גורמים במערכת הפוליטית לחצו בשבועות האחרונים על הרמטכ"ל, רא"ל , להמתיק את עונשו של  ואף להעניק לו , כך פורסם ב"ישראל היום". למרות הלחצים, הרמטכ"ל בחר לקצר את עונשו של אזריה בארבעה חודשים בלבד.

בחודש מרץ 2016 חיסל לוחם כפיר אלאור אזריה מחבל שפצע קודם לכן את חברו ליחידה. עפ"י כתב האישום, המחבל היה מנוטרל מספר דקות בטרם ירה בו אזריה. בעקבות כך, הרשיע בית הדין הצבאי את אזריה בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת וגזר עליו 18 חודשי מאסר בפועל. ערכאת הערעור הותירה בחודש יולי האחרון את העונש על כנו. לאחר ההחלטה אמר הרמטכ"ל כי אם אזריה יוותר על האפשרות לפנות בבקשת רשות ערעור לעליון ויפנה אליו בבקשה להקל בעונשו, הבקשה "תישקל בכובד ראש, תוך בחינת מכלול השיקולים הנוגעים בדבר ומתוך מחויבותי אך ורק לערכי צה"ל, ללוחמיו ולמשרתיו".

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
דברי הרמטכ"ל כוונו בין היתר לפוליטיקאים שמצידם קראו להמתיק את העונש ואף להעניק חנינה מלאה לחייל ולשחררו. באוגוסט האחרון החל אזריה לרצות את עונשו בכלא 4 שבבסיס קצרין. במקביל הגיש בקשה להקהלה בעונשו לרמטכ"ל. בחודש שעבר, עת הפך פסק הדין לחלוט, החל הרמטכ"ל לדון בבקשת אזריה והבהיר כי לחץ חיצוני לא ישפיע אל החלטתו.
.
בשבוע שעבר פורסמה החלטת הרמטכ"ל בה נאמר כי עונש של החייל יקוצר בארבעה חודשים מפאת "שיקולי חסד ורחמים" המביאים בחשבון את עברו של אלאור "כחייל לוחם בזירה המבצעית". עוד ציין הרמטכ"ל כי בראייתו, התנהגות החייל "הייתה פסולה וסתרה את פקודות הצבא ואת ערכי צה"ל" וכי בבואו לשקול את הבקשה עמדה לנגד עיניו העובדה שהלוחם לשעבר לא קיבל אחריות על המעשה ולא הביע עליו חרטה. אזריה אמר בתגובה: "מודה לרמטכ"ל על קיצור העונש, אמשיך לרצות את עונשי בראש מורם".
הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: פלאש 90
הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: פלאש 90
בשלב זה רשאי אזריה להגיש בקשת חנינה לנשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שייעזר בחוות דעת מקצועיות, בין היתר של הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, שהתנגד לקיצור העונש. גם על הנשיא צפויים גורמים במערכת הפוליטית להפעיל לחץ להעניק חנינה מלאה לאזריה או לכל הפחות להפחית את תקופת מאסרו באופן משמעותי.
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.

:עוד באותו נושא