אז מה, מה כבר שאלנו, האם אתם מפלגה ציונית? שאלה פשוטה, שבבסיסה הגדרה פשוטה, ציונות: שאיפת העם היהודי להקים מדינה יהודית בארץ ישראל. כל כך הרבה מסגרות פוליטיות, מימין ומשמאל התכנסו תחת המושג הזה לאורך השנים – מפרשים אותו מכאן ומכאן – אבל הבסיס, הציונות, משותף לכולם.

בסוף השבוע זיהו לווייתני מפלגת שמאל את קו החוף ובמשימת התאבדות משותפת החלו לשחות לעברו במלוא המרצ – וסליחה על הקלישאה המתבקשת.  נתחיל עם מה שעורר את הסערה. תכירו את פרופ' אילן שדה, דמות מוכרת במרצ,  שבשבוע שעבר התמודד על מקום בועידת המפלגה וכך ביקש לשכנע את המצביעים:

 

"לא נגד ציונות, אבל צריך להפסיק עם זה". העיתונאי ישי פרידמן ממקור ראשון, שמע את הדברים האלה של שדה ופנה ליו"ר מרצ  זהבה גלאון לשאול לדעתה. דוברת התנועה השיבה לו: "מרצ היא מפלגת ישראל לא ציונית, מפלגת כל אזרחיה, כי רעיון הציונות בהכרח מוחק עם שלם. במרץ יש חברי כנסת ציונים ולא ציונים ולכן היא איננה יכולה להגדיר את עצמה כמפלגה ציונית".   כך דוברת המפלגה.

מזכ"ל המפלגה, חבר הכנסת החדש-ישן מוסי רז אמר: "מרצ איננה מפלגה ציונית ומעולם לא הוגדרה כמפלגה ציונית". לכתב מקור ראשון הוא גם אמר שבמצע הבחירות של המפלגה לא נמצא "את המילה ציונות או את הגדרתה של מרץ כמפלגה ציונית". כל זה במקור ראשון, יום שישי בבוקר. פתחה את העיתון יושב ראש המפלגה, זהבה גלאון, וכפי שאמרנו הלוויתנים של השמאל – החלו לשחות במרצ לעבר החוף.

 

המניפולציה היחידה שאנחנו מצאנו כאן היא של גלאון עצמה שנשאלה, ועדיין נשאלת שאלה מאד פשוטה: האם מרצ היא מפלגה ציונית. גלאון קוראת את הציטוטים של הדוברת שלה במקור ראשון – ומאשימה את העיתון במניפולציה. אולי הדברים בקולה של הדוברת יעזרו לגלאון להבין שהבעיה היא לא בעיתון.

 

הדברים האלה של דוברת מרצ, הפעם בקולה, הם גם הזדמנות לחזור לחבר הכנסת מוסי רז שאמר למקור ראשון "מרצ איננה מפלגה ציונית ומעולם לא הוגדרה כמפלגה ציונית". אולי בתוך 48 שעות השתנה משהו. אולי.

 

אז כך נראית סערה בכוסית אספרסו ריקה: התחלנו בחבר מרצ שאומר לקפל את הדגל של הציונות, המשכנו בדוברת של גלאון שאומרת "מרצ מפלגה לא ציונית", המשכנו בגלאון שמאשימה את מקור ראשון וסיימנו במוסי רז שאומר שאולי היה איזה משפט שהורידו. אז ציונית או לא ציונית? אחרי המילה ציונית כבר אין נקודה, בטח לא סימן קריאה. רק אוסף של גמגומים והתפתלויות. הלוויתנים של השמאל זיהו את קו החוף ועכשיו הם שוחים אליו, במרצ.

אמיר איבגי

אמיר איבגי