מלחמת המילים בין שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נמשכת. אחרי שליברמן האשים אותו ב”התנפלות בוטה על צה”ל ומפקדיו”, יו”ר הבית היהודי תקף וענה בתשובה לשאלת כתבת מקור ראשון כי “אגיב בעוד 48 שעות”, ברמיזה להבטחתו הבלתי ממומשת של ליברמן לחסל את ראש לשעבר, אסמעיל הנייה, מאז כניסתו למשרד הביטחון.

במסגרת פגישה עם מושל אילינוי ברוס ראונר אמר: “אני מברך את כוחות צה”ל על הפעולה המוצלחת והמדויקת אתמול בסיכול מנהרת הטרור אל מול כיסופים. הפעולה היא תוצאה ישירה של מדיניות ברורה אל מול טרור המנהרות שהתחלנו בצוק איתן, פעולת צה”ל הסירה איום ביטחוני חמור והעבירה מסר: ישראל לא תתנצל על הרג מחבלים אלא תעשה זאת ככל שתידרש. הבא להורגך השכם להרגו. האיום הנוכחי מעזה רק ממחיש את הסכנה בנסיגה ישראלית ולכן בביקורי בשבוע הבא בוושינגטון אפעל לכך שממשל טראמפ לא יציב את המדינה הפלסטינית הכושלת כיעד למשא ומתן ומדיני”.

ליברמן ובנט. צילום: פלאש 90
ליברמן ובנט. צילום: פלאש 90

מוקדם יותר היום, הגיב ליברמן לביקורת שמתח בנט על דובר צה”ל מוקדם יותר ואמר כי: “אסור שתידרוך של דובר צה”ל ישמש עילה להתנפלות בוטה על צה”ל ומפקדיו. התבטאויות מהסוג הזה הן פגיעה חמורה בביטחון ישראל, ובצה”ל כולו. אנו נמשיך לפעול בנחישות, בעוצמה ובאחריות למען ביטחון אזרחי ישראל”.

לפני כן התבטא שר החינוך בעניין התנהלות דובר צה”ל בכל הקשור לפיצוץ מנהרת הטרור אתמול בגבול רצועת עזה: “אסור להתנצל על הצלחה בחיסול מחבלים”, אמר השר.

“צה”ל הצליח אתמול לחסל מחבלים שעסקו בחפירת מנהרת תופת שנועדה להרוג נשים וילדים ישראלים”, אמר בנט והבהיר “אזכיר למי שצריך: המנהרה פוצצה בתוך שטח ישראל כשמטרתה לרצוח ישראלים”.

“כחבר הקבינט שעוד מצוק איתן מוביל לסיכול איום המנהרות אני מעניק גיבוי מלא לפעולה המוצלחת. זו מטרת צה”ל לסכל ולחתור לניצחון”, הוסיף.

שר החינוך אמר את הדברים בעקבות הודעת דובר צה”ל אתמול בה נאמר כי בפיצוץ מנהרת הטרור אתמול בגבול רצועת עזה לא הייתה כוונה לחסל מחבלים.

תא"ל רונן מנליס, דובר צה"ל. צילום: יחידת דובר צה"ל
תא”ל , דובר צה”ל. צילום: יחידת דובר צה”ל

אתמול אמר דובר צה”ל רונן מנליס בהתייחסות למותם של המחבלים: “הפעולה הייתה הגנתית מתוך הבנה שיש כאן הפרה ריבונית בשטח ישראל”.

“המנהרה לא היוותה איום והייתה בשלב בנייה. הפעולה הייתה בסמוך לגדר בשטחנו. מרבית ההרוגים נהרגו במהלך החילוץ ולא ההפגזה. הסיבה למוות קשורה לתופעות לוואי אחרי שימוש בחומרי נפץ. הם מתו מעשן ואבק. לא השתמשנו בשום אמצעי לא חוקי. הפרסומים על כך אינם נכונים”.

“בתוואי תת קרקעי נוצרות תופעות בגלל ההפגזה וזה הרג אותם. אנחנו לא הזרמנו שום חומר למנהרה. בכירי המפקדים רצו לחלץ חופרים נעדרים והגעתם גרמה להם להיחשף לתופעות וגרמה למותם”.

בתוך כך דיווח אתמול כתב ידיעות אחרונות יוסי יהושע בטוויטר כי אחרי הודעת דובר צה”ל הבהירו בכירים בצבא כי אין כל כוונה להתנצל על מות המחבלים.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.