תגובות סוערות בימין על המהלך הבלתי חוקי של חבר מועצת העיר ת"א מסיעת חילונים ירוקים, ראובן לדיאנסקי, המעודד בעלי עסקים לתלות מדבקה "פתוח בתשעה באב" כדי להרוויח יותר לקוחות.

שר החינוך ויו"ר מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט, הגיב בפייסבוק: "שלחו לי את התמונה הזו וסיפרו שיש איזה חבר מועצה שמנסה לקושש קולות דרך שנאת חינם וליבוי שנאה, ואני באמת מבקש שלא להתייחס ספציפית ליוזמה העלובה הזו, אלא רק לומר שאני מסתובב בבתי ספר ובבסיסי צבא ובפריפריה ופוגש אלפי ישראליים בכל שבוע, מכל המגזרים ומכל גווני החברה, ואין לי בכלל ספק: אנחנו יותר טובים מזה".

השר נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

"השלט הזה לא מייצג את האווירה שיש בישראל, שהיא מכבדת וסובלנית. אז נכון שתמיד יהיו כאלה שינסו לחרחר ריב לתועלת אישית ולצערי התקשורת תמיד תאתר את השוליים הללו ותיתן להם חשיפה (לצערי התקשורת תמיד תעדיף אייטם של הפורום החילוני על פני אייטם על התנדבות של בני נוער), אבל עם ישראל אוהב את המסורת שלו ויודע, למרות המחלוקות, להיות ביחד", הוסיף.

"אנחנו בשלושת השבועות, ויש לי בקשה ממכם, ואני מקבל לקחת זאת גם על עצמי: בואו נאיר פנים אחד לשני, בואו נרבה באהבת חינם. אנשים אחים אנחנו", ביקש בנט.

"איך היה מגיב הציבור לעידוד פתיחת חנויות ביום הזיכרון?"

ח"כ לשעבר והעיתונאי ינון מגל צייץ בתגובה בטוויטר: "אני מבין שאנשים פותחים בתשעה באב (למרות החוק), אבל מי שישים את מדבקת התועבה הזאת לא אכנס אליו יותר בחיים".

גם העיתונאי עמית סגל התקומם מהיוזמה וכתב בפייסבוק: "יש בתי עסק פתוחים בתשעה באב ובעוונותיי לפעמםי מן הסתם יצא שישבתי באחד כזה. אבל בית עסק שידביק את המדבקה הבזויה הזו ראוי שיחרימו אותו מעתה ועד עולם".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן כתב: "וזה נמשך במלוא העוז: לא רק להתלונן על 'הדתה' כדבריהם – אלא גם לבזות ערכים בסיסיים של עם השב מגלות ולא שוכח את עברו. בושה".

יו"ר סיעת ש"ס בעיר תל אביב, נתן אלנתן, מסר בתגובה: "לא ייתכן שחבר מועצה במדינת ישראל יעודד בעלי עסקים לעבור על החוק בריש גלי, אני קורא לגורמי אכיפת החוק לפעול כנדרש בחוק נגד חבר המועצה ונגד בעלי העסקים שמתכוונים להפר את החוק ולחלל את יום האבל לאומי".

"כפי שנכתב בחוק העזר העירוני של עיריית תל אביב 'בערב צום ט' באב יהיה סגור כל בית קפה ועינוג ציבורי משעה 7 בערב ועד שעה 5 בבוקר' חוק דומה קיים גם לגבי יום הזכירון לשואה ויום הזיכרון חללי צה"ל. אני תוהה איך הציבור היה מגיב, לו איש ציבור היה מעודד חנויות לפתוח את שעריהם ביום הזיכרון לחללי צה"ל", הוסיף אלנתן.

"מצער מאוד שגורמים ציניים מזלזלים ברגשותיהם של מרבית מתושבי העיר, אני מצפה מכם לכבד את רגשותינו כפי שאנו מכבדים את רגשותיכם בשאר ימי האבל הרשמיים של מדינת ישראל. ימים אלו של ימי בין המצרים יש לפעול לקירוב לבבות ולא כפי שגורמים מסוימים בעירייה פועלים לפילוג ושיסוע בין הקהילות השונות בעיר, תמורת כותרת רגעית" סיים נציג ש"ס בעירייה".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20