מטה אונסק"ו בפריז. צילום: רויטרס
מטה אונסק"ו בפריז. צילום: רויטרס

בהחלטה דרמטית שפורסמה היום (חמישי) הודיעה מחלקת המדינה של ארצות הברית כי תפרוש מארגון אונסק"ו – ארגון התרבות והמדע של האו"ם, בשל היחס המפלה וההטיה נגד ישראל. ההחלטה תיכנס לתוקף רק בדצמבר בשנה הבאה, ועד אז תישאר ארה"ב חברה מלאה ומחויבת בארגון.

"ההחלטה לא התקבלה בקלות", נכתב בהודעה שפרסמה מחלקת המדינה האמריקאית, "היא משקפת את החששות בארה"ב ואת הצורך ברפורמה יסודית בארגון בשל הההטיה האנטי-ישראלית הממושכת באונסק"ו. כך או כך, ארה"ב תישאר משקיפה שאינה חברה בארגון, כדי "לתרום את ההשקפות והמומחיות של ארצות הברית".

מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס
מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס

מזכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה הגיבה להחלטה האמריקאית ואמרה כי היא "מביעה צער עמוק וכי מדובר  בהפסד גדול למשפחת האו"ם". מי שאחראי להחלטה הדרמטית הוא שר החוץ האמריקני רקס טילרסון, שלפי הדיווחים אף עדכן את נשיא צרפת עמנואל מקרון בטרם פרסום ההחלטה. זו לא ההתנגשות הראשונה בין ארה"ב לאונסק"ו. ב-1984 הודיע נשיא ארה"ב רונלד רייגן על פרישה לאחר שלטענתו הארגון פעל לטובת ברית המועצות. ארה"ב חזרה כחברה באונסק"ו רק 18 שנה מאוחר יותר, לאחר החלטה של נשיא ארה"ב דאז ג'ורג' בוש הבן.

מזכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה. צילום: רויטרס
מזכ"לית אונסק"ו אירינה בוקובה. צילום: רויטרס

ב-2011 השעתה ארה"ב את המימון לארגון התרבות והמדע של האו"ם לאחר שזה קיבל את הרשות הפלסטינית כחברה מן המניין. היחס המועדף שמקבלת הרשות הפלסטינית, לצד היחס האנטי ישראלי שאף נוטה לאנטישמיות שלו זוכה ישראל הגבירו את המתיחות בין ארה"ב לארגון בשנים האחרונות. לפני כשלושה חודשים הכריז אונסק"ו על העיר העתיקה בחברון כעל אתר מורשת פלסטיני, ולמעשה מחק את ההיסטוריה היהודית במקום. "ההחלטה היא עלבון להיסטוריה ופוגעת באמינות הארגון", הגיבה אז שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי.

ועדת המורשת של אונסק"ו החליטה אז כי מערת המכפלה וחברון הם אתרי מורשת פלסטינים. בהצעה תמכו 12 מדינות,6 מדינות נמנעו ורק 3 התנגדו. מאחורי הקלעים פעלו במרץ שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, בשיתוף עם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי במטרה לבלום מהפלסטינים את תמיכת שני שליש מ-21 המדינות החברות, שחלק גדול מהן עוין את ישראל

ההחלטה הרשמית של מחלקת המדינה של ארה"ב
ההחלטה הרשמית של מחלקת המדינה של ארה"ב

בתחילת יולי קיבל אונסק"ו החלטה אנטי ישראלית נוספת שבה הוכרזה ישראל כ"כוח כובש" בירושלים, והעיר העתיקה הוגדרה כ"אתר מורשת עולמי שמצוי בסכנה". למרות ריכוך משמעותי של נוסח ההחלטה, נשבר הקונצנזוס של הערבים ויותר מדינות הצביעו לטובת ישראל. ההחלטה התקבלה ברוב של עשר מדינות שתמכו לעומת שלוש שהתנגדו, שמונה מדינות נמנעו. נוסח ההחלטה מרוכך ביחס לשנה שעברה, לראשונה ללא הר הבית, והוא נצמד לפרק על ירושלים שאושר כפי שאושר בוועד המנהל האחרון.

משרד החוץ הגיב אז להחלטה והכריז כי מדובר ב"עוד החלטה הזויה ולא רלוונטית של אונסק"ו, הפועל לשירות אויבי ההיסטוריה והאמת. ירושלים היא בירת הנצח של העם היהודי ושום החלטה של אונסק"ו לא תוכל לשנות את המציאות. עצוב, מיותר ופתטי. יש לציין כי ההחלטה אפילו לא זכתה לרוב קולות".

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20