No Tag To Print

צילום: אלכסנדרוס מיכאלידיס, שאטרסטוק

בכירים בפת"ח חוששים: "אבו מאזן נגרר אחרי החמא"ס לבחירות ומסכן את אש"פ"

פגיעה ביוקרה המצרית: תורכיה מקבלת את תיק הפיוס על חשבונה של מצרים

המשך המגעים בין פת"ח לחמא"ס – בדוחא ובקהיר

משלחת הפת"ח בראשות ג'בריל רג'וב, שעושה בתורכיה בשיחות עם אסמאעיל הניה, מנהיג החמא"ס וצאלח עארורי, סגנו, צפויה לצאת הלילה להמשך המגעים ולהתייעצויות בדוחא ומשם לקהיר. המשלחת תעדכן את הקטארים ואת המצרים באשר להתפתחויות האחרונות בסוגיית האחדות בין החמא"ס לפת"ח לאחר שאבו מאזן כבר עדכן אמש את ארדואן.

חמא"ס דורשת: שליש מחברי המועצה הלאומית באש"פ ; בחירות גם לנשיאות

השיחות בתורכיה עוסקות בתנאיה של חמא"ס לאחדות עם הפת"ח וכן בסוגיית הבחירות בהנהגה הפלסטינית, כתנאי לאחדות: חמא"ס דורשת לקבל ייצוג באש"פ, בסך שליש מחברי המועצה הלאומית הפלסטינית וכמו כן היא דורשת לצמצם את תפקידי הוועד הפועל והמועצה המרכזית באש"פ ובכך לחזק את כוחה היחסי במערכת קבלת ההחלטות הפלסטינית.
באשר לבחירות ברשות הפלסטינית דורשת חמא"ס כי אלו יתקיימו לא רק לפרלמנט אלא גם לנשיאות. כזכור, חמא"ס הציבה דרישה זו גם בשנה שעברה והסכימה לכל התנאים שהציב אבו מאזן ואף גררה אותו להסכים לבחירות גם לנשיאות.
גורם פלסטיני אומר לערוץ 20, כי פת"ח תנסה להגביל את חמא"ס לפעול במסגרת המחאה העממית בלבד מול ישראל להביא להסכמתה לבחירות לפרלמנט בלבד. פת"ח מנסה גם להביא להסכמה כי ממשלת אחדות תוקם רק לאחר הבחירות ועל פי מפתח יחסי.
"אבל השאלה הגדולה", אומר הגורם הפלסטיני, "היא בעניין הסכמתה של חמא"ס להצטרף לאש"פ על בסיס הכרתו בישראל ולעמדה הפלסטינית למדינה בגבולות 67'".

כעס רב במצרים על מהלך האחדות של רג'וב עם חמא"ס

מסעו של רג'וב לקהיר מגיע, כך על פי מקורות פלסטיניים, בעקבות כעס רב מאוד ממצרים על המהלך שהוא מוביל לאחדות עם חמא"ס אך יותר מכך, על העברת האחריות לתיק הפיוס לידיה של תורכיה במקומה של מצרים. זו, כידוע, ניהלה את התיק הפיוס במשך שנים רבות וכעת העברת התיק לידי ארדואן, שנמצא בסכסוך עם מצרים, פוגעת ביוקרה המצרית ובכח השפעתה על המערכת הפלסטינית.

תורכיה התבקשה לערוב למהלך התקין של הבחירות ברשות

חשוב לציין, כי גם אבו מאזן עומד מאחורי הידוק הקשרים עם תורכיה ושלשום אף ביקש מארדואן לשלוח משקיפים כדי שישגיחו על תהליך הבחירות בשטחי הרשות. גורם פלסטיני אומר ל ערוץ 20, כי תורכיה התבקשה לערוב למהלך התקין של הבחירות, אך חשוב מכך, להבטיח כי כל הצדדים יקבלו את התוצאות ויגבו את הצד היריב.
מסרים זועמים הועברו באחרונה ממצרים לאבו מאזן גם בעקבות מופע האחדות שערך ג׳יבריל רג׳וב עם צאלח עארורי לפני כחודשיים, אלא שהמערכת הפלסטינית פונה באחרונה לציר התורכי והקטארי, בעקבות הכתף הקרה שהיא זוכה לה מצד מדינות ערב המתונות ואף מצד הליגה הערבית ובוודאי נוכח הסכמי השלום שנחתמו ואלו הצפויים.
בינתיים, למרות שבכירים בפת"ח וברשות מצהירים כי ישנה התקדמות בשיחות הרי שממקורות ששוחחו עם ערוץ 20 עולה, כי בשטח קיים חשש רב מהמהלך שמוביל אבו מאזן ואשר עלול להעניק לחמא"ס נתחים גם באש"פ ובוודאי במוקדי הכוח ברשות הפלסטינית.
חסין א שיח', השר לעניינים אזרחיים ובכיר בפת"ח, צייץ כי מדובר במשא ומתן חיובי ואילו ראש ממשלת הרשות, מחמד שתייה, מבטיח לספק את כל מה שדרוש לעריכת הבחירות ומברך על האווירה החיובית בשיחות באיסטנבול, אבל מנגד, נודע כי גורמים אחרים בפת"ח ובהם עזאם אל אחמד, שהיה מופקד בשנים האחרונות על הפיוס טרם שרג'וב "גזל" אותו ממנו, מביעים חוסר שביעות רצון מתנאיה של חמא"ס, שעלולים להביא למפלה בבחירות אם וכאשר יתקיימו וליציבות ברשות הפלסטינית.

איש סגל החוץ הפלסטיני: "אבו מאזן כולא את עצמו בבחירות ועלול לאבד את אש"פ כמו את עזה"

איש סגל החוץ הפלסטיני אומר לערוץ 20, כי "אבו מאזן כולא את עצמו בכלא הבחירות והוא עלול לאבד את אש"פ או לקרוע אותו כשם שקרע את עזה מהגדה, רק כדי למשוך עוד זמן בכהונתו…". בשנה שעברה הזהירו אנשי המודיעין ברשות מפני מהלך בחירות.

בחירות – הצגה של אבו מאזן לקראת נאומו באו"ם

עוד אומר הדיפלומט הפלסטיני, "נראה שאבו מאזן עושה ככל יכולתו כדי להציג לאו"ם בנאומו הקרוב, את פועלו למען הדמוקרטיה הפלסטינית ומוכן להמר גם על אש"פ".

ביקורת בזרוע הצבאית של חמא"ס על הפיוס

גם בחמא"ס נשמעים דברי ביקורת, כפי הנראה מהזרוע הצבאית, על כוונות הפיוס שמפגין עארורי, הממונה על הפעילות הצבאית בארגון.
נודע, כי גורמים בזרוע הצבאית מאשימים את עארורי כאילו המהלך איננו, אלא צעד שנועד לקדם אותו לקראת הבחירות הצפויות בקרוב להנהגת חמא"ס. בזרוע הצבאית חוששים, כי כל פיוס עם הרשות הפלסטינית יביא בהכרח לצמצום חופש הפעולה שלהם.

חמא"ס נתונה תחת למתקפה תקשורתית מצד מצרים

חמא"ס נתונה בימים האחרונים גם למתקפה תקשורתית חריפה מאוד מצד מצרים. גורם ברצועת עזה אומר, כי מתקפה חריפה שכזו שמתקיימת בעיקר בתקשורת וברשתות החברתיות, לא זכורה בחמא"ס מזה שלוש שנים. הדבר נובע מכך שחמא"ס היא שיזמה את העברת תיק הפיוס ממצרים לתורכיה.
יצויין כי חמא"ס פועלת בשנים האחרונות גם כדי לתת עדיפות לתיווך הקטארי מול ישראל ברצועה במקומה של מצרים. סבב התיווך האחרון בו נכשלו המצרים היה רק אירוע אחד בתוך מגמה מתמשכת.

אפשרות: הסכמה בין החמא"ס לפת"ח על שריון נציגים ירושלמים ברשימות בבחירות

בינתיים משתעשעים ברשות הפלסטינית ברעיון הבחירות גם במזרח ירושלים. אחת הצעות שעלו באחרונה היא לאפשר לתושבי מזרח העיר להצביע בהצבעה אלקטרונית או באמצעות אפליקציה. אפשרות נוספת שעולה כעת היא להשיג הסכמה בין החמא"ס לפת"ח על מינוי של נציגי הארגונים המתגוררים במזרח ירושלים ושילובם ברשימות לקראת הבחירות, ללא צורך בהתמודדות.
הדרך לאחדות ולבחירות ברשות הפלסטינית עדיין ארוכה, אולם בעוד שבפת"ח סבורים, כי הבחירות נחוצות כדי לחדש את הלגיטימציה לשלטונה של הרשות הפלסטינית, הרי שבחמא"ס רואים בכך הזדמנות אסטרטגית כדי לנגוס בכוחו של הפת"ח. יש לציין, כי כל עוד לא עולה סוגיית הרה ארגון באש"פ וכל עוד לא מוכן אבו מאזן להסיר את הסנקציות הכלכליות שהוא מטיל מזה מספר שנים על רצועת עזה, לא יהיה נכון לקבוע כי קיימת אחדות בין הארגונים.

It is not Android