שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי התייחס הבוקר (א') לדיווחים הפלסטינים לפיהם קרובה לסיכום עם על עסקת .

"‏אסור לשחרר מחבלים חיים תמורת גופות חיילינו" כתב בנט, "‏יש להגביר את הלחץ ולהכאיב לחמאס כך שלא ישתלם לו להמשיך להחזיק הגופות. ‏חטיפה צריכה להיות נטל ולא נכס". השר הוסיף: צריך לדעת: מחבלים ששוחררו בעסקת שליט חזרו ורצחו יהודים רבים. יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ורב-מרצחים, שוחרר גם הוא בעסקת שליט, ועסוק כולו בתכנון רצח יהודים. עם כל הכאב, עלינו לעמוד חזקים".

דבריו של בנט מגיעים על רקע הפרסום בתקשורת הערבית אתמול (שבת) כי ישראל וחמאס קרובות להשלמת עסקת מידע, שלב ראשון מתוך שני שלבים בעסקת חילופי שבויים. מהלך דומה אירע בשנת 2009 אז קיבלה ישראל סרטון בו נראה גלעד שליט בתמורת לשחרור 25 מחבלות פלסטיניות. כעת דורש חמאס בתמורה את שחרורם של המחבלים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו שוב.

לדברי חמאס, "בנוסף לשני החיילים והדר גולדין, הארגון מחזיק בידיו משהו שיאפשר לו לשחרר את כל האסירים בבתי הכלא בישראל". עוד דורש ארגון הטרור את שחרורם של מחבלות, צעירים וחברי פרלמנט שעצורים בישראל, זאת בתמורה למידע מוגבל על מצב החטופים בשבי הארגון בעזה.

החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל
החללים הנעדרים ואורון שאול ז"ל

 

בישראל טרם הגיבו לדברים. בחמאס העריכו כי העסקה הראשונה עשויה לצאת לפועל בשלושת החודשים הקרובים וכי ישראל תסכים גם לחלק השני בעסקה, על אף מחירו הגבוה. המתווכים בעסקה יהיו רוסיה, מצרים ושליח האו"ם מלדנוב.

כזכור, בעזה מוחזקים מאז מבצע צוק איתן שני חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין שחמאס מתייחס אליהם כחיים. מאז הסתננו לרצועה שלושה אזרחים שמוחזקים בשבי הארגון, אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד וג'ומעה אבו ענימה.

Education Minister Naftali Bennett, speaks at the Eli Horowitz Conference for Economy and Society, organized by Israel Democracy Institute in Jerusalem on July 25, 2016. Photo by Yonatan Sindel/Flash90 *** Local Caption *** יצחק הרצוג כנס אלי הורוביץ המכון הישראלי לדמוקרטיה חברה ככה ירושלים נפתלי בנט
השר בנט. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.