אזרחים זומנו לתשאול שב"כ במסווה של חקירת משטרה: שישה פעילים בתנועת '' קיבלו זימונים לחקירת משטרה בתחנת הקישלה בירושלים, לאחר שנעצרו בצעדה שקיימה התנועה באזור חנוכה. גם במהלך שיחות טלפוניות עם נציגי המשטרה, נאמר להם כי מדובר בחקירה.

כאשר הגיעו הבחורים לתחנת בתאריך המבוקש, חל עיכוב בכניסתם לחקירה. הראשון שנכנס לחדר החקירות הופתע לגלות שמולו נמצא איש שב"כ הרוצה לערוך לו . כשהבחור קם על מנת לעזוב את החדר, טען איש השב"כ "אתה לא מעל החוק".

עו"ד יוסי נדב מארגון '' שייצג את האזרחים הגיע לתחנה ורצה לשוחח עם איש השב"כ, אך הוא רסב שיתף פעולה ועזב. לאחר בירור נוסף עם קצין החקירות נאמר ליתר הבחורים כי הם חופשיים ללכת ללא כלל.

ניידת משטרה. ארכיון. צילום: פלאש 90

 

"מבירור מול קצין החקירות, הובהר לי שמרשיי לא נתבקשו להגיע לחקירה על ידם. לאחר בירור עלה, כי מרשיי זומנו לתשאול שב"כ במסווה של זימון לחקירת משטרה", סיפר עו"ד נדב. כשפניתי לאיש השב"כ, הלה מסר שידבר איתי עוד מס' דקות, אך הלך ולא שב. לאחר פנייתי בשנית לקצין החקירות לבירור העניין, נמסר למרשיי שהם יכולים ללכת לדרכם. פרקטיקה זו אסורה ופסולה, ונועדה להביא אדם בעל כורחו לתשאול שב"כ במסווה של זימון לחקירה, תוך כדי פסולה בדמות הפעלת סנקציות בגין אי התייצבות לחקירת משטרה".

מתנועת חוזרים להר נמסר כי "המשטרה יחד עם השב"כ שוכחים כביכול פעם אחר פעם כי הם גופים ממלכתיים הפועלים במדינה דמוקרטית. פעילי אינם אזרחים סוג ב', לא ייתכן שהמשטרה תרמוס את זכויותיהם ויחד עם שב"כ תהלך עליהם אימים. מוטב למשטרה ולשב"כ לעסוק בטרור הערבי ההולך וגואה מיום ליום, ולאפשר לפעילי את מאבקם החוקי למען זכויות יהודים בהר הבית. כל עוד המשטרה לא תשכיל לעשות זאת ותמשיך להתנהל בניגוד לחוק ולהלך אימים על פעילי ההר ,היא תבין זאת באמצעות תביעות".

משב"כ נמסר בתגובה: :בתאריך 10 לדצמבר 2018 עצרה משטרת ישראל 12 פעילים מתנועת 'חוזרים להר', נוכח מעורבותם באותו הערב בעימות אלים עם כוחות הביטחון בעיר העתיקה בירושלים. תוצאותיו של האירוע האלים הובילו להרחקה של חלק מפעילים משטח העיר העתיקה והר הבית למשך 15 יום, והיתר הורחקו בהחלטה של בית משפט למשך 5 ימים. בעקבות אירוע זה, ומידע נוסף בדבר חשד לביצוע עבירה המצויה בתחום טיפולו של שב״כ, זומנו על פי חוק כמה מתוך הפעילים שנעצרו והורחקו, לתחקור בתחנת המשטרה בירושלים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא