השר ונשיא צרפת . צילומים: פלאש 90, רויטרס

 

שר החינוך נפתלי בנט תקף בחריפות את עמנואל מקרון ששיבח את המצביא הצרפתי המרשל אנרי פיליפ פטן – משתף הפעולה עם הנאצים בתקופת . לאחר מלחמת העולם השנייה, פטן נשפט בגין בגידה ונגזר עליו עונש מוות שלבסוף הומר במאסר עולם.

“פטן התיר ואפשר גירוש ורצח המוני של יהודים. לא מתקבל על הדעת לרמוז שמעשים קודמים מפחיתים מחומרת מעשי הזוועה”, צייץ השר בנט בטוויטר. “אני דוחק בנשיא מקרון שלא להציע תירוצים או דברי הגנה לנאצים ותומכיהם – בעבר, בהווה או בעתיד”.

באירוע לציון 100 שנים לתום הביע אמש מקרון הערכה למצביאים הצרפתיים שהנהיגו את הקרבות. “זה יהיה נכון לכבד את המרשלים שהוליכו את צרפת לניצחון במלחמת העולם הראשונה”, אמר מקרון וטען כי פטן היה “חייל נהדר, למרות שהוא קיבל בחירות הרסניות בזמן הכיבוש הנאצי של צרפת”.

בתגובה השיב חבר הפרלמנט היהודי מאיר חביב למקרון כי “‘חייל גדול’ לא היה מוסר יהודים ולוחמים לברבריות הנאצית ולעולם לא היה מאמץ חוקים אנטישמיים שמהווים כתם בהיסטוריה שלנו. שמו היה ונשאר שם נרדף לבוגד”.

ביום שבת יערך בפריז טקס להנצחת שמונת המרשלים שהנהיגו את צרפת במלחמת העולם הראשונה. בעקבות הסערה, דוברו של מקרון הודיע כי שמו של המרשל פטן לא יוזכר באירוע.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.