ערבים מתפרעים בכפר קוצרא. צילום הלל מאיר TPS
ערבים מתפרעים בכפר קוצרא. צילום הלל מאיר TPS

מתיישבים יצאו הבוקר (ב') לצומת מגדלים, סמוך למקום בו נערך ניסיון הלינץ' בילדים בשבוע שעבר, ליד הכפר קוצרא. לטענת הפעילים, הם יצאו למקום בעקבות הודעת דובר צה"ל לפיה כל טיול ביו"ש זקוק לאישור. "נפגין נוכחות יהודית במקום ונבהיר לכולם שהאזור יהפוך ליעד מועדף לטיולים", מסרו. עימותים התפתחו בין כוחותינו לכ-50 פורעים פלסטינים, במהלכם הם מיידים סלעים ומשליכים צמיגים בוערים לעבר הכוחות והמתיישבים. הפלסטינים מדווחים על פצוע בינוני מירי אמצעים לפיזור הפגנות.

ערבים מתפרעים בכפר קוצרא. צילום הלל מאיר TPS
ערבים מתפרעים בכפר קוצרא. צילום הלל מאיר TPS

בעקבות האירוע, צה"ל הכריז על שטח צבאי סגור משיקולים מבצעיים סמוך ליישוב מגדלים, בו מתקיימת כעת התקהלות של מתיישבים. "כל פעילות בשטח האמור מחייבת אישור צה"ל", קבעו בצה"ל. "אנחנו הודענו מראש שאנחנו נגיע כ'עוצמה יהודית' לטיול במקום שבו התרחש הלינץ' בשבוע שעבר. קבענו מקום מפגש בצומת מגדלים. הצבא והמשטרה חיכו לנו שם אז המשכנו הלאה ועלינו לכיוון המערה. במערה חיכו לנו כמאה ערבים שהתחילו לדרדר סלעים ולזרוק אבנים ולהדליק צמיגים. הגיע הצבא וגירש אותם", סיפר פעיל 'עוצמה יהודית', צבי סוכות, לסוכנות TPS.

פורעים ערבים בקרבת הכפר קוצרא. צילום: הלל מאיר TPS
פורעים ערבים בקרבת הכפר קוצרא. צילום: הלל מאיר TPS

לדבריו של סוכות, "אנחנו מקווים מאוד שיהיו מעצרים, גם של הפורעים של היום וגם של יום חמישי  ולא יכול להיות מצב שמוציאים צו שטח צבאי סגור ליהודים באזור בשעה שמאפשרים למאה ערבים להתפרע במערה שהם עשו לינץ' בשבוע שעבר".

בעקבות פרסום תחקיר צה"ל שקבע כי לא התקבל אישור לטיול הבר מצווה סמוך לקוצרא, הורי הילדים מציגים את המכתב שנשלח לצבא. במכתב כותב אחד המלווים כי הוא מעוניין "לתאם מסלול קצר בין מגדלים לקידה – מוצרפת מפה. 20 בני נוער, טיול בר מצווה מגדלים". עוד מציין המלווה כי לקבוצה יש "נשק ארוך, מגיש עזרה ראשונה וכן תיק עזרה ראשונה". המייל למעשה סותר את טענת הצבא כי הטיול לא תואם עם הכוחות בגזרה.

המייל שנשלח לצה"ל מאחד המלווים של טיול הבר מצווה
המייל שנשלח לצה"ל מאחד המלווים של טיול הבר מצווה

כך או כך, לטענת המתיישבים אין כל צורך בקבלת אישור מצה"ל לצורך טיול בשטחי C המוגדרים בשליטה אזרחית וצבאית של ישראל. בתקרית שאירעה ביום חמישי שעבר, יצאה קבוצה של כ-20 בני נוער לטיול בר מצווה יחד עם שני מלווים. כאשר חלפו ליד הכפר הערבי קוצרא, פורעים ערבים החלו לתקוף את הנערים באבנים. אחד המבוגרים ביצע ירי הגנתי שממנו נהרג אחד הפורעים. לאחר מכן, נכנסה הקבוצה למערה כאשר ההמון צר על המערה ומנסה לבצע לינץ' בנערים. הקבוצה חולצה ע"י כוח צה"ל שהוזעק למקום.

מתיישבים שהגיעו לסיור בקרבת הכפר קוצרא. צילום: הלל מאיר TPS
מתיישבים שהגיעו לסיור בקרבת הכפר קוצרא. צילום: הלל מאיר, TPS
לאחר ניסיון הלינץ' בטיול בר המצווה סמוך לכפר קוצרא בו נהרג אחד התוקפים הערבים, נחקרו שני ההורים המלווים בחשד לגרימת מוות ברשלנות אחרי שהגיעו לתחנת המשטרה באריאל כדי להגיש תלונה על עצם התקיפה. השניים שוחררו בערבות לאחר מכן.
הלינץ' ליד מגדלים. צילום: TPS
הלינץ' ליד מגדלים. צילום: TPS

איומים ברשת על האב שהציל את הילדים מלינץ

דף הפייסבוק של הכפר קוצרא, "קוצרא עכשיו", העלה פוסט בו תמונתו של האב שהציל את הילדים מלינץ בשבוע שעבר. בפוסט נכתב תחת תמונתו כי "מדובר ברוצח של הקדוש המעונה מהכפר". לפוסט שקיבל לייקים רבים ושיתופים, פורסמו תגובות רבות המגדפות את ההורה וקוראות לנקום בו.

הפוסט ב"קוצרא עכשיו"
הפוסט ב"קוצרא עכשיו"

בעקבות הפרסומים, פנה עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' במכתב דחוף למפקד מחוז ש"י במשטרה בדרישה לפעול מול רשת פייסבוק להסרת הפוסט וכן לפעול כמגד המסיתים. "הדף הוצף בשטף של תגובות רצחניות כנגד ליבמן", כתב יאדו.

בהמשך המכתב דרש עו"ד יאדו כי המשטרה תפעל במספר מישורים תוך שהוא מדגיש אך הסכנה. "אבקשכם לפעול במיידי באמצעות פייסבוק להסיר הפוסט המסוכן, ולהבאת המפרסמים והמאיימים למעצר ולדין", כתב. לדבריו, "מדובר בסיכון קונקרטי לחיי אדם. הגנתכם נדרשת בדחיפות. מדובר בתרבות של הלכה למעשה הפצה קריאה לרצח או התרת דמו של אדם ברשת, יש אפוא למגר את הסיכון הקונקרטי לעצור את אפיק הפעולה המסוכן".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות