No Tag To Print

נתניה ליברמן ובנט. צילום: פלאש 90
נתניה ליברמן ובנט. צילום: פלאש 90

הליכוד: בנט תופר חליפות; בנט הזהיר: נתניהו יאבד אותנו

משבר הגיוס מחריף, כאשר שלושת ראשי מפלגות הימין תוקפים אלו את אלו. שר הביטחון ליברמן הגיע לבקו"ם ואמר: "כל הזמן שמים אולטימטומים ואקדחים לרקה, אנחנו לא מוכנים לעבוד כך"

בנט ונתניהו. צילום: אמיל סלמאן

מלחמת הכול בכל בימין:  "בזמן שראש הממשלה נתניהו עסוק בפתרון המשבר וייצוב ממשלת הימין, בנט עסוק בקמפיין בחירות אישי", כך מסרו הבוקר מקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת לאחר שזה הצהיר כי אם נתניהו יקדים את הבחירות על רקע אישי, יתמודד שר החינוך מולו.

עוד הוסיפו בליכוד כי, "אם בנט היה באמת דואג לממשלת הימין, הוא היה מתחייב להישאר בממשלה עד סוף הקדנציה בנובמבר 2019. אלא שהדבר האחרון שמעניין את בנט זה לייצב את הממשלה הלאומית בראשות נתניהו. כפי שדבריו הבוקר חושפים, בנט חותר להפיל את רה״מ נתניהו ולדאוג לעצמו לסידור עבודה".

בנט הגיב לדברים בטוויטר כי: "אדוני ראש הממשלה נתניהו: כל עוד תפעל לטובת מדינת ישראל, אנחנו נמשיך להיות מאחוריך. אם תפיל ממשלת ימין ותוביל לבחירות מיותרות למטרות פרסונליות, תאבד אותנו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייצב הבוקר בבסיס תל-השומר לרגל גיוס חיילים ומסר לכלי התקשורת: "‏אני מקווה מאוד שלא הולכים לבחירות שמישהו יזם את זה. המחנך הדגול (מתכוון לבנט – ע"ל) אומר בבחירות הבאות אני שר בטחון, שר אוצר אומר במידה ואין תקציב לא יהיה שר אוצר. כל הזמן שמים אולטימטומים ואקדחים לרקה, אנחנו לא מוכנים לעבוד כך".

בנט: אשקול ריצה מול נתניהו

שר החינוך וראש מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט הכריז הבוקר (א') בשורה של ראיונות לכלי התקשורת השונים כי לו יערכו בחירות כלליות לכנסת, יכריז על עצמו כמועמד לראשות הממשלה. בראיון לגלי צה"ל אמר בנט: "עד עכשיו אמרתי שלא ארוץ לראשות הממשלה מול נתניהו, אבל אם יתברר שמשחק במדינה ומקדים בחירות לצורך אישי- אשקול זאת מחדש".

שר החינוך אף אמר: "אם רה"מ יחליט לקחת את המדינה כולה לבחירות פרסונליות, שיעלו מיליארדים אז הדבר הזה חמור מאוד, והציבור יבוא איתו חשבון. גוררים מדינה שלמה לבחירות ממאוויים אישיים וזה לא בסדר. אחר כך מבקשים ממני ערבות שאם יש או אין כתב אישום. יש גבול".

יו"ר הבית היהודי התייחס למשבר חוק הגיוס עצמו וטען מדובר בבעיה פתירה לחלוטין, שיכולה להסתיים אצל ראש הממשלה: "הנושא לא קשור לחרדים ולא לגיוס. בעשור האחרון החרדים מתגייסים פי עשרה. הם עלו מ-300 ל-3,000 מתגייסים בשנה. צה"ל לא רוצה או יכול לקלוט כמויות גדולות של חרדים. אם ראש הממשלה רוצה לסגור את המשבר הזה הוא יכול לעשות את זה בחמש דקות. די פתרנו את המשבר, אבל זה תלוי בנתניהו". לדברי בנט, "יש עכשיו מי שמעלה עוד תנאים וזה נראה שיש רצון להוביל לבחירות סתם".

שר החינוך הוסיף ותקף גם את שר הביטחון אביגדור ליברמן :"גם אתמול ראש הממשלה הציב עוד ארבעה תנאים חדשים וזה מיותר. אני רוצה שהציבור יבין – אין בעיה בנושא הגיוס, הם מתגייסים במספרים הולכים וגדלים. אף אחד לא רוצה חרדים שיביאו להפרדה מגדרית בבסיסים, כולל אביגדור ליברמן. עד עכשיו הוא חי כשר ביטחון עם מצב הרבה יותר רך וחמים כלפי החרדים. החוק החדש יותר חריף כלפי החרדים, אז מה פתאום עכשיו הוא קופץ?"

בנט, דרעי ונתניהו. צילום: מארק ישראל סלם

 

בתוך כך, הבוקר פורסם ב"כאן ב'" כי שר הפנים דרעי, שהשתתף אתמול בפגישה עם ראש הממשלה נתניהו אמר למקורביו: "חבל על הזמן שלנו, נתניהו רוצה בחירות. הוא רק מוסיף כל הזמן תנאים חדשים ומסבך את המצב".

כמו כן, פורסם כי גורמים בקואליציה מאשימים את רה"מ בהליכה סתמית לבחירות: "אנחנו במסיבת תחפושות. רה"מ החליט מסיבותיו שלו ללכת לבחירות. נתניהו יפרק ממשלת ימין, ועל זה הימין האידיאולוגי לא ייסלח".

שלושת תנאי נתניהו

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אמש

(ש') עם ראשי הסיעות החרדיות. במהלך הפגישה הציב ראש הממשלה שלושה תנאים: טיוטה מוסכמת על היועמ״ש ועל כל המפלגות החרדיות, כלומר הסכמה של כל פלגי המפלגות החרדיות, מש"ס ועד חסידות גור אותה מייצג ליצמן על הצעת חוק הגיוס.

בנוסף, דורש נתניהו שני תנאים נוספים, דווקא מצד המפלגות שצפויות להתנגד לחוק: כולנו וישראל ביתנו. מכולנו, דורש נתניהו הסכמה מלאה והצבעה בעדו בשלוש קריאות. מישראל ביתנו, דורש נתניהו לאפשר את המהלך ולהמשיך בשותפות בממשלה לאורך זמן – גם אם החוק יעבור.

ככל הנראה נתניהו רוצה להימנע מזליגה של חברי 'כולנו' להפרת המשמעת הקואליציונית. בהנחה שכל האופוזיציה תתנגד לחוק, כמו גם ישראל ביתנו, כל חבר קואליציה שלא יתמוך בחוק יוביל להפלתו. לאור המשבר הנ"ל, הדבר יוביל לחזרה למשבר, כשלממשלה יש עד ספטמבר הבא לפתור את בעיית הגיוס.

It is not Android