לוחמי צה"ל חשפו שוד עתיקות ליד אפרת. צילום: יח"צ
הלוחמים והחרסים שנתגלו באתר. צילום: מדריכי בית ספר שדה

לוחמי חטיבת הצנחנים מפרויקט 'קורס סיירים' של צה"ל ו'' חשפו במהלך התמחות בהתמצאות שטח- חדרים לא ידועים בתוך מערכת מים תת קרקעית מימי בית ראשון – סמוך ליישוב , שנפרצה על ידי שודדי עתיקות.

באירוע שהתרחש ביום חמישי בשבוע שעבר,  התקיים אימון שטח באזור, הלוחמים התבקשו לסרוק שטח בסמוך לאתר המקראי עיטם, כאשר אחד מהם זיהה את הכניסה התת קרקעית אל מערכת המים.

ממצאים ארכאולוגים שנחשפו על ידי לוחמי צנחנים באתר ליד אפרת. צילום: יח"צ
הדליים בהם השתמשו שודדי העתיקות. צילום: מדריכי בית ספר שדה כפר עציון

הכוח שנכנס אל המערה הופתע מבור שבתוכו הוסלקו כלי העבודה של השודדים ומכמויות העפר שהשודדים פינו מן המערה בכדי לחשוף את החללים הפנימיים שבתוכה. מאוחר יותר, לאחר בדיקת בטיחות, החיילים נכנסו למערה, בה מצאו כ-15 דליי פלסטיק מוסלקים מתחת להררי עפר, לצד שיירי אוכל, כלי עבודה וממצאים עתיקים. הממצאים שכנראה נתגלו במערה נשדדו, אך לפי עקבות השוד נראה שהוא טרם הסתיים.

החללים הפנימיים במערכת המים לא היו ידועים לארכיאולוגים ולחוקרים, עד להגעת החיילים למקום. המערכת שימשה בתקופות קדומות לאגירת מים באתר המקראי 'עיטם'. על פי הממצא החדש ייתכן שהאתר שימש גם את אך במטרה לוודא את סיפורו ההיסטורי של האתר יש צורך בחפירת הצלה במקום

ממצאים ארכאולוגים שנחשפו בחפירות שנשדדו ליד אפרת. צילום: יח"צ
צילום: מדריכי בית ספר שדה גוש עציון

עמיחי נעם שהוביל את יום ההכשרה של קורס הסיירים ומנהל את המכון של בית ספר שדה כפר עציון אמר כי: "חלל המערה הראשון היה מוכר לנו אך החללים הפנימיים היו סתומים עד שנשדדו והיקף השוד הוא מטריד. אין לדעת איזה אוצרות נעלמים שם מידי לילה".

לוחמי צה"ל חשפו שוד עתיקות ליד אפרת. צילום: יח"צ
צילום: מדריכי בית ספר שדה כפר עציון

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא