יו"ר סיעת '' שר החינוך פתח את ישיבת סיעתו לקראת פתיחת מושב החורף של הכנסת במתקפה על בג"ץ והכריז: ". לכן, היעד המרכזי שלנו במושב הקרוב הוא להעביר את התוכנית החוקתית, ובמרכזה פסקת ההתגברות, שתתאים את כוח המשילות לממשלה. הממשלה תמשול, הכנסת תחוקק והשופטים ישפטו".

בנט המשיך ואמר כי "בשנים האחרונות בג"ץ שם עצמו מעל המחוקק במקום לצידו. הוא חרג מסמכותו והחל לפסול חוקים ביד קלה מידיי. בכלל, בחודשים האחרונים בג"ץ פוסל חוקים בקצב כמעט חסר תקדים. שלוש פעמים פסל בג"ץ את המתווה להוצאת המסתננים מישראל; בג"ץ ביטל את הפקעת התושבות של אנשי חמאס במזרח ירושלים; חוק הדירה השלישית נפסל; חוק התקציב הדו-שנתי; חוק ההסדרה מוקפא; חוק הגיוס בוטל; חוק התאגיד מוקפא ועוד".

היו"ר בנט בפתיחת מושב החורף בכנסת. ישיבת סיעת הבית היהודי. צילום: TPS
היו"ר בנט בישיבת סיעתו לקראת פתיחת מושב החורף בכנסת. צילום: TPS

 

לדבריו של יו"ר הבית היהודי, "בג"ץ לא אמור להתערב אם חוק הוא ראוי או לא. זה סמכות הכנסת. גם אני לא אוהב במיוחד חלק מן החוקים, אך הכנסת היא הריבון, חברי הכנסת נבחרו על ידי מיליוני אזרחי ישראל, ובג"ץ לא יכול לבטל את רצון העם רק כי לא נראה לו חוק כזה או אחר".

השר בנט ביקש לעשות הבחנה ואמר כי "בג"ץ רשאי וחייב להתערב רק כאשר מדובר בעריצות הרוב, אימות שלטונית אל מול הפרט", אולם הסביר כי "זה לא המצב". כדוגמא, הביא בנט את ביטול חוק דירה שלישית ואמר: ", . הגיע הזמן לקבוע מתי בדיוק מותר לבג"ץ לפסול חוק של הכנסת או פעולה של הממשלה. אסור להשאיר את זה עמום.

"עוולה חמורה". בתי נתיב האבות. צילום: פלאש 90
"עוולה חמורה". בתי נתיב האבות. צילום: פלאש 90

 

"לכן, אנחנו מתכוונים להביא את 'חוק יסוד החקיקה'. בחוק יסוד החקיקה נגדיר, לראשונה בחוק, את האפשרות של בג"ץ לפסול חוקים (מה שממילא כבר נעשה) ונגדיר באילו תנאים. בחוק נכלול גם את 'פסקת ההתגברות' אשר תעניק לכנסת אפשרות לשריין חוק כך שבג"ץ לא יוכל לבטלו. זאת באמצעות רוב של חברי כנסת. זה אינטרס עליון של מדינת ישראל, זה יחזק את מדינת ישראל ואנו נפעל לחוקק זאת".

השר התייחס גם לפסק הדין של בג"ץ בעניין הרס בתיהם של תושבי נתיב האבות בגוש עציון ואמר כי הפסיקה התקבלה במפלגה בהפתעה. "פסק הדין הוא תמוה ומקומם ויוצר הרס מיותר ללא כל תכלית הגיונית. תושבי נתיב האבות הם ממיטב בניה של ישראל משרתים במילואים ביחידות קרביות, משלמים מיסים, גרים בבתי קבע של ממש. יש כאן עוולה חמורה ואנחנו פועלים במרץ להביא פתרון לעניין. נזדקק לסיועו של ראש הממשלה".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.