ברוך ידיד\TPS

"שליטתה המוחלטת של הנהגת עזה בארגון החמא"ס, הביאה בתקופה האחרונה להחרפת מאבקי הכח הפנימיים. קטאר ותורכיה מעורבות עד צוואר במאבקים, ופועלות כדי לאלץ את הנהגת עזה לוותר על מרכזיותה בארגון לטובת הנהגת הגדמ"ע והנהגת חו"ל". כך אומר גורם בכיר ברמאללה לסוכנות הידיעות הישראלית TPS.
מאז נבחרה הנהגת חמא"ס הנוכחית עבר מרכז הכח לרצועה על חשבון הנהגת החו"ל אולם ההנהגה בגדמ"ע נפגעה יותר מכולם. הנהגת הגדמ"ע מקופחת בכל הקשור לחלוקת התקציבים והמשאבים והיא איננה שותפה בקבלת ההחלטות הנוגעות לעתיד חמא"ס.
"הבחירות הצפויות בקרוב בחמא"ס מעלות את המתח בארגון אלא שסוגיית ההסדרה ברצועה, הבחירות לרשות הפלסטינית ויחסי חמא"ס עם מדינות ערב ואיראן, כל אלו נשלטים כיום בידי הנהגת עזה", אומר הגורם.
באחרונה פנו נציגי חמא"ס בגדמ"ע לראשי הארגון, תושבי הגדה גם הם – צאלח עארורי, תושב עארורה וראש הזרוע הצבאית וח'אלד משעל, תושב סלוואד, שהיה ראש הלשכה המדינית. אלו התבקשו לפעול מול העזתים לחלוקת משאבים הוגנת ולשיתוף אנשי הגדה בהליך קבלת ההחלטות.

משעל ועארורי שמנהלים מערכות יחסים חיוביות עם קטאר ותורכיה, ביקשו גם את הערבותן וכעת מדינות אלו נחלצות לטובת הנהגת הגדה. ממקורות ברמאללה ובעזה עולה, כי קטאר מתנה כעת את המשך הסיוע לרצועה בחלוקת הסמכויות לאנשי הגדה ובשיתופם בקבלת החלטות.
את מחאת אנשי הגדה מוביל עזיז דוויכ, שעומד בראשות הפרלמנט הפלסטיני. מסיבה זו, נחשף כאן כעת, נסע אליו לחברון השגריר הקטארי, מחמד עמאדי, שעודד אותו להתמודד בבחירות והבטיח לו סיוע בגובה 25 מיליון דולר.
"לקטארים יש כוונה להביא להתמנותה של חמא"ס, ע"י קידומה של הנהגת הגדה המתונה יותר מזו ברצועה, ולקדם את התנועה כולה לשלב הבא ולאחיזה ברשות הפלסטינית", אומרים לנו גורמים פלסטינים. "איך ניתן להסביר את מסע הביקורים הארוך של הניה במדינות אלו?" – שואל הגורם מרמאללה ומזכיר, שגם מצרים אישרה באופן חריג את יציאתו של הניה מעזה.
התורכים והקטארים מזהים כעת שתי הזדמנויות לשינויים בהרכב הנהגת חמא"ס: הבחירות להנהגת חמא"ס והבחירות ברשות הפלסטינית. ברמאללה ובעזה מעריכים, כי בתורכיה ובקטאר קיימת ביקורת על התנהלותה של צמרת עזה והם סבורים, שיש להחזיר את ח'אלד משעל לראשות הלשכה המדינית כבר בבחירות הקרובות.
גורם ברמאללה חושף, כי תורכיה העבירה בקשה לאבו מאזן לאפשר את השתלבותו של משעל בהנהגת הרשות הפלסטינית, כבר בבחירות הצפויות בקרוב לפרלמנט ולנשיאות, כצעד שיעודד את הקו המתון בחמא"ס. אבו מאזן השיב כי אין ערך בכך, שכן משעל איננו מחזיק במתפתחות בחמא"ס והתורכים קיבלו על עצמם לפעול בעניין זה.
"עפ"י אחד התסריטים שנבחנים כעת, יחזור משעל לראשות ההנהגה בחמא"ס, במקום אסמאעיל הניה שימונה לראש ההנהגה ברצועה ואת המחיר ישלם יחיא סנואר" – אומר גורם ברמאללה.

המאבקים בחמא"ס הופכים לגלויים וגם סוגיית חיסולו של אבו אל עטא, בכיר הג'יהאד, תורמת לכך: זיד איובי, פרשן המקורב להנהגת הרשות, מוסר ל TPS, בהתבסס על בכירים ברשות, כי "לא רק שהמידע שבידי הרשות הפלסטינית אודות מעורבותה של חמא"ס בחיסול נבדק לעומק גם מול הג'יהאד ומול בכירים בחמא"ס ונמצא אמין, אלא שחמא"ס אף העבירה לתורכיה ולקטאר שמות של בכירים בהנהגה שמתנגדים להסכם הרגיעה מול ישראל".
לדבריו, המדינות הללו פועלות כעת כדי לסלק את הקבוצה הקיצונית בחמא"ס כדי לאפשר את הרגיעה מכאן ואת השינויים בהנהגת חמא"ס מכאן.
סימנים ראשונים למאבקים נראים כעת בעזה: נודע, כי סנואר זועם על הפצת הסרטון שמאשים את הרשות בחיסול אבו אל עטא ואף הורה לראש מנגנוני הביטחון לעצור את המעורבים בהפקה. מולו עומד כעת פתחי חמאד, שמחזיק קבוצה חמושה "פרטית" וזה גייס לעזרתו את דר' מחמוד א – זהאר, הידוע בעמדותיו הקיצוניות.
דר' צבי מזאל, לשעבר שגריר ישראל במצרים וכיום חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, אומר כי מאז התמנה סנואר להנהגת החמא"ס ברצועה ובחלוף שנתיים של תהלוכות אלימות, אין הוא יכול להציג תוצאות. נראה שחמא"ס שרויה במצוקה קשה למרות ירי הטילים לעבר ישראל וכעת היא חוששת מ"הסדרה", שתשתק את פעילותה, באופן שהיא עלולה לאבד את סיבת קיומה. לאור אלו נרתמות כעת תורכיה וקטאר לסייע ל"אחים המוסלמים" ברצועה ואף אם הדבר כרוך בהחלפת ההנהגה שכשלה ברצועה.
דר' אהוד רוזן מהמרכז הירושלמי סבור כי הדבר מתקשר לניסיון של חמא"ס לקדם את ההנהגות בחו״ל ולנקוט בגישה מערבית, כפי שאף ניסו "האחים" לעשות במצרים בממשלת מורסי אחרי האביב הערבי ואף בלוב שאחרי האביב הערבי כאשר דחפו הקטארים את עלי אל צלאבי כגרסה בינ״ל של "האחים", כפי שקורה כעת בחמא"ס.

דר' נירית ירון, מומחית למדינות המפרץ, אומרת, כי קטאר נמצאת היום במצב אמביוולנטי: קונפליקט מול סעודיה, חיבה לאיראן, נוכחות בלתי רצויה במזה"ת, ויחסים מורכבים מול חמא"ס וישראל.
"קטאר מנתבת את עצמה בין הסערות ובהיותה ה״ילד הרע״ של המפרץ, מצליחה להפתיע עם נוכחות בולטת. המדינה הקטנה שהעזה לעשות שרירים ושלא הלכה בתלם הסעודי, פועלת בחכמה מול חמא"ס ומצליחה לתת את הטון ולומר את המילה האחרונה, לאו דווקא לשביעות רצון חמא"ס. ב 2017, גירשה מתחומה את אנשי הארגון אך נשארה דומיננטית ושחקן מרכזי עבור חמא"ס. ישראל חייבת להכיר בחיוניות של מדינה זו באזור כגורם מאזן אף שלא יהיה אף פעם צד מרוצה בעניינה של קטאר, אחת ממדינות המפרץ היותר יציבות שנמצאות במזרח התיכון".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.