פרסום ראשון: ערב מיוחד שעתיד להערך השבוע בתאטרון יפו, השקת ספרה של המחבלת דארין טרטור שכזכור הורשעה בתמיכה בארגון טרור והסתה לטרור. דארין הינה משוררת מכפר ריינה נעצרה בשנת 2015 באמצע הלילה ע"י צוות יס"מ. העילה למעצר הינה פוסטים שבהם עודדה ותמכה בטרור וכן חיבור השיר המפורסם והמסית "התקומם עמי, התקומם". בשיר היא קוראת לרצח יהודים וללכת בדרכי השהידים. דארין אף הביעה את תמיכתה במחבלים ובארגון הג'יהאד האיסלמי במספר פוסטים שהעלתה לרשתות החברתיות. המחבלת שהתה כשלוש שנים במעצר בית ואף נאסר עליה לכתוב ברשתות החברתיות. בשנת 2018 הורשעה ונשלחה למאסר בן חצי שנה בגין עבירות אלו.

המחבלת דארין טרטור זכתה לתמיכה מצד משוררים ישראלים רבים שטענו כי דבריה חוסים תחת חופש הביטוי והאמנות. בשנת 2017 התקיים אירוע מיוחד לכבודה בתאטרון יפו, בטרם הרשעתה. באירוע הוקרן שירה המסית וכן הוקראו דברי הסתה. בסרטון שהוקרן באירוע הוצגו תמונות קשות של מחבלים המנסים לרצוח חיילי צה"ל. אז, התחוללה סערה רבה בציבור. ארגון 'בצלמו' שחשף את הפרשה דרש לפתוח בחקירה פלילית ולבטל את מימון המקום. ואכן, בפרקליטות החליטו לפתוח בבדיקה אך היועמ"ש קבע כי מספיק לשלול מימון ולא ינקטו הליכים פליליים.

סרטון שהוקרן בעבר בתיאטרון יפו לכבודה של המשוררת הפלסטינית דארין טאטור, החשודה בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור. מתוך עמוד הפייסבוק של השרה מירי רגב.

תאטרון יפו ממומן בלמעלה ממיליון שקלים ממשרד התרבות ועיריית תל אביב. שרת התרבות דרשה משר האוצר לשלול מימון משרד התרבות בהתאם לחוק הנכבא אשר מסמיך את השר לשלול מימון ציבורי מאירועים המאדירים את הטרור. שר האוצר במענה לשרה כי יפעל לשלילת המימון. אולם למרבה ההפתעה, יועמ"ש האוצר עו"ד אסי מסינג סרב לשלול מימון זה למרות שע"פ קביעתו האירוע אכן הסית לטרור ביחד עם אירוע נוסף שקרא לרצוח יהודים בטענה המקוממת כי מדובר במקרים חד פעמיים. חרף זאת, מאז המקום ממשיך שוב ושוב לקיים אירוע תמיכה במשוררת דארין טרטור ותמיכה בחרם.

רק השנה, התקיימה במקום תערוכה נוספת של טרטור על חייה בכלא. לפני מספר חודשים התקיים אירוע תמיכה בתנועת החרם בתאטרון זה. חרף כל זאת מסרב שר האוצר לשלול מימון מהתאיטרון וכעת התאיטרון נהפך לבמה של הסתה ושנאה נגד מדינה ישראל ובמימון המדינה. השבוע כאמור צפוי להתקיים שוב תמיכה בטרור, במחבלת דארין טרטור.

מארגון בצלמו נמסר:
"תיאטרון יפו מזמן הפך לבימת טרור. זה לא תיאטרון , זה שופר של מחבלים מסיתים ותומכי תנועת החרם . כל רגע שהשר האוצר כחלון מתעקש להמשיך לממן את המקום זו בושה. היועמ"ש קבע מפורש שהמקום מסית לטרור, חרף זאת המקום לא נקנס. אנו דורשים משר האוצר דבר אחד פשוט. אל תממן הסתה לטרור. אל תממן שופרות של מסיתים. בטל מיידית את התקצוב למקום. החוק מסמיך אותך לכך. עשה זאת".

ממשרד התרבות נמסר:
״תאטרון יפו מוכיח פעם נוספת שהוא במה לחותרים נגד מדינת ישראל ומתרחק מתפקידו כתאטרון אמנותי״.

תגובת שרת התרבות והספורט מירי רגב, על הבמה שנותן התאטרון לדרין טאטור שהורשעה בבית המשפט:
"משרד התרבות אמנם אינו תומך בערב "ההשקה" שנערך בתאטרון יפו ולא בהקרנת סרט זה או אחר בתאטרון, עם זאת העובדה שתיאטרון יפו שהוא גוף ניתמך ע"י המדינה, שם בקדמת הבמה שלו את הנרטיב הפלסטיני ואת אוהדיו, הרואים בשהידים מודל לחיקוי או מושא להגנה, אינו יכול לעבור ללא כל תגובה. השרה הנחתה את מנכל משרדה לפעול מול היועץ המשפטי לממשלה ומשרד האוצר כדי לעשות בדיקת עומק לגבי תפקוד התאטרון, לאור העובדה שהוא פסק מלעסוק באמנות כדבר העיקרי והפך לנותן במה למסיתים. כמו כן המשרד והשרה כפי שהודיעה, יפעלו לסיום הליך התיקון בחוק התרבות והאמנות עם כינוס הכנסת החדשה. התיקון יביא לסיום מצב בלתי אפשרי בו גופים נתמכים פועלים מכספי הציבור כנגד המדינה ערכיה וסמליה".

תגובת עיריית תל אביב-יפו:
"לא מדובר באירוע עירוני והוא אינו ממומן על ידי העירייה. ככלל, העירייה אינה מתערבת בתכנים של אירועים המתקיימים בתיאטרון, ככל שהם אינם מנוגדים לדין."

משר האוצר לא נמסרה תגובה.

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.