13:19 24/11/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בנט מאגף מימין

בנט מאגף מימין

יחסי ביבי ובנט ידעו ימים יפים יותר

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתחיל את היום שלו עם שלוש שיחות טלפון קבועות. הראשון לראש מערך ההסברה ממנו הוא מקבל תמונה מלאה על כל הפרסומים שהיו ביממה האחרונה. השני למרכז המטאורולוגית בבית דגן לקבל תחזית לאן נושבת הרוח, מה גובה הגלים והאם יש סכנה לצונאמי בתוך הקו הירוק או מעבר לקו הירוק.

הטלפון השלישי הוא לסוקר הפרטי של נתניהו. הסוקר הבכיר נותן לראש הממשלה את תזוזת המספרים. בסקרים  הוא מתעניין בעיקר ביריב העיקרי, זה שנלחם בו בקבינט, זה שמסוגל למנוע ממנו להיות ראש ממשלה לנצח, נפתלי בנט.

השם נפתלי בנט לא פופלרי בלשון המעטה במעון ראש הממשלה. משה כחלון ו מאביגדור ליברמן מטרידים את נתניהו. גם גדעון סער גורם לחוסר נחת בלשכת ראש הממשלה אבל האויב הגדול, האיש שממנו נתניהו חושש יותר מכולם הוא נפתלי בנט. בשיחות במעון ראש הממשלה לא מזכירים את השם בנט ויו״ר הבית היהודי זוכה להרבה שמות בעיקר גנאי.

צילום: לע"מ
צילום: לע"מ

החשש הגדול של נתניהו מבנט גורם לו לבצע את הפליקלאק הקבוע. לנתניהו אין דרך, אין אמונה, אין ימין ואין שמאל. יש רק מטרה אחת, איך לשמר את מעמדו. הוא רוצה להיות זה שיחנוך את מעון ראש הממשלה המפואר שנבנה ויהיה מוכן בעוד שנים רבות. כל השאר לא מעניין. מנהיגים ומצביעים אוהבים לקבל החלטות גם כדי להיכנס להיסטוריה. מנחם בגין ייזכר כמנהיג שעשה שלום עם מצרים, יצחק שמיר ייזכר כמי שסירב בתוקף להחזיר שטחים ושמר על יחסים סבירים עם העולם בזכות ניהול שיחות עם הממשל הסורי במסדרונות בתי המלון ובאמצעות מתווכים. ביבי ייכנס להיסטוריה כראש הממשלה שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד.

שנתניהו היה צעיר ושיחק כדורגל בתיכון הוא אהב את המשבצת של קיצוני ימני. אחרי שהחזיר את חברון במסגרת תכנית הפעימות, הוא ירד לספסל. הוא חזר לעמדת הקיצוני השמאלי אבל עסקת שליט שוב גרמה לו נזק וסידרה לבנט יתרון גדול שמבדיל אותו מנתניהו.

בנט שיגע את נתניהו בישיבות הקבינט במהלך מבצע צוק איתן. צה"ל נלחם בעזה ובנט נלחם כדי להשיג את היעדים, חיסול מנהרות החמאס למשל. נתניהו נלחם בבנט וטען שהוא פוגע בצה"ל במאבק שהוא מנהל נגדו בישיבות הקבינט. טיוטת דו״ח מבקר המדינה וחשיפת מנהרה של החמאס בשבוע שעבר הוכיחה שבנט צדק. הסוקר הפרטי של נתניהו לקח אויר ולגם כוס מים רגע לפני שהגיע המועד שהטלפון ממעון ראש הממשלה יצלצל. ״בנט מתחזק״, אומר הסוקר וגורם לראש הממשלה להתחיל את היום עם כאבי ראש.

מה עושים? יורים לכל הכיוונים. לפעמים הטיל פוגע במטרה, לפעמים נתניהו מגלה שהטיל פגע בכוחותיו. מהר מאוד מזינים נתונים חדשים למחשב ומשגרים טיל נוסף הפעם לכיוון ההפוך. קשה לתאר במילים את השנאה בין נתניהו לבנט, אבל המציאות האחרונה היא שבנט מהווה עבור נתניהו מודל לחיקוי. זה כבר לא משנה מה ראש הממשלה חושב, זה לא מעניין אותו גם מה אומרים היועצים שלו. הוא שומע את בנט, רואה את הגלים שהוא עושה בימין, הוא עוקב אחרי הפייסבוק של בנט והוא פשוט מעתיק. מעתיק כמו תלמיד בכיתה. לפעמים עם טעויות אבל גם את הטעויות אשף התקשורת יודע לתקן ולהחליף דעות וגרסאות.

הבעיה של ראש הממשלה במקרה הזה שהוא מתמודד עם שועל לא קטן בתקשורת. השר בנט עושה לנתניהו בית ספר בתקשורת וגורם לו להזיע. בנט הופך את נתניהו לנהג עצבני שממהר למטרה ועושה הרבה טעויות בדרך. הוא מנסה לעקוף מימין, מנסה לעקוף משמאל, ולפעמים גם נכנס בקיר.

בפרשת החייל מחברון בנט עשה שוב בית ספר לראש הממשלה. נתניהו הוציא הודעה חריפה נגד החייל אלאור אזריה שירה למוות במחבל שנוטרל בחברון, בנט כרגיל לא זרם עם הזרם התקשורתי ולא ביקר את החייל. להיפך. מה שגרם לו להנות מתמיכה רחבה בציבור הימני. מה שגרם לראש הממשלה לעשות פארסה ששיאה היה שיחת טלפון לאביו של החייל מרמלה.

אלאור עזריה
אלאור עזריה

בנט לא נרגע. הוא ממשיך לקבוע את סדר היום התקשורתי של ראש הממשלה ומעסיק כמעט מידי יום את מערך ההסברה של ראש הממשלה. האירוע האחרון והטרי היה ממש בשבוע האחרון.

ביום רביעי שעבר, בטקס הזיכרון לשואה ולגבורה, אמר סגן הרמטכ״ל האלוף יאיר גולן כי הוא מזהה בחברה הישראלית תהליכים המזכירים לו את גרמניה הנאצית. ״אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני שבעים, שמונים ותשעים שנה- ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום ב-2016״.

בישיבת שרי הליכוד שנערכה השבוע, תקפה שרת התרבות והספורט מירי רגב את האלוף גולן וקראה לו להתפטר מתפקידו. רגב אמרה בין השאר שסגן הרמטכ״ל צריך לעסוק בכשירות הצבא והכנתו למלחמה. רגב הוסיפה כי סגן הרמטכ״ל עבר כל גבול ועליו להתפטר. השר שטייניץ אמר שהאלוף גולן צריך לקבל נזיפה, והשר אקוניס לא נשאר בלי ביקורת ואמר שהוא וחבריו בליכוד נלחמים נגד שונאי ישראל בעולם וסגן הרמטכ״ל מתבטא בצורה כזאת.

ראש הממשלה שערך שיחה קשה עם שר הביטחון והורה לו לדרוש מהאלוף גולן להוציא הודעה שתכבה את הלהבות לא נשאר אדיש. אבל בנט שוב גנב לו את ההצגה וזכה שוב באהדת הימין. נתניהו ניצל את ישיבת הממשלה ועלה להתקפה חריפה בפתח הישיבה על סגן הרמטכ״ל. ״הדברים גורמים לעוול לחברה הישראלית ולזילות השואה. ההשוואה שערך סגן הרמטכ״ל היא מקוממת. הדברים מופרכים מיסודם ולא היו צריכים להיאמר. סגן הרמטכ״ל הוא קצין רב זכויות, אבל דברים שאמר שגויים ואינם מקובלים עליי״.

האלוף יאיר גולן
האלוף יאיר גולן

אם מישהו רוצה הוכחה טובה שהבחירות הבאות קרובות מתמיד צריך לעקוב אחרי ההתבטאויות של השרים רגב, שטייניץ ואקוניס. מה המשותף לכולם? כולם מתכוננים לפריימריס, כולם קורצים למתפקדי הליכוד, כולם הפכו לחיילים בלי דרגות של חברי הליכוד. מרבית מתפקדי הליכוד מחזיקים בדעות ימניות חלקם ימין קיצוני. מתפקדי הליכוד מבצעים חיסולים מידיים. אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר, לא האמין לסיפורים שבליכוד יש יחידת חיסול איכותית יותר מזו שהכיר בשב״כ עד שראה והרגיש מקרוב. חיסול ממוקד הוא תחום ההתמחות של רבים ממתפקדי הליכוד והשרים רגב, שטייניץ ואקוניס מכירים היטב את הכללים. מי ששובר יותר ימינה יזכה גם בבכורה. רגב מכירה את כללי המשחק, שטייניץ ואקוניס הולכים בעקבותיה.  האמת, אין לי ציפיות מהשלושה להיות אחראים, להיות ממלכתיים, או להתבטא בצורה חכמה. המבוגר האחראי, ראש הממשלה, היה צריך לשמש דוגמא. נתניהו שמיהר לבקר את החייל היורה מחברון ושבר ימינה שקלט את עוצמת הביקורת נגדו, דאג שוב כהרגלו, לבקר בצורה חריפה את סגן הרמטכ״ל. אפשר היה לבקש משר הביטחון לדרוש מהאלוף גולן להתנצל או להבהיר את הדברים וזהו. אבל

לא אצל נתניהו. לשכתו ודאי דאגה לעדכן את התקשורת על השיחה הקשה עם בוגי יעלון, וההמשך היה הדברים בישיבת הממשלה.

 

נתניהו חזק על חלשים. הוא יודע שאלה שהוא מבקר אותם כבולים ואינם יכולים להשיב. נתניהו אינו מסוגל לפטר את בנט אז הוא רק מאיים עליו כמו בגן ילדים. מאיים עם אקדח מים. ובנט? היה לו בית ספר טוב לפוליטיקה בעבר בלשכת נתניהו. בנט יודע שכל כלי הנשק שיש לנתניהו לא יורים. אפילו לא כדור אחד. בנט צוחק. נתניהו מאיים לפטר ובנט צוחק. צוחק וממשיך בשלו.

אחד היריבים הגדולים של בנט הוא שר הביטחון. אחד השרים היחידים שראש הממשלה פוחד ממנו הוא יעלון. יעלון מתברר הרבה יותר אמיץ מיעלון שהכרנו שהיה רמטכ״ל. הוא מביע את עמדותיו ומתעלם מהתקשורת או ממתפקדי הליכוד, הוא נותן גיבוי לרמטכ״ל שזוכה לביקורת על כל אמירה שלו, יעלון מתגלה כאחד שלא עושה חשבון לאף אחד גם לא לראש הממשלה. הוא בטח לא פודל שלו כמו שרים אחרים.

סגן הרמטכ״ל אמר דברים שמוטב שלא היו נאמרים בטקס הזכרון של יום השואה. אבל האלוף גולן בחר לומר את הדברים וכולם התנפלו עליו. ראש הממשלה והשרים שלו הפכו להיות כמו כוכבי הרשתות החברתיות וכמו אחרוני הטוקבקיסטים. כולם עושים תחרות מי יעשה להם יותר לייקים. הדברים של האלוף גולן לא כוונו רק לחייל היורה מחברון. הם כוונו לחברה הישראלית ולקיצונים בחברה. הוא התכוון למקרים הקיצוניים שהיו בישראל לאחרונה כמו למשל רצח הנער מוחמד אבו חדיר, פלסטיני ממזרח ירושלים שנחטף ונרצח ביולי 2014 כאשר יהודי קיצוני שפך עליו דלק ושרף אותו. זה נמשך באירוע עם החיל אזריה שירה במחבל בחברון ובאירועים נוספים של קיצוניים שלוקחים את החוק לידיים. האלוף גולן היה צריך להיות חכם ולא להיכנס למקומות בהם יש מוקשים, בטח לא בעידן בו אסור לאיש להביע את דעתו, אסור לומר משהו שאינו בקונצנזוס אחרת אתה מחוסל תוך שעה בתקשורת. אבל גם אם הדברים נאמרו היה מקום לרבים מאלה היושבים סביב שולחן הממשלה להדביק פלסטר לפיהם. לא חייבים להגיב על כל אמירה ולצריף לספק תמיד את הצרכים של המתפקדים. מעניין אותי מאוד לשאול את הדר בנט ממה הוא נהנה יותר, מהעובדה שהוא מתחזק מכל אמירה כזו או מזה שהוא גורם לראש הממשלה כאבי ראש בכל פעם מחדש.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התפטרות ליצמן: באופוזיציה מברכים, בקואליציה מאוכזבים

ההודעה הדרמטית של שר הבריאות על התפטרותו מהממשלה בעקבות עבודות תחזוקה בשבת גרמה לסערה במערכת הפוליטית. גלאון השתלחה: "מפלגתו תמשיך לינוק מעטיני השלטון"