יועצת בכירה בממשל אובמה היוצא, רוזה ברוקס, לא מרוצה ממי שנבחר להחליף אותו, ומציעה בטור שפרסמה במגזין ה-Foreign Policy האמריקאי לבצע הפיכה צבאית נגד הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, כאחת משלוש דרכים להוריד אותו מהשלטון. כך פורסם לראשונה באתר Nrg.

ברוקס. צילום: הפורום הבינ"ל לביטחון Halifax
ברוקס. צילום: הפורום הבינ"ל לביטחון Halifax

 

תחת הכותרת "3 דרכים להיפטר מטראמפ לפני 2020" הציעה ברוקס שתי אופציות נוספות: להדיחו או להכריז עליו כ"לא שפוי" ולהעביר את סמכויותיו לסגנו, מייק פנס. אולם את אופציית ההדחה, הדמוקרטית מביניהן, היא פסלה מיד אחרי שהציעה אותה, בהבהירה כי היא לא ריאלית.

לדבריה, "ישנן ארבע דרכים להיפטר מנשיא עלוב. ראשית, אפשר פשוט לחכות בסבלנות לנובמבר 2020, ולקוות שהבוחרים אמריקאים יתעשתו ויזרקו את הבטלן. אבל אחרי שבוע ראשון קטסטרופלי כזה, ארבע שנים נראות כמו הרבה זמן לחכות. זה מביא אותנו אל האפשרות השנייה: הדחה. על פי חוקת ארצות הברית, רוב רגיל בבית הנבחרים יכול להצביע ולהדיח את טראמפ עבור בגידה, שוחד, או פשעים אחרים".

"סהרורי ששולט על הקודים הגרעיניים"

בהסבירה מדוע אופציית ההדחה אינה ריאלית, כתבה ברוקס: "החדשות הרעות הן כי הרפובליקנים שולטים הן בבית הנבחרים והן בסנאט, מה שהופך את ההדחה ללא סביר מבחינה פוליטית – אלא אם כן הדמוקרטים יכבשו מחדש את הקונגרס, מה שלא יקרה עד הבחירות של 2018. בכל מקרה, הדחה לקחת זמן, חודשים אם לא יותר. כאשר יש לך סהרורי ששולט על הקודים הגרעיניים, זה הרבה זמן לחכות: כמה זמן ייקח עד שטראמפ יחליט כי 'אתה מפוטר' הוא ביטוי שצריך לחול גם על טילים גרעיניים שיכוונו אולי על מקסיקו?".

האופציה השניה שהיא מציעה, היא ש"סגן הנשיא ורוב של הקצינים של המחלקות המבצעות יכולים להכריז על הנשיא כעל לא כשיר (מבחינה בריאותית או נפשית) ולהעביר מיידית את סמכויותיו וחובותיה לסגן הנשיא". גם את הסגן פנס היא לא מחבבת, אבל לטענתה, הוא לפחות "לא ממש מטורף". מה שלדבריה מתאפשר על פי התיקון ה-25 לחוקת ארה"ב.

"סהרורי ששולט על הקודים הגרעיניים". הנשיא טראמפ. תמונה: Gage Skidmore
"סהרורי ששולט על הקודים הגרעיניים". הנשיא טראמפ. תמונה: Gage Skidmore

 

"קציני צבא נשבעו לשמור ולהגן על החוקה של ארצות הברית, לא של הנשיא"

בהגיעה לאופציה השלישית והמקוממת, מסבירה היועצת הבכירה כי "מנהיגים צבאיים יצטרכו לחשוב מה לעשות אם תינתן להם פקודה שנראית להם מוטעית, כגון: 'היכונו לפלוש למקסיקו מחר' או 'אתרו מוסלמים אמריקאים כדי לשלוח אותם לגואנטנמו' או 'אני הולך ללמד את סין לקח – עם גרעין'. אחרי הכל, קציני צבא נשבעו לשמור ולהגן על החוקה של ארצות הברית, לא של הנשיא. בפעם הראשונה בחיי, אני יכולה לדמיין תרחישים סבירים בהם אנשי צבא בכירים עשויים פשוט לומר לנשיא: 'לא, אדוני. אנחנו לא נעשה את זה'".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20