהדים יביאו נקודות בדוחא. צילום: בני סכנין
אוהדי סכנין. צילום: בני סכנין

 

אחרי שפירק את כולם כפרשן, לקפטן נבחרת ישראל יש רצון להוכיח שיש לו מה למכור בכדורגל הישראלי. אחרי שאימן בעבר ללא הצלחה את נבחרת הנערים של ישראל, את הפועל חיפה, מכבי נתניה, מכבי פתח תקוה ואחי נצרת, בנין מקבל הזדמנות ורוצה להוכיח לכולם שהוא הדבר הבא. השאלה הגדולה היא מתי ראשי בני סכנין יתחילו לחפש את המאמן הבא.

It is not Android