שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני התראיין הבוקר (ה') לגל"צ, תקף את ההחלטה להסיר את גלאי המתכות והמצלמות מהר הבית, וקבע: " יוצאת מוחלשת".

"זהו בוקר קשה וכואב" פתח בנט, "ישראל יוצאת מוחלשת מהמשבר הזה. במקום לחזק את הריבונות שלנו, הועבר מסר שאפשר לערער על הריבונות. יש רפיון מדיני. התגובה לרצף הטרור לא נחרצת".

השר נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
השר נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

על חלקו במהלך: "הובלתי את ההתנגדות להסרת אמצעי האבטחה. ברגע שהבנתי שאין רוב, עברתי לחזית ההסברה והובלתי את העמדה שאסור להתקפל. יכול להיות שאתה מרוויח טקטית, אבל בכל פעם שישראל מתקפלת אסטרטגית, היא חוטפת. אתה מרוויח בטווח הקצר אבל בטווח הארוך אתה פוגע בהרתעה".

בנט המחיש את ההשפעה של החלטות שכאלה על הרחוב הערבי: "כל עוד עמדנו – בשטח שום דבר לא התרומם. כשהפגנו עמדה חזקה ניסו לארגן באום אל פאחם מחאה ענקית, אבל הגיעו ששים איש. עכשיו, כשהתקפלנו, הגיעו אלפי אנשים. צריך להנחות את משרד הביטחון להיערך להתגברות של האלימות".

על החלטות : "לא אתקוף את ראש הממשלה. היה לגיטימי להציב מגנומטרים. ההחלטה המקורית נעשתה בשיחה טלפונית עם גורמי הביטחון. הוא היה חייב לתת ביטחון להר הבית. מגבה אותו על ההחלטה. ההחלטה לקפל מגנומטרים היא שגיאה ואני נושא באחריות קולקטיבית. אני מצפה למדיניות של ימין ביטחוני תקיפה וברורה. הגיע הזמן שממשלת ישראל תשנה כיוון מול הטרור. אני גם מצפה להוריד מהשולחן תכניות של מחוות וגזרים לפלסטינים".

המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס
המגנומטרים מפורקים באישון לילה. צילום: רויטרס

 

השר גיבה את : "לאורך כל הדרך, התייצבתי סביב עמדת . השוטרים הם הגיבורים של כל האירוע. הערבים לא קיבלו את עמדת , ואמרנו עד כאן. אני מעביר את המסר לכל שוטר ושוטרת, אנחנו אתכם ומאחוריכם. אני מפרגן למפכ"ל ולשר לביטחון הפנים גלעד ".

על הלוויית המחבלים הרוצחים מהר הבית, הלילה באום אל פאחם: "תחושות קשות. כשר חינוך אני פועל לשפר את רמת החינוך לערביי ישראל. כשר כלכלה פעלתי להגדיר את התעסוקה במגזר הערבי. הדבר הזה מעלה מחשבות קשות לגבי חלק מערביי ישראל. לא מדובר בבודדים, מדובר באלפים. כשהם ראו ישראל חזקה, הם נכנעו. הם הריחו דם, והרימו ראש".

על חלקה של ההנהגה הערבית בתסיסה: "בכנסת ישראל יושבים אנשים שהשתתפו בעלילת הדם של סגירת הר הבית, כשהוא היה פתוח לכל אורך המשבר".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.