מה זו שפת PHP?

PHP היא שפת תכנות בצד שרת שעברה מספר גלגולים בשני העשורים האחרונים עד שהגיע לצורתה הנוכחית. החל מגרסת 3 PHP שנכתבה על ידי שני מתכנתים (אחד מהן בוגר הטכניון בחיפה) השפה התפתחה והפכה להיות שפה מונחת עצמים שמתחרה בשפות דומות לה כמו C# ו JAVA. היום היא משמשת לבנייה של אתרי אינטרנט ולפלטפורמות לבניית אתרים.

מספר יתרונות חשובים של PHP

אחד היתרונות החשובים שלה היא העובדה שהיא נבנית על ידי קהילת מפתחים בקוד פתוח ולכן יש צוות גדול של מפתחים הממשיך לעבוד ולהרחיב את השפה. יתרון נוסף הוא כמות גדולה של מתכנתים שהוכשרו לפיתוח בשפה זו ולכן קל מאד להרחיב את הצוות המפתח את האתר שלכם.

על איזה שרתים רץ PHP?

בעבר, שפת PHP  שימשה כדי לבנות אתרים על שרתי לינוקס ושפות כמו # Cשימשו לבנייה של אתרים על שרתי ווינדוס. כיום, שתי השפות עובדות של כל שרת וקיימת גמישות גבוהה יותר באחסון של אתרים בכל שפה שבה יכתבו על שני השרתים. חשוב לציין, כי שרתי לינוקס מתאפיינים באמינות גבוהה יותר וזמן העבודה הרציף שלהם (ללא צורך באתחול) ארוך משמעותית מרב שרתי ווינדוס.

אין צורך לרכוש רישיון לעבודה עם השפה

בעולם שבו חברות רבות נדרשות לרכוש רישיונות עבור התוכנות בהם צוות הפיתוח משתמש, תכנות PHP ניתן לבצע על מחשבים עם מערכות הפעלה של לינוקס (למשל יובונטו). כך, אין צורך לרכוש רישיון להתקנת סביבת העבודה (כמו במקרה של תכנות Asp.Net) למשל. בנוסף, גם התוכנות הנמצאות על השרת אינן דורשות רישיון בתשלום. ניתן, עם זאת, לרכוש תוכנות בתשלום לפיתוח אתרים שעובדות גם עם PHP וגם עם שפות אחרות.

אבטחת מידע ברמת גבוהה

כאשר משתמשים בשפה זו בצורה נכונה ועם ההגדרות המתאימות, היא משמשת כשפה בעלת אבטחת מידע גבוהה. ניתן לכתוב אתרים עם רמות הרשאה שונות ולמנוע חלק ניכר מההתקפות הנפוצות על אתרים. היתרון הזה נובע במיוחד מהדרך בה בנויה מערכת ההפעלה של לינוקס התומכת במנגנוני הרשאות מתקדמים לפני כל פעולה המתבצעת על ידי המשתמש או על ידי תוכנות חיצוניות.

  קל ללמוד וליישם

בין שפות התכנות השונות את שפת PHP קל מאד ללמוד וליישם וניתן לבנות אתר שלם באמצעות קובץ אחד של PHP. בניגוד לתוכנות שדורשות הדרה של הקוד (קימפול) שפה זו היא שפת סקריפטים ולכן היא רצה ללא צורך בהדרה.

יתרונות PHP בשנים האחרונות

לשפה  יתרונות גדולים בשנים האחרונות משום שקהילה של מפתחים המשיכה וכתבה תוספות לשפה במשך שני העשורים האחרונים. לכן, מתכנתים שמצטרפים עכשיו לקהילת מפתחי PHP זוכים "לקבל על מגש של כסף" את כל התוספות שמאפשרות לבנות חנויות וירטואליות, אתרי קטלוג, אתרים תדמיתיים פשוטים ואתרים המותאמים לסלולר ונראים כאפליקציה.

בתחום הסלולר קיימת גם חשיבות גבוהה לבנייה של אתרים רספונסיביים – אתרים שמותאמים לכל גודל של מסך. באמצעות PHP ניתן לבנות אתרים כאלה עם כאשר את צד הלקוח בונים עם ספריות ג'אוה סקריפט מוכנות מראש שמחלקות את הדף בצורה חכמה לפי גודל המסך.

לסיכום, באמצעות PHP אפשר לבנות אתרים יציבים, במהירות רבה תוך שמירה על אבטחה מקסימלית. החיסרון היחיד שהיה לשפה בעבר, שלא היה ניתן להריץ אותה על שרתי מיקרוסופט, נפתר עם השנים וכיום מומלץ להשתמש בה לכל אתר.

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20