בנט נגד ארדואן. צילום: אלכס קולומונסקי; רויטרס
בנט נגד ארדואן. צילום: אלכס קולומונסקי; רויטרס

אחרי האולטימטום הטורקי לארצות הברית, מתקפה רבתי בישראל על ארדואן: גורמים מדיניים אמרו היום: "ירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3000 שנה ובירת ישראל מזה 70 שנה. בין אם ארדואן מכיר בזה או לא".

נשיא טורקיה הצטרף למאבק המאסף של הפלסטינים נגד הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל, ואיים כי "סוגיית העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים וההכרה הרשמית בה כבירת ישראל עשויים להוביל לניתוק היחסים בין המדינות".

שר החינוך נפתלי בנט תקף בתגובה את הנשיא רג'יפ טאיפ ארדואן. "לצערנו בשנים האחרונות ארדואן אינו מפספס הזדמנות לתקוף את ישראל", אומר בנט. בנט הדגיש כי "ישראל צריכה לקדם את יעדיה ובכללם את הכרת ירושלים המאוחדת כבירה של מדינת ישראל.  תמיד יש מי שיבקר, אך בסופו של דבר מוטב ירושלים מאוחדת מאהבת ארדואן".

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ״ץ הגיב: "איננו מקבלים הוראות ואיומים מנשיא טורקיה. ישראל היא מדינה ריבונית וירושלים היא בירתה. אין מהלך צודק ונכון יותר היסטורית מאשר להכיר כעת בירושלים בירת העם היהודי מזה 3000 שנה כבירתה של מדינת ישראל. ימי הסולטאן והאימפריה העות'מאנית חלפו".

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, אמר: "נשיא טורקיה, האיש שמכנה את חיילנו בשמות גנאי, מאיים שוב שינתק את היחסים איתנו. ממשלת ישראל צריכה לשלוח מסר ברור לארדואן: עלינו לא מאיימים. ירושלים היא בירתנו, והגיע הזמן שהעולם יכיר בזה. שגרירות ארה"ב וגם שגרירויות שאר העולם צריכות לשכון בירושלים."

בישיבת הליכוד, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ישראל נערכת לתרחיש של הסלמה ביטחונית בעקבות הודעה של טראמפ בנושא ירושלים.

הצו פקע, הבית הלבן דחה את ההחלטה

הלילה הודיע הבית הלבן כי על אף פקיעת הצו הנשיאותי עליו חתם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפני כחצי שנה, לפיו יש לדחות את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, הבית הלבן דוחה את ההכרזה בנושא. "היום לא ננקוט בפעולה בנוגע לצו הדוחה את מעבר השגרירות, ואנו נכריז על ההחלטה בנושא בימים הקרובים", אמר דובר מטעם הבית הלבן, הוגאן גידלי.

אמש התקשר נשיא צרפת, עמנואל מקרון, לנשיא טראמפ ואמר לו כי צרפת מודאגת מיוזמה האמריקאית להכיר באופן חד צדדי בירושלים כבירת ישראל.

גם שגריר ערב הסעודית בארה"ב, חלאד בן סלימאן, התבטא נגד הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל. לדברי אחיו של יורש העצר הסעודי, כל הכרזה אמריקאית על מעמדה של ירושלים לפני חתימה על הסדר שיביא לסיום הסכסוך הישראלי פלסטיני תשפיע על תהליך השלום. עוד הוסיף כי שינוי במעמדה של ירושלים יגביר את המתח באיזור.

לפי אתר Politico האמריקאי, של ארצות הברית העבירה אזהרה לכל השגרירויות האמריקניות ברחבי העולם בה הם נקראים להגביר את הכוננות לקראת הכרזה אפשרית על כך שארצות הברית מכירה בירושלים כבירת ישראל.

אמש התראיין ריק סקוט מושל פלורידה המבקר בארץ, ל'לפני כולם' והתבטא בסוגיית העברת השגרירות: "חשוב שהשגרירות תעבור לירושלים", אמר סקוט. "אני יודע שזה משהו שהנשיא בוחן, ואני חושב שזה מאוד חשוב שנעשה כל שביכולתנו כדי לתמוך ברציפות בישראל, ולשפר את יחסינו עם ישראל".

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.