א', צעירה שהותקפה מינית על ידי נערים פלסטינים לפני 9 שנים, הוכרה השבוע כנפגעת פעולות איבה והמקרה הוכר כאירוע לאומני. הכרתו של משרד הביטחון בכך, העלתה לכותרות את תופעת הטרור המיני בערים מעורבות וביישובים סמוכים לכפרים ערביים. אך מסתבר כי א' הייתה רק אחת מתוך מאות נשים שחוו את התקיפות מהסוג הזה.

70 מקרי אונס בירושלים בלבד. צילום אילוסטרציה
70 מקרי אונס בירושלים בלבד. צילום אילוסטרציה

 

חברת הכנסת יוליה מלינובסקי ('ישראל ביתנו') ביקשה לקבל מהמשטרה את הנתונים והמספרים מאחורי התופעה.

הנתונים המזעזעים שהתקבלו מצביעים על כ-540 תקיפות והטרדות מיניות של נשים על ידי פלסטינים בין השנים 2006-2014 באיזור ירושלים בלבד, מתוכם 70 מקרי אונס. אלו רק המקרים שדווחו ושבעניינם נפתח תיק חקירה.

"הדרך הנכונה לטיפול בתופעה היא קודם כל להכיר בקיומה משום שכאשר לא מכירים בתופעה, לא ניתן לטפל בה. די לפוליטיקלי קורקט", אומרת מלינובסקי, שאף יזמה דיון לטיפול בנושא בוועדה לקידום מעמד האישה.

"די לפוליטיקלי קורקט". ח"כ יוליה מלינובסקי
"די לפוליטיקלי קורקט". ח"כ יוליה מלינובסקי

 

ח"כ מערוף למתלוננת שהוטרדה: "אנטישמית גזענית"

עדויות על נערים ערבים שיורדים מהכפר במזרח ירושלים לבית ספר יסודי של בנות דתיות בסוף יום לימודים כדי להתפשט ולעשות לידן את צרכיהם; על מכוניות שמחכות לנערות יהודיות מחוץ לגדר תיכונים בבאר שבע; על קללות, שריקות ושידול נשים בתחנות אוטובוס להיכנס למכונית תמורת אהבה ואף הטרדות מיניות חמורות כמו אונס נשים בערים מעורבות ברחבי הארץ.

כל אלה לא הפריעו לחברי הכנסת הערבים שהשתתפו בדיון שיזמה ח"כ מלינובסקי בכנסת, לעצום את עיניהם ולהתעלם מתופעת התקיפות המיניות שמבצעים ערבים משטחי הרשות הפלסטינית וערביי ישראל בנשים יהודיות בערים מעורבות.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה משתיקה את פעילת 'אם תרצו'. צילום: 'אם תרצו'

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי ערכה ב-13 בדצמבר דיון בכנסת אודות ההחמרה בתופעת ההטרדות והתקיפות המיניות בערים מעורבות. אך נראה כי העובדה שיו"ר הוועדה ח"כ עאידה תומא סלימאן היא מסיעת 'הרשימה הערבית המשותפת', השפיעה על התנהלות הוועדה.

אל ספסלי הדיון התקבצו נשים שעברו תקיפות או הטרדות מיניות בעצמן, כמו גם אמהות לילדות כאלו, על מנת להגיע לספר את סיפורן ולהשמיע את זעקתן בפני חברי הוועדה.

אולם, למרות שנטען פעמים רבות ע"י חברי הכנסת שנכחו בוועדה כי הם מבינים לליבותיהן, זכו המתלוננות ליחס משפיל מצד חברי הכנסת הערבים. זכות הדיבור של חלקן נקטעה בכל פעם שהתחילו לשים את האצבע על הזהות הלאומית של התוקפים והנפגעות. חלקן אף לא קיבלו את רשות הדיבור כלל, בטענה כי אין מספיק זמן, למרות שיו"ר הוועדה חתמה את הדיון בטרם הגיעה שעת הסיום.

השיא הגיע כאשר חבר הכנסת עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת) התפרץ לדברי מתלוננת המתגוררת בשכונת ארנונה בירושלים. כשהמתלוננת סיפרה כי היא מותקפת ע"י ערבים באופן יומיומי בדרך חברון בירושלים. המתלוננת, שניסתה לשים על השולחן את הרקע הלאומני, חטפה צעקות מחבר הכנסת שקרא לה: "אל תטיפי לנו מוסר, גזענית. תחזרי בך, אנטישמית!".

ח"כ מערוף למתלוננת: "אל תטיפי לנו מוסר, אנטישמית"
ח"כ מערוף למתלוננת: "אל תטיפי לנו מוסר, אנטישמית"

 

בזו אחר זה ניסו לדבר מתלוננות ואמהות לילדות שהוטרדו, ומיד אחריהן דיבר ח"כ שחזר על המנטרה כי תקיפות מיניות מתבצעות ע"י יהודים וערבים כאחד.

"דואגים לומר לה שהיא יהודיה וזו מצווה", סיפרה אמא לילדה שהוטרדה מינית מחוץ לבית הספר שלה. "קיבלתי ילדה עם חרדות, סיוטים וכל מה שאפשר לתאר. כל הבית עבר טלטלה", הוסיפה. האם סיפרה כי היא התלוננה במשטרה עפ"י החוק, אך עד היום היא נאלצת ללוות את ביתה לכל מקום "כי היא מפחדת". האם האשימה את מערך ההסברה במגזר הערבי שלוקה בחסר ואמרה כי היא "רוצה לצאת מכאן ולדעת שהמקרים האלו לא יחזרו בשום מגזר. לא ייתכן שנערים משתמשים בביטוי כזה, הם למדו את זה איפשהו".

לצידם של חברי הכנסת הערבים התייצבה עו"ד ליאת קליין, נציגת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית, ותמכה בטענתם כי אין מקום להתייחסות ללאום הפוגע: "כל ניסיון שלך לשים את הזרקור על זהות הפוגע, פוגע בהצלחה שלך לטפל בתופעה. יש פגיעות בין דתות, ויש במשפחה. זה חוצה מגזרים ותרבויות. הניסיון לצמצם את הנושא לשאלה מי המטריד חוטא למטרה. הניסיון להציג את זה כנושא פוליטי מרדד את הנושא".

בשלב זה ביקש אחד המשתתפים בדיון להזכיר לנוכחים כי איגוד מרכזי הסיוע ממומן בחסות הקרן החדשה לישראל וייתכן שמכאן עמדותיו המוטות.

"טרף קל במאבק הלאומי"

סגן ניצב במשטרה איילת אורנשטיין שנכחה בדיון, העלתה בפני הוועדה כי הנתונים על תלונות של עבירות מין המבוצעות ע"י ערבים ממחוז ש"י וערבים ישראליים נגד נשים יהודית, מוצגים בתקשורת בצורה מעוותת וכי ישנה דווקא ירידה במספר התלונות.

אולם מיד העלתה בר שלו, סטודנטית באוניברסיטה עברית ונציגת טיפול בפגיעות מיניות מטעם תא 'אם תרצו' באוניברסיטה, כי מספר התלונות אינו מעיד על היחלשות התופעה, וכי ישנן נשים רבות שמוטרדות ונמנעות מלהתלונן על כך, בעיקר אלו הסופגות את ההטרדות הללו באופן יומיומי כמו שקורה בערים מעורבות. שלו קיבלה את רשות הדיבור בתחילה, אבל אחרי שהציגה את עצמה, עצרה אותה יו"ר הוועדה בטענה כי היא לא רוצה לתת את רשות הדיבור למישהי שלא לשם עדות אישית.

צעקות והאשמות בוועדה לקידום מעמד האישה
צעקות והאשמות בדיון הוועדה לקידום מעמד האישה

 

"גרתי בגבעה הצרפתית מעל שנתיים וחוויתי בעצמי הטרדות מיניות ע"י ערבים במשל הזמן הזה", השיבה שלו. "מתוקף תפקידי קיבלתי גם עשרות תלונות על הטרדות מיניות, הסטודנטיות הן טרף קל במאבק הלאומי", הוסיפה עד אשר הושתקה.

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הביע הזדהות עם הדאגה לנשים שהותקפו וטען: "תמיד היינו שם כדי לדרוש החמרת ענישה והדרישה הזאת תישמע מאיתנו בכל מקום ובכל זמן". אך לאחר מכן טען לגזענות בעצם נושא הדיון ושאל "האם הפורום הזה התכנס גם אחרי פרסום פרשת בוכריס והטרדות בצה"ל כמו שהוא מתכנס סביב הנושא הלאומני?".

"לפני 10 שנים עברתי תקיפה מינית, שבעזרת הקב"ה לא הסתיימה באונס. לא אכנס לפרטים כי לא נעים לשמוע את זה, אבל החיים שלי השתנו מאז. שני התוקפים שלי היו ערבים ואני לא צריכה להתבייש להגיד את זה", הצליחה מתלוננת לספר את עדותה במעט הזמן שניתן לה, בין לבין התפרצויות חברי הכנסת הערביים ויו"ר הוועדה שניסתה לגרום לה לסיים.

"חשבתי שהמקרה שקרה שלי היה הכי גרוע. אז לא, מסתבר שכשאת גרה בירושלים ויורדת לתפוס אוטובוס בדרך חברון, את צריכה לסבול את התופעה הזו יום-יום. זה ערבים. מה נעשה? נשקר לכם? זה ערבים שמטרידים אותי. כשאני עוברת שורקים לי וצועקים לי. והמופע חוזר על עצמו שוב ושוב כל יום. למה לי אסור לצאת לריצה ולעשות דברים בסיסיים כמו כל אחד במדינה? מדובר בערבים, זו תופעה שקיימת ותפסיקו להסתיר אותה".

לבסוף חתמה יו"ר הוועדה את הדיון בפניה למתלוננות: "אל תתנו לאנשים לעשות הון פוליטי על הגב שלכן. צריך שכולם ישלמו מחיר, לא חשוב מה הרקע שלהם. אני לא מוכנה לקבל שהנושא יהפוך לדיון גזעני".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20