השר נפתלי בנט במהלך מסיבת עיתונאים, ינואר 2018. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
השר נפתלי בנט במהלך מסיבת עיתונאים, ינואר 2018. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השר נפתלי בנט מגיב הבוקר לביקורת על הרמטכ"ל ומתעלם לחלוטין מחדירת ארגוני שמאל לצה"ל. "אני דוחה לחלוטין כל קריאה שלא להתגייס לצה״ל ואת הקריאה החצופה לפטר את הרמטכ״ל", אמר בנט. "קריאות אלו נובעות מחרדה כנה אך שגויה של קבוצות מסוימות כאילו צה״ל החליט לאמץ אג׳נדה פמניסיטית-ליברלית-רדיקלית על חשבון מבצעיות וניצחון במלחמה. אירועים נקודתיים מסוימים—כמו גילוח זקנים ושירותים משותפים—מתפרשים על ידי אותם אנשים כאימות לתפיסתם. תפיסתם זו, כאמור, שגויה".

הבוקר התראיין הרב שמואל אליהו בגלי צה"ל וקרא לפטר את הרמטכ"ל גדי איזנקוט בשל מה שהגדיר כאימוץ "אג'נדה פמיניסטית מטורפת".

"לא יודע מה נכנס לאיזנקוט בראש. שרי הממשלה וראש הממשלה צריכים להגיד לאיזנקוט 'תחזיר את המפתחות ולך הביתה'. אחרי הדוח של הירידה במוטיבציה היית צריך לארוז. 'יותר מדי דברים עשית כדי להוריד את המוטיבציה במיוחד המלחמה בחיילים הדתיים. אני קורא לראש הממשלה להגיד לאיזנקוט 'לך הביתה'", אמר הרב אליהו.

הרב אליהו התכוון, בין היתר, לחדירת ארגוני שמאל קיצוני לצה"ל. בספטמבר 2016, על רקע ביקורת ציבורית חריפה, הנחה הרמטכ"ל להפסיק את ההתקשרות עם מכונים וגופים אזרחיים, ביניהם מכונים המזוהים עם השמאל הקיצוני, המעבירים סדנאות לקצינים.

אלא שלאחרונה פורסם ב"ישראל היום" כי צה"ל ממשיך בקשר עם חלק מהמכונים הללו, ובהם "מכון מנדל למנהיגות", שממשיך עד היום לספק שירותי הכשרת קצינים לצה"ל. לפי הפרסום בישראל היום, התקשורת האחרונה של צה"ל עם המכון החלה בבמארס 2017, כחצי שנה לאחר הנחייתו של הרמטכ"ל, וכפי שפורסם מתנהלים מגעים על המשך ההתקשרות גם לשנת 2018.
המכון מפעיל את "תוכנית מנדל למנהיגות חינוכית בצה"ל" שבה השתתפו כ־700 קצינים. ארגון לביא, שמנהל מאבק בחדירת ארגוני השמאל הקיצוני והקרן החדשה לצה"ל, שלח מכתב לרמטכ"ל שבו טען כי עולה חשד שההחלטה להתקשר עם המכון נעשה שלא על פי כללי המינהל התקין. במכתב נטען כי העמותות הקשורות למכון מנדל "עוסקות באופן עקבי במיזמים המצויים בליבן של מחלוקות עומק בציבור הישראלי, ועמדתן בנושאים רבים משקפת תפיסה פוליטית השנויה במחלוקת ציבורית. כידוע ישנם בעלי הון, עמותות וארגונים משני צידי המתרס המעוניינים להנחיל את ערכיהם וחינוכם לקציני צה"ל, ומתן פטור מתמשך לתוכנית מכון מנדל לחינוך קציני חיל חינוך והמכללה לפיקוד טקטי מהווה מתן מונופול דעות וערכים בחינוך קציני צה"ל לעמותה הניצבת מצידה האחד של המפה הפוליטית"


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20