17:20 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בלחץ ש"ס: חוק המואזין לא יעלה להצבעה

בלחץ ש"ס: חוק המואזין לא יעלה להצבעה

לחצים מצדו של יו"ר ש"ס אריה דרעי הובילו את ראש הממשלה להורות על ריכוך החוק. בינתיים, יהודה גליק וזוהיר בהלול משלבים ידיים בניסיון למנוע קידום החוק

חוק המואזין לא יעלה היום להצבעה – שוב. הריטואל הזה חוזר על עצמו מזה כשבועיים, מאז אושר לראשונה החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה נתקל החוק במהמורות. פעם זה ליצמן, פעם זה דרעי, פעם זה טיבי, פעם זה יאיר לפיד. הברית החרדית-ערבית אותה מנהיג כעת דרעי הובילה לכך שש"ס מפעילה לחצים על מנת לדחות את ההצבעה על החוק ולרכך את הצעת החוק, שכבר עברה שינויים בשל בקשות הסיעות החרדיות.

מתייצב לצד הח"כים הערבים? שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מתייצב לצד הח"כים הערבים? שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבוקר (ד') הודיע יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) למוטי יוגב (הבית היהודי) כי הצעתו לא תועלה להצבעה במליאה, וכי יש לרכך אותה. מי יגיש את הנוסח החדש? על הנקודה הזו ניצת קרב קרדיטים חדש בימין. מצד אחד, יהודה גליק (הליכוד) וזוהיר בהלול, ומהצד השני, מוטי יוגב (הבית היהודי), שהגיש את ההצעה המקורית.

ח"כ יוגב כתב בחשבון הטוויטר שלו בעקבות פרסום הדחייה, "ראש הממשלה ויו"ר הקואליציה ביקשו שנסיר מסדר היום את החוק למניעת מערכות כריזה מבתי תפילה על מנת לרכך אותו לשעות הלילה בלבד. עובדים על זה כעת".

יוגב הוסיף: "החוק למניעת רעש מבתי תפילה נועד להגן על שנתם של אזרחים, יהודים ומוסלמים כאחד. החוק יובא להצבעה לאחר הסכמות שיושגו בתיאום יוזמי החוק וראש הממשלה".

מתווה גליק – בהלול

בהמשך להסרת ההצבעה על חוק המואזין מסדר היום, הקימו הח"כים גליק ובהלול צוות של חברי כנסת לקידום אלטרנטיבה לחוק המואזין ובהם: חבר הכנסת אלי אלאלוף (כולנו), ח"כ יצחק כהן (ש"ס) ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) וח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה). צוות הח"כים ינסה לקדם חלופה מוסכמת, כהמשך לכנס שערכו השניים ביום שני. המטרה – לקדם הבנות דתיות בדרך של הידברות. בכנס השתתפו רבנים, שייח'ים, אימאמים וכמרים בכירים.

גליק אמר : "יש אנשים שאומרים: יש פה כל כך אנשי דת בטוח יהיה פה פיצוץ! ואני אומר: יש פה כל כך הרבה אנשים שהאלוהים בליבם, בטוח שיש סיכוי אמיתי לשלום ודיבור. היו הרבה גורמים שרצו למנוע את הכינוס הזה כדי 'להראות להם מה זה' אבל אנחנו לא פה כדי להוריד ידיים אלא כדי לקדם הסכמה".

כנס החירום של גליק ובהלול. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
כנס החירום של גליק ובהלול. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בהלול המשיך: "כשאני רואה את האנשים שהגיעו לכאן מתמלא לבבי גאווה, לא חקיקה צריכה לנהל את חיינו אלא הדיאלוג האמיתי. השותפות ביני ובין ח"כ גליק היא תכלית ה'כן' להבנה והידברות ותכלית ה'לא' לחקיקה אנטגוניסטית וכפייתית".

הבוקר, אחרי שביטן סיפר לגליק כי החוק יורד מסדר היום, הוציאו השניים הודעה משותפת לתקשורת, בה בירכו את דוד ביטן ואת רה"מ נתניהו על ההחלטה לדחות את ההצבעה על החוק. "אנחנו מברכים את יו"ר הקואליציה ואת ראש הממשלה על קבלת החלטה אחראית", מסרו השניים. "הכנס שקיימנו השבוע מוכיח שזו סוגיה שניתן לפתור בהידברות בין מנהיגים דתיים. אנחנו שמחים מאוד שבעת הזאת התבונה גברה על יצר הכוחנות והפילוג כולנו תקוה שכבר בזמן הקרוב נוכל לראות את פירות ההידברות והכבוד ההדדי", הוסיפו.

המתווה אותו מציעים השניים טמון כאמור בהידברות ובשיח, שיותאם לרשויות המקומיות ולא בחקיקה מדינתית. השניים קוראים להקמת וועדות מקומיות המורכבות מאנשי דת מהעדות השונות בכל רשות מקומית על מנת שיגיעו למתווה מוסכם. כמו כן, לדברי השניים, יש להחליט על הקמת וועדה בין דתית במשרד ראש הממשלה שתהווה כתובת לפניות בנושא ותגבש מתווה מוסכם למקומות שבהם קיימת מחלוקת.

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

חקירתו של אזריה. צילום מסך מתוך אתר "וואלה"

פרסום ראשון: משפחת אזריה שוקלת תביעה נגד אתר "וואלה"

בני משפחת אזריה גילו כי הקלטות חקירתו של אלאור מופיעות באתר "וואלה" תוך הפרתו של צו איסור פרסום ומאיימים בהגשת תביעה. תלונה בנושא הוגשה למשטרה בחודש שעבר