18:45 23/11/2017
דף הבית > תרבות > בלעדי: "ירושלים של זהב" גרסת 2016

בלעדי: "ירושלים של זהב" גרסת 2016

לרגל יום ירושלים שיחול ביום ראשון הקרוב, חברו מספר מוזיקאים מן השורה הראשונה להקלטת חידוש מאתגר ויוצא דופן לשיר המיתולוגי "ירושלים של זהב" של נעמי שמר.

השיר "ירושלים של זהב" נחשב לאחד השירים האהובים ביותר בקרב הציבורי היהודי – הישראלי והעולמי. השיר מתאר את מצבה של ירושלים באותה עת, לפני מלחמת ששת הימים, כאשר העיר הייתה חצויה על ידי חומה שהפרידה בין ממלכת ירדן ומדינת ישראל ומתוארת בשיר כ"העיר אשר בדד יושבת ובליבה חומה". השיר נכתב על ידי נעמי שמר ז"ל למעט הבית השלישי שהוא מן המקורות.
כעת השיר זוכה לעדנה מחודשת והוא מבוצע על ידי הזמר והחזן נתנאל הרשטיק יחד עם המוזיקאים אורי אבני שאחראי על העיבוד וההפקה המוזיקלית, צח דרורי (כלי מיתר), בן ספקטור ורשימת נגנים מוערכים שלקחו חלק ביצירה והתוצאה קלאסיקה חדשה שמתכתבת עם מוזיקה עכשווית וביצוע מרגש שמעניק פרשנות ומשמעות חדשה לשיר בראי התקופה.
הקליפ מספר את סיפורה של ילדה שאיבדה את הוריה בסמטאות ירושלים העתיקה כמשל לעם ישראל שאיבד את דרכו בגלות, ולאחר מסע חיפושים ממושכים הילדה מוצאת את הוריה אל מול אבני הכותל המערבי.


במאי קליפ: איתן אשכנזי

"שיר ציורי ומלא כיסופים"

בשיחה עם אתר ערוץ 20 סיפר לנו היוצר נתנאל הרשטיק על השיר: "השיר הוא נכס תרבות ישראלי. אין שיר ציורי ומלא כיסופים שמתאים יותר לציון פתיחת חגיגות שנת החמישים לאיחוד ירושלים. זה לא סתם קאבר. זו פרשנות מוזיקאלית ורעיונית חדשה לקלאסיקה ישראלית" והוסיף: "צילמנו את הקליפ בעיר העתיקה ועזר לנו בחור ערבי חמוד בשם ׳עבד׳, הוא סחב לנו עם עגלת רוכלים את הציוד במעלה ובמורד המדרגות השוק והעיר העתיקה, משימה לא פשוטה! בזמן הצילום הוא שמע את השיר ואהב מאד, הוא אמר לי : ׳אחלה שיר אני רוצה את הדיסק׳ וזה מראה שגם בחורצ׳יק ערבי מתחבר עם המוזיקה וירושלים שלו גם של זהב ושל נחושת ושל אור".

מה החיבור שלך לעיר ירושלים?

אני ירושלמי כמעט מלידה, גדלתי בה, שיחקתי בה, חוויתי בה את הכל ואני בהחלט רוצה גם ב׳ה לחזור אליה.

מה אתה מאחל לירושלים ולישראל?

מאחל לירושלים שתמצא מרגוע, שלווה ושלום. שיהיה בה דו קיום אמיתי ושהאנשים בישראל יבינו שירושלים היא הבית. יש הטוענים שיום ירושלים הוא יום שנוי במחלוקת. אם ירושלים במחלוקת אז יום העצמאות הוא יום בעייתי פי עשרה.
השיבה לציון והמילה ציונות שזורות בתוכם את ירושלים (ציון). שנשוב אליה לגמרי ושם גם סוף סוף נרגיש בבית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לפני-אשדודשירה

ה"אשדודאשירה":"חגיגה של שירה ושל טקסטים"

פסטיבל "אשדודאשירה" נפתח היום בעיר הדרומית, המנהל האמנותי סמי שלום שטרית והשחקן זאב רווח מספרים: "עושים מחווה לזמר המזרחי בראשיתו, שהיה קול קורא במדבר"