בהסכם סחר שצפוייה ישראל לחתום עם 'דרום קוריאה' תינתן אפשרות לחברות ויצרנים להחרים עסקים היושבים בבירת ישראל או ביהודה ושומרון

האם ממשלת המעבר, בראשות בנימין נתניהו, מעלימה עין מהסכם סחר שבניגוד לחוק הישראלי יאפשר לחברות מדרום קוריאה להחרים עסקים היושבים בירושלים וביהודה ושומרון?
ההסכם, שצפוי להיחתם בקרוב בין שתי המדינות, נותן הטבות ליצרנים ויצואנים אבל מחרים חברות ישראליות שמקום מושבן ברמת הגולן, במזרח ירושלים ואיו"ש.
הדבר מנוגד לחוק החרם שחוקק ע״י הממשלה  נגד חברות או פרטים שמחרימים את ישראל או חלקים גיאוגרפיים ממנה.
בזמן שממשלת ישראל מונעת כניסה של חברות קונגרס אמריקאי לישראל בגלל שקוראות לחרם, היא עתידה לחתום על הסכם שלא פוסל את האפשרות להחרים עסקים ישראליים.
הדבר נוגד את חוק יסוד ירושלים וחוק יסוד חופש העיסוק.
ח"כ צבי האוזר (כחול לבן) פנה היום בעניין הזה ליועמ"ש וביקש את התערבותו הדחופה.

שר הכלכלה אלי כהן מסר בתגובה: "הסכם הסחר בין ישראל וקוריאה הינו בעל חשיבות אסטרטגית. ההסכם מגביר את נוכחותנו ביבשת אסיה, יגדיל הסחר ההדדי עם קוריאה – הכלכלה הרביעית בגודלה ביבשת אסיה ואחת הגדולות בעולם (מס' 11 ). ההסכם יגדיל את היצוא בין היתר בכך שיעניק  ליצואנים הישראלים עמדת תחרות מול מדינות להן כבר יש הסכמי אס"ח עם קוריאה (כגון האיחוד האירופי וארה"ב ) ועתיד לסלול הדרך גם לחתימת הסכמי אס"ח נוספים.

הסכם הסחר החופשי בין קוריאה לישראל אינו כולל כל אבחנה טריטוריאלית בתוך שטח ישראל.
בדומה להסכמי סחר אחרים, דוגמת הסכם הסחר עם האיחוד האירופי, קוריאה עשויה שלא לתת הטבת מכס ליצוא המגיע מאיו"ש ורמה"ג.
ישראל הבהירה באופן מפורש שהיא לא מסכימה לעמדה הקוריאנית. על כן, במידה וקוריאה לא תחיל את ההסכם על יצוא שמעבר לקו הירוק, מדינת ישראל תדאג לכך שאף יצואן מאותם אזורים לא ייפגע, וזאת כאמור בדומה להסכמים אחרים שיש לישראל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.