"מילים ודיונים לא יוציאו מדרום תל אביב את המסתננים הבלתי חוקיים", אמר נפתלי (הבית היהודי) בתגובה להחלטה לשחרר את המסתננים ממתקן סהרונים. "בעוד שהממשלה עורכת דיונים, המצב בשטח רק מחמיר. רק פעולה נחושה של ממשלת ישראל תביא ליציאת מסתנני עבודה מישראל".

"להעביר כבר את החוק". השר בנט בדיון הקבינט. צילום: לע"מ

השר קרא לראש הממשלה "להעביר כבר את חוק המסתננים ופסקת ההתגברות" והבהיר: "אנחנו נתמוך בכל גרסה שיבחר. העיקר להתחיל כבר לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מישראל".

על רקע משבר המסתננים, הסתיים ללא החלטה הדיון שנערך הבוקר בהשתתפות ראש הממשלה עם שאר הקואליציה בנוגע להרחבת שתמנע מבג"ץ לפסול חוקים שחוקקו בכנסת או בממשלה. החליטו לקיים פגישה נוספת מחר ולנסות להגיע להסכמות. בפגישה השתתף גם היועץ המשפטי לממשלה שהציג את המתווה שלדעתו ניתן יהיה לקבל. להערכת רה"מ, יושג לכך רוב.

"המצב בשטח רק מחמיר". ברחובות נווה שאנן, דרום ת"א. צילום: סוזנה שאנן, פלאש 90

 

במהלך הדיון הבהיר יו"ר סיעת 'כולנו' השר כי הוא יתנגד להרחבת פסקת ההתגברות. "אם מחליטים על פתיחת הסכמים קואליציוניים, בואו נפתח גם הסכמים שנוגעים להתנחלויות וישיבות", אמר. היוזמה להרחבת פסקת ההתגברות מוביל השר יריב לוין בגיבוי ובתמיכה ראש הממשלה .

שרים בליכוד נגד כחלון: "אם לא יעבור חוק בג"ץ – נלך לבחירות". יריב לוין אמר בעקיצה לכחלון בישיבת ראשי הקואליציה: "גם משרד הכלכלה לא היה בהסכמים הקואליציוניים של 'כולנו', אבל הייתה בקשה של האוצר לקבל את המשרד הזה ונענו לה".

מתנגד. יו"ר כולנו משה כחלון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

גם שר הביטחון אבידגור ליברמן (ישראל ביתנו) הוציא הודעה לפיה הוא "מגבה את ראש הממשלה בתכניתו לערוך שינוי ביחסים בין בית המשפט העליון והכנסת". לדבריו, "מיומה הראשון של ישראל ביתנו אנו דורשים להחזיר את המנדט לנבחרי הציבור שנבחרו בבחירות. כעת נוצרה הזדמנות לתיקון משמעותי. אני מקווה שהיא תמומש".

כעת ראש הממשלה צריך להכריע האם הולכים לפתרון אחר ודוחקים הצידה את פסקת ההתגברות או שבניגוד לעמדת כחלון, הוא הולך על זה עד הסוף.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.