צילום: pixabay

 

מבחינה פיננסית לא אמור להיות שום הבדל בין ניהול משק בית לבין ניהול עסק. בני המשפחה חייבים לדעת כמה כסף הם מוציאים וכמה הם מרוויחים, כי רק כך ניתן לשמור על איזון ולמנוע קריסה כלכלית. בנוסף, שמירה על איזון מונעת חובות ותשלומים מיותרים ועוזרת לחסוך. חוץ מזה, הכי קשה להתחיל אבל מאותו רגע שמנהלים תקציב זה כבר הופך להיות הרגל קבוע.

הבעיה היא שרק מעטים מכירים את הכלים שעומדים לרשותם לצורך ניהול התקציב ועוד פחות משקיעים בזה את הזמן והמשאבים הנדרשים. לפי סקר שנערך על ידי בנק גדול בתחילת 2016, כ-23% מהישראלים בלבד מחשבים את התקציב החודשי ורק 12% משתמשים באפליקציות ייעודיות למטרה. אלו נתונים מפתיעים, בעיקר על רקע העובדה שאפילו לא חייבים להיות מומחים למחשבים וטכנולוגיה על מנת לבנות קובץ הוצאות.

למעשה, כל תוכנת מעבד תמלילים בסיסית יכולה להציל אתכם כלכלית. בשלב הראשון אולי ייקח לכם קצת זמן להתרגל להזנת הנתונים ולמצוא את הנוסחה המושלמת, אבל גם זה מלווה ביתרונות. כל רגע שתשקיעו בהכנת התקציב יאפשר לכם לדעת טוב יותר לאן הכסף הולך ולמנוע הפתעות. לאחר מכן רק יישאר לעדכן את הקובץ אחת לכמה ימים ולהשקיע 20-30 דקות בשבוע בשביל להיות רגועים.

הבסיס לחישוב התקציב

הפנמתם את החשיבות של בניית קובץ הוצאות והכנסות? עכשיו תצטרכו להכין קצת שיעורי בית כדי להבטיח בסיס טוב יותר להזנת הנתונים. קודם כל, התייחסו להכנסות ולהוצאות של כל משק הבית ולא רק להכנסות וההוצאות שלכם.

הישארו אחידים מול בני הזוג ובני המשפחה והיעזרו בדוחות שנשלחים אליכם מטעם הבנק, חברות הביטוח וחברות כרטיסי האשראי. באותה הזדמנות תוכלו גם להציץ בתלושי השכר ואולי סוף סוף לקבוע את הפגישה הזאת עם מחלקת משאבי אנוש כדי להבין לאן בדיוק הולך הכסף שלכם. במידה ואתם עצמאיים, הקפידו להפריד בין הוצאות העסק והבית ושקלו פתיחת חשבון בנק נפרד.

שנית, הכינו רשימה מסודרת של הכנסות עוד לפני שאתם מגיעים להוצאות. את ההכנסות תצטרכו לחלק למקורות הכנסה ישירים ועקיפים. תחת מקורות הכנסה ישירים נכללים שכר מעבודה או קצבת פנסיה, קצבאות ותמיכה ממשלתית והכנסה משכירות. תחת מקורות עקיפים תצטרכו לבדוק הכנסות מדמי מזונות, מלגות, סיוע כלכלי של בני משפחה וחברים, מתנות ובונוסים.

כמה עולה לכם לנהל את הכסף?

אחרי שתגיעו לסכום הכנסות מדויק תוכלו לעבור לשלב של הזנת נתונים לעמודת ההוצאות. התחילו בהוצאות ניהול הכסף ובדקו סכומים של הפקדה קבועה לחיסכון או ניירות ערך, הפקדה לחיסכון פנסיוני פרטי כפי שמתחייב בחוק וכמובן עמלות ניהול חשבון בנק וכרטיס אשראי. הבונוס בשלב הזה הוא שבאמצעות בדיקה של העמלות תוכלו לדעת האם גובים מכם סכומים הגיוניים, או שמא הגיע הזמן להחליף בנק וחברת אשראי כדי לחסוך עוד כמה מאות שקלים בשנה.

הניהול של הכסף בחשבון עולה לכם לא מעט. בדקו כמה אתם משלמים על הלוואות מבנקים, חברות כרטיסי אשראי, חברות ביטוח, מעסיקים, משפחה או חברים והפרידו ביניהן לבין הלוואות למימון רכב או לימודים. לצד זאת, קחו בחשבון את ההוצאה החודשית על החזר משכנתא ועל ביטוח חיים ומבנה. בנוסף, בדקו כמה אתם משלמים לבנק על המינוס בחשבון ובררו האם משתלם יותר לקחת הלוואה בתנאים מועדפים.

הקטגוריה של הוצאות מגורים היא המטעה ביותר במהלך בניית קובץ הוצאות. תחת הקטגוריה הזו תמצאו פערים משמעותיים בין חשבונות והוצאות נוספות ולכן תצטרכו להתייחס לכל מרכיב בנפרד. הזינו לתוך הקובץ פרטים על ועד בית, ארנונה, חשמל, מים, גז וחבילת שירותי תקשורת ואינטרנט וזכרו שגם מה שנראה כמו שקלים בחודש עשוי להטות את הכף בסוף התקופה. בהמשך תוכלו לבדוק מה מרכיב את תת-הקטגוריה של הוצאות נוספות ובהן תיקונים, תחזוקה, ניקיון, ריהוט, ציוד ומוצרי חשמל לבית ולחצר.

החלק המהנה של ההוצאות השוטפות

החלק האחרון של בניית קובץ הוצאות מוקדש לכל מה שבשבילו אנחנו עובדים כל כך קשה. כאן תכינו לעצמכם רשימה מסודרת של הוצאות מחייה וקניות שוטפות, הוצאות נסיעה ורכב והוצאות פנאי ובילוי. במידה ותרצו להיכנס לעובי הקורה, תוכלו לחלק גם את הוצאות המחייה והקניות השוטפות לקטגוריות ובהן אוכל ומוצרי צריכה, בריאות וביטוחים, חינוך וטיפול בילדים, ביגוד וטיפוח, סיוע לבני משפחה קשישים וטיפול בחיות מחמד.

לשם השוואה, הוצאות הנסיעה והרכב שלכם כוללות ביטוח רכב, תחזוקה, תיקונים, דלק, חניה, תחבורה ציבורית ורישוי שנתי, בעוד הוצאות הפנאי והבילויים תלויות בהעדפות אישיות שלכם לגבי מופעי תרבות וספורט, מנוי לחדר כושר ובריכה, מנויים לעיתונים ומגזינים, בילויים במסעדות ובתי קפה, הוצאות על סיגריות ואלכוהול ותדירות רכישת מתנות לאירועים. אחרי כל זה תקבלו את השורה התחתונה בתקציב ותוכלו לדעת האם אתם מאוזנים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20