דף הבית > תרבות > במצולות קיסריה: התגלה אוצר רומי עתיק

במצולות קיסריה: התגלה אוצר רומי עתיק

צוללנים מצאו על קרקעית הים בקיסריה אוצר נדיר מהתקופה הרומית. רשות העתיקות: "מדובר בממצאים שמעבר ליופיים יוצא הדופן יש להם חשיבות היסטורית"

אוצר בן 1,600 שנה: צוללים גילו בנמל קיסריה אוצר עתיק ונדיר מהתקופה הרומית המאוחרת. על פי הערכות, השלל ובו פסלונים ואלפי מטבעות, הובלו בספינה ששקעה במצולות. ברשות העתיקות מציינים כי במשך 30 שנים לפחות לא נחשף מכלול ימי בסדר גודל כזה.

האוצר התגלה במקרה, כששני צוללים מצאו את אוניית הפסולת. בין היתר נמצאו נר ברונזה מעוטר בדמות אל השמש סול, צלמית (פסלון) של אלת הירח לונה, נר בדמות ראש עבד אפריקני, שברי שלושה פסלים שנוצקו בגודל טבעי, חפצים מעוצבים בצורת חיות כגון לוויתן, ברז ברונזה בצורת חזיר בר שעל ראשו ברבור, ועוד. בנוסף, נמצאו שברי קנקנים גדולים ששימשו לנשיאת מי שתיה לשימוש הצוות בספינה ולהובלה בים.

לדברי יעקב שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות ודרור פלנר, סגן מנהל היחידה, "מדובר בממצאים שמעבר ליופיים יוצא הדופן, יש להם חשיבות היסטורית. מיקום הממצאים ופיזורם בקרקעית הים מצביע על ספינת סוחר גדולה שנשאה מתכות למחזור, וככל הנראה נקלעה לסערה באזור פתח הנמל ונסחפה עד שהתרסקה על שובר הגלים והסלעים".

 

הפטריוטים

הפטריוטים

אולי יעניין אותך גם

אביהו מדינה: "יש אנשים שחשוב להם למצוא חן בעיני הגויים"

הזמר, הפזמונאי והמלחין אביהו מדינה יוצא כנגד ה"עליהום" התקשורתי של השמאל כלפיי 'חוק התרבות והנאמנות' של השרה מירי רגב: "כולנו מוחים נגד ה-BDS, אבל דווקא אצלנו בבית רוצים שנאפשר את זה"