אחרי איצטדיון סמי עופר בחיפה וטרנר בבאר שבע, האם יוקם איצטדיון גולדהאר ברמת גן? מיטש גולדהאר, הבעלים של מכבי תל אביב, בוחן את האפשרות להצטרף לפרוייקט הקמת איצטדיון גדול ומפואר על שטח האיצטדיון הלאומי ברמת גן.

גולדהאר בחן בשנה האחרונה כמה אופציות להקמת איצטדיון ביתי למכבי תל אביב. בין השאר נבחנו אופציות בראשון לציון, בחולון – בת ים וברמת השרון. לאחרונה הפכה האופציה להקים את מחדש לריאלית מכולן. לכדורגל ועיריית רמת גן הכינו בעבר תכניות להקמת איצטדיון לאומי בשילוב שטחי מסחר ומגורים, אולם ראשי הטוטו סירבו להשתתף בעלויות הקמת הפרוייקט. יו״ר לשעבר אבי לוזון וראש עיריית רמת גן לשעבר צבי בר, דחפו להקמת הפרוייקט ואף קיבלו את הסכמת מינהל מקרקעי ישראל להקים איצטדיון חדש על חורבות האיצטדיון הלאומי אולם מחליפיהם לא המשיכו את ההליכים והתוכניות הוקפאו.

יקום אחד חדש? איצטדיון רמת גן. צילום: ללא קרדיט
יוקם מחדש? איצטדיון רמת גן. צילום: ללא קרדיט

יו״ר ההתאחדות הנוכחי החליט לאחרונה כי יש צורך בהקמת איצטדיון חדש ולשם שינוי ראשי הטוטו לא רק שתומכים בהקמת איצטדיון חדש במרכז, הטוטו החליט כבר להקצות 200 מיליון שקל לטובת הפרוייקט. בשיחות שהתנהלו בין עיני לטוטו, הועלו שתי אופציות: איצטדיון ברמת גן או איצטדיון על שטח עיריית רמת השרון. עיני מצדד ברמת גן.

מיטש גולדהאר אינו מרוצה מהתנהלות בנוגע לשיפוצים באיצטדיון בלומפילד והוא הביע עניין רב ליטול חלק במימון האיצטדיון הלאומי החדש בשילוב הטוטו. היכולת והרצון של גולדהאר להשקיע בהקמת איצטדיון חדש עשויה לזרז את המהלך. עיני אישר כי גולדהאר הביע רצון להפוך את רמת גן למגרשה הביתי של מכבי תל אביב. ״מכבי תל אביב מעוניינת לקחת חלק בהקמת איצטדיון חדש בשיתוף ההתאחדות ואני תומך ברעיון שגולדהאר יהיה שותף בהקמת האיצטדיון הלאומי החדש שיהפוך למגרש הביתי של נבחרות ישראל ומכבי תל אביב״.

מתחייב להיאבק בגזענות.  עופר עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מעוניין להקים במרכז בית נוסף לנבחרת. עופר עיני. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הטוטו הקצה סכום של 200 מיליון שקל להקמת איצטדיון חדש. עלות איצטדיון מוערכת בסכום של 400-450 מיליון שקל. שילובו של גולדהאר בהקמת האיצטדיון מתאים לכל הגורמים שנמנעו עד עתה לדחוף את הפרוייקט. ראשי הטוטו ועיני טענו כי אין הצדקה להשקיע סכום של כמעט חצי מיליארד שקל עבור קיום מספר מצומצם של משחקים בשנה כמו חצאי גמר וגמר גביע המדינה ומשחקי הנבחרת הלאומית. ״לא משקיעים מאות מיליוני שקלים כדי שהאיצטדיון לא יהיה פעיל כל השנה. הכסף הוא לא הבעיה, אם מיטש גולדהאר יטול חלק בהקמת האיצטדיון ומכבי תל אביב תשחק בו כל העונה, יהיה שווה בהחלט להקים את האיצטדיון החדש״, אמר עופר עיני.

להקמת איצטדיון חדש ברמת גן צריך את הסכמתן של עיריית רמת גן, שהאיצטדיון נמצא בתחומה ואת ההתאחדות. את אישור הטוטו צריך רק למימון. ההתאחדות והטוטו מעוניינים לדחוף את הפרוייקט ובעיריית רמת גן מעוניינים להקים איצטדיון אם יהיה מימון ובתנאי שזכויותיה יישמרו מבחינת המוניטין של השם איצטדיון לאומי.

מיכה, סקאריונה ויצחיק חוגגים. צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א
הצהובים חוגגים בנתניה, בקרוב בר"ג? צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

לכולם ברור כי שילובו של המיליארדר הקנדי שתחייב אותו לממן סכום של כ- 150-200 מיליון שקל, יאפשר לגולדהאר לקבל את הקרדיט ששמו יתנוסס עליו. בהתאחדות אומרים: ״ברגע שגולדהאר יחליט סופית להיות חלק מהקמת האיצטדיון נושא השמות יהיה פתיר. לא תהיה בעיה למצוא את השילוב של האיצטדיון הלאומי – גולדהאר – ברמת גן כדי שכולם יהיו מרוצים״. בהתאחדות מוסיפים כי המטרה היא הקמת איצטדיון שיכיל 40 אלף מקומות כדי שיעמוד בתקן של אופ״א, מה שיאפשר לארח בו משחקים כמו הסופר קאפ האירופי וגמר הליגה האירופית.

בהתאחדות לכדורגל לא מרוצים מהקשיים בהתנהלות מול עיריות חיפה וירושלים בכל הקשור לקיום משחקי גביע ונבחרת בגלל הבירוקרטיה העירונית, העלויות, הלוגיסטיקה הלא פשוטה והפגיעה בקבוצות ובאוהדים מהמרכז, במרחק הגדול לחיפה וירושלים.

בינתיים, גולדהאר שיגר מכתב חריף לעיריית תל אביב בנוגע לשיפוצים באיצטדיון בלומפילד. לא ברור אם גולדהאר אכן יילך על מהלך של הקמת איצטדיון חדש ברמת גן, אבל יתכן ויש קשר בין רצונו לבנות בית חדש למכבי תל אביב לבין ההתקפה שלו על עיריית תל אביב.

גולדהאר. צילום: אתר האינטרנט של מכבי ת"א
יעביר את מכבי לר"ג? גולדהאר. צילום: אתר האינטרנט של מכבי ת"א

״העלבתם את המועדון, גרמתם לו לאי נוחות, הבעתם חוסר כבוד כלפי אוהדיו ואיבדתם הכנסות עבור העירייה", כתב גולדהאר במכתב. ״שנה חלפה מאז פינוי המועדון והאיצטדיון עומד רדום וחצי הרוס. כעת אמרו שהשיפוץ יושלם עד סוף 2018. בדומה למועדונים אחרים בישראל ובאירופה, למועדון מכבי ת"א ואוהדיו מגיע ונדרש איצטדיון ראוי ובשלב זה אנחנו בוחנים את כל האפשרויות".

גולדהאר רמז על אפשרות לחפש בית אחר כשאמר: ״תרחיש אפשרי אחד הוא מציאת איצטדיון ביתי קבוע מחוץ לעיר. ככל שזה יתממש, הרי שזו תוצאה ישירה של החלטת העירייה להחריג את המועדון מתכניות השיפוץ והפינוי המוקדם. ברוב הערים בעולם, הרשויות המקומיות מתאמצות לעבוד בשיתוף פעולה עם ארגוני הספורט הגדולים ואף לתמרץ אותם כדי להבטיח את נוכחותם לטווח ארוך. לצערנו, בעיר תל אביב לא מעריכים מספיק את תרומת מכבי ת"א לעיר מבחינה חברתית, תרבותית וכלכלית".

אחרי חג הפסח עיני אמור להיפגש עם ראשי הטוטו ושרת הספורט מירי רגב ונושא הקמת איצטדיון לאומי יעלה בשיחות. עיני מעוניין להיפגש עם גולדהאר כדי לבדוק עד כמה הוא נחוש להיות שותף בפרוייקט. ״אם גולדהאר רציני, עופר עיני יכול לקדם במהירות את הפרוייקט עם ההשפעה והקשרים שיש לו במשרדי הממשלה השונים״, אמרו בהתאחדות. מהלך שכזה מצידו של גולדהאר ירמז כי הוא מתכוון להישאר במכבי תל אביב עוד שנים רבות. האיצטדיון הלאומי טוטו-גולדהאר ברמת גן? ארוך אבל אפשר להתרגל.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.