יו"ר 'הבית היהודי' ושר החינוך נפתלי בנט פתח את ישיבת סיעתו בהצטרפותו לדברי ראש הממשלה על יציבותה של הממשלה עם סיום המשבר הקואליציוני סביב סוגיית השבת ואמר: "בימים האחרונים חווינו רעידות קלות בכנף הממשלה וצלחנו אותן בהצלחה. אני נאלץ להשבית את שמחת חבריי באופוזיציה: הממשלה יציבה וחזקה וכך תמשיך".

עוד אמר בנט בהקשר זה, כי "ממשלה לאומית זו טובה למדינת ישראל אנחנו עובדים סביב השעון כולנו עבור אזרחי ישראל, וטוב מאוד שלא גררנו את המדינה לסבב בחירות מיותרות. אני רואה חשיבות בעצם היציבות המתמשכת של הממשלה, זה אחד מסממני המשילות שבאים לידי ביטוי בממשלה הזאת. אנחנו בבית היהודי נמשיך לתרום את שלנו להבנות ולהתחשבות אחד בשני כי אנחנו מדינה שבה צריכים להתחשב אחד בשני".

ישיבת סיעת 'הבית היהודי', היום. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ישיבת סיעת 'הבית היהודי', היום. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

על הסערה סביב דבריה של סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי על יהודי ארה"ב, אמר השר בנט, שמכהן גם כשר התפוצות כי "מדינת ישראל היא גם המדינה של יהדות העולם" והוסיף כי הוא "עוסק גם הרבה מאוד בשימור אותו קשר מיוחד, בינינו לבין אחינו ואחיותינו בעולם. צריך לדעת שאנחנו בעידן של כמה עשרות שנים שבו אנחנו חווים אסון שקט, אסון עקבי של התבוללות המונית ברחבי העולם". לדבריו, "במשרד תפוצות אנחנו עושים עבודה קשה מאוד כדי לצמצם את היקף התופעה וכדי לשמור על קשר בין יהדות התפוצות לבין מדינת ישראל".

חוטובלי בראיון ל-i24news
"מדינת ישראל היא גם המדינה של יהדות העולם". חוטובלי בראיון ל-i24news

 

כדוגמא, הציג השר בנט פרויקט בשם 'מומנטום' אותו הזניק, והסביר כי "זו מעין 'תגלית' לאימהות. אנחנו מביאים אימהות סביב גיל 40 למדינת ישראל שיש להן ילדים, הן חוזרות לקהילה שלהם ויוצרות קהילה יהודית במקומות שקודם לא היה. יש לנו פרויקט עצום, אולי הגדול ביותר שמדינת ישראל אי פעם עשתה בקמפוסים בארה"ב בעולם בהיקף מאוד גדול. אני כאן מודיע שאנחנו מוסיפים כ-50 מיליון שקלים לאותה יוזמה ואנחנו נקבל גם שיתוף של חברינו בעולם כדי להגדיל את ההיקף שאנחנו מחברים סטודנטים במאות קמפוסים ברחבי העולם למדינת ישראל וליהדות".

בהסבירו את הסיבות העומדות מאחורי הפרויקט, אמר כי "ראשית, אנחנו צריכים לדאוג לכל יהודי בעולם כי ככה. ציווי יסודי של המדינה היהודית. סיבה שניה היא שביטחון ישראל נשען במידה רבה על החוסן והעוצמה של הקהילות ברחבי העולם. אנחנו אבל גם בצד שלנו צריכים לגלות רגישות יתרה. כן יש לנו את הערכים במדינת ישראל ואת הנורמות. אנחנו צריכים להבין שלאחינו בארה"ב העולם הוא מאוד שונה. לי עצמי יש קרובי משפחה שהם לא אורתודוכסים, חלקם רפורמים. לצערי חלקם כבר לא יהודים. המצב בחו"ל הוא מאוד מאוד שונה מהמצב פה. אנחנו צריכים להיות ערניים לזה שאנחנו לא רק יכולים להסתכל מנקודת המבט שלנו. זהו תחום מאוד רגיש מבחינה אידיאולוגית. יש פה הרבה מאוד נקודות מוקש ואנחנו חייבים ביחד לצלוח את זה למען עתיד העם היהודי".

"כולם יקבלו העלאה"

בעניין עיצומי ארגון המורים המוחים על גובה שכרם, אמר השר בנט: "אנו נמצאים בעיצומו של מו"מ עם המורים, בעד המורים. אני הצבתי יעד שמשכורת תחילית של מורה במדינת ישראל תזנק ל-8000 שקלים ומשם יגדל. מקום המדינה ועדה היום המשכורת התחילית הייתה נורא נמוכה ובהמשך הדרך היא הגיעה לרמה מכובדת, 15 ו-20 שנות ותק. זה גרר שהצעירים הטובים ביותר, אידיאליסטים מוכשרים, לא ידעו לצלוח את אותן שנים ראשונות ולכן הרבה פעמים איבדנו בדיוק את מי אנחנו רוצים שיהיו המורים המצוינים.

שביתה. צילום: פלאש 90
"מקווה שבימים הקרובים נוכל לסיים את השביתה". צילום: פלאש 90

 

"הפעם", אמר השר, "בהסכם השכר הלכנו הפוך, אנחנו קודם כל שמים את הדגש על העשור הראשון, על החמש שנים הראשונות. כולם יקבלו העלאה, כשההעלאה הדרמטית ביותר תהיה בתחילת הדרך. פה אני רוצה לשבח את ידידנו מארגון המורים אבל נותרו עוד כמה נקודות פתוחות ואני מקווה שבימים הקרובים נוכל לסיים את המו"מ ולהגיע לסגירה".

עוד ציין השר כי משרד החינוך "ערוך ומוכן להפעלת מסגרות חלופיות בבתי הספר לקראת חג החנוכה, על מנת לעמוד בהתחייבות שלנו ושל שר האוצר לקצר את החופשות עוד במהלך שנת הלימודים הנוכחית. למעשה, הדבר היחיד שאנו ממתינים לו זה לכסף. הכל ערוך ומוכן, אנחנו רק זקוקים להעברה התקציבית כדי לממש את הפרויקט. אני אופטימי מאד היות וידידי שר האוצר הוא שותף שלנו בחינוך וכבר התבטא לא פעם ציבורית בסוגיית החופשות. אנחנו מוכנים, תעבירו את הכסף והפרויקט יהיה".

בנט אף הכריז כי חתם על המכתב שמקדם חה"כ לשעבר שרון גל ובו קריאה לנשיא לשקול שוב את החנינה לאלאור אזריה. מלבדו, חתומים על המכתב מעל 40 חברי כנסת.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20