בלמה הצעת החלטה של של האו"ם המאמצת את דוח בנוגע לפתרון שתי המדינות, כך פורסם הבוקר באתר וואלה. גורמים דיפלומטיים מערבים צוטטו כאומרים כי לאחר פרסום הדוח בחודש שעבר, ביקשו באיחוד האירופי ובארצות הברית לקדם הצעת החלטה או הצהרה של המועצה, שתאמץ את המלצות ומסקנות הדוח או תברך עליהן.

על פי הפרסום, ברשות דחו את הדו"ח כלל ועיקר, בשל העובדה שהאשים אותם בעידוד הטרור. בתחילת יולי פרסמו חברות הרביעייה הבינלאומית – ארצות הבריתרוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם – דוח מקיף על הסכסוך הישראלי-פלשתיני שגובש במחצית הראשונה של שנת 2016.

 נתניהו פונה לקהילה הבינלאומית לאחר הפיגוע בקרית ארבע

בדו"ח הותקפה ישראל על הבנייה בהתנחלויות וטוענת כי זו מהווה מכשול לשלום. הדוח המלא צפוי להתפרסם במהלך היום. בטיוטה נכתב כי המדיניות הישראלית "שוחקת את היתכנות פתרון שתי המדינות באופן מתמשך", וכי "הדבר מעלה שאלות לגבי כוונותיה של ישראל לטווח הארוך, מאחר שעל פי כמה שרים ישראליים – לא צריכה להיות מדינה פלשתינית לעולם".

פרסום הדוח נמנע במשך שבועות ארוכים בעיקר בשל התנגדות אמריקאית, שנבעה בין השאר מלחץ ישראלי. זאת, בניגוד לעמדת נציגי האו"ם שרצו מאוד לפרסמו אף קודם לכן.

בטיוטה של דו"ח הקוורטט, שכולל את ארצות הברית, האו"ם, האיחוד האירופי ורוסיה, נכתב כי 70% משטחי C נשלטים בפועל בידי ישראל. "העברת סמכויות ותחומי אחריות לרשויות הפלשתיניות בשטח C, דבר שישראל התחייבה אליו בהסכמים קודמים, הופסקה ובנושאים מסוימים ישראל אף לקחה לידיה את הסמכויות", נכתב. "יש לחדש זאת במהרה על מנת להגיע לפתרון שתי מדינות ולמנוע מציאות של מדינה אחת".

דוחה את דו"ח הקוורטט. אבו מאזן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
דוחה את דו"ח הקוורטט. . צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דרישת הרשות לעצור את פרסום הדו"ח הוצאה לפועל באמצעות מצרים. בעוד בירושלים קיבלו את הדו"ח ברגשות מעורבים, ברמאללה דחו אותו לחלוטין, בשל הדרישה להפסיק את ההסתה נגד הטרור.

"הרשות הפלשתינית צריכה לפעול בנחישות ולנקוט כל צעד אפשרי כדי להפסיק את ההסתה המתמשכת לאלימות ולחזק את המאמצים המתמשכים על מנת להילחם בטרור, ובהם לגנות בבירור כל פעולת טרור", נכתב בדו"ח.

דרגת הרוצח של הלל-יפה אריאל: שהיד

יש להזכיר כי שעות לאחר הפיגוע בקרית ארבע, מיהרו חברי הפלג הפוליטי של אבו מאזן לשבח את המחבל ולהאדיר אותו. מכון "מבט לתקשורת הפלשתינית" דיווח כי בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח פורסמה תמונתו של המחבל, מוחמד טָרַאיירֶה, תוך הכרזה עליו כ-"שהיד" שהיא דרגת הכבוד הגבוהה ביותר באסלאם לפי הרשות הפלשתינית.

כששליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב הציג את עיקרי הדוח במועצת הביטחון של האו"ם. הוא אמר כי הדוח קורא לישראל ולפלשתינים לעמוד בהתחייבויות הבינלאומיות הבסיסיות שנטלו על עצמם.

המחבל. תוצר הסתה
המחבל. תוצר הסתה

לדבריו ישנן שלוש מגמות המכשילות את התקווה לשלום: "הראשונה היא האלימות הנמשכת, הטרור וההסתה. השנייה היא המשך הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית. השלישית היא היעדר השליטה של הרשות הפלשתינית ברצועת עזה".

הוא הוסיף כי "הדוח לא נועד להטיל אשמה, אלא להצביע על הדרך להתקדם". הוא הדגיש עוד, כפי שדורשת ישראל ובניגוד לעמדת הפלשתינים, כי הסכם קבע בין ישראל לפלשתינים יוכל להיות מושג אך ורק במשא ומתן ישיר בין הצדדים.

בשבועות שחלפו בין כתיבת הדוח לפרסומו הפעילה ישראל מאמצים גדולים לתקן ולעמעם את הביקורת עליה בדוח. המאמצים נשאו פרי, בין השאר בזכות תמיכת ארה"ב. על פי המידע שהצטבר בישראל, בנוסח הסופי של הדוח נמתחת על ישראל ביקורת חריפה בנוגע לבנייה בהתנחלויות, אך הוצאה ממנו הקביעה כי הן מנוגדות לחוק הבינלאומי.

בנוסף, בישראל ידוע כי הדוח יכלול לראשונה ביקורת חריפה על ההסתה והגיבוי לטרור ברשות הפלשתינית, וכן יצביע על הנתק הממושך בין אש"ף לחמאס כמכשלה משמעותית בדרך להשגת שלום.:עוד באותו נושא