רגע יוצא דופן בטקס קבלת שגרירים חדשים בבית הנשיא: השגריר הטנזני הראשון בישראל חבש ובירך "".

, ראובן רובי , קיבל היום (ה') את כתבי האמנה של השגרירים החדשים מנפאל, , וטנזניה עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל בטקס רשמי במעונו.

שגריר מברך שהחיינו. צילום: לע"מ

ראשון הגיש שגריר  את כתב האמנה שלו לנשיא. בפתח פגישתם מסר הנשיא איחולי הצלחה לראש הממשלה שנבחר שוב לאחרונה, "אנו תקווה כי תהיה לו תקופת כהונה מוצלחת שוב בהנהגתו את העם". ריבלין ציין את שיתופי הפעולה העסקיים עם חברות בנפאל, את הסטודנטים מנפאל שלומדים בישראל ואמר כי ישמח לראות את היחסים מתרחבים.

השגריר הודה על הסיוע הישראלי לאחר רעידת האדמה ההרסנית ב-2015 בנפאל: "אני זוכר 264 ישראלים עם 95 טון של ציוד ובית חולים שדה שהצילו אותנו. נפאלים רבים שרדו בזכות זה." עוד הוסיף: כי נפאל מבוססת על חקלאות ורצה ללמוד בנושא מישראל. הוא הביע גאווה על כך שישראלים רבים מטיילים במדינתו ואמר: "ליחסינו היסטוריה ארוכת שנים, תמיד נתמוך בישראל בפורומים בינלאומיים".

נשיא המדינה מקבל את האמנה מידי שגריר נפאל הנכנס. צילום: מארק ניימן, לע"מ
נשיא המדינה מקבל את האמנה מידי שגריר נפאל הנכנס. צילום: מארק ניימן, לע"מ

בהמשך, השגריר החדש של הונדורס, שהינו בעל רקע צבאי ארוך שנים, הגיש לנשיא את כתב אמנתו. הנשיא הודה לו ואמר: "אנו יודעים היטב כי הקדשת את חייך לביטחון עמך וליכולת לחיות בביטחון. אנחנו מעריכים זאת מאוד". בהמשך התייחס הנשיא לשיתופי הפעולה בין המדינות וציפה כי אלו יתרחבו. שגריר הונדורס הודה לנשיא ואמר: "זה כבוד גדול להיות פה, אנחנו מעריכים את אדיבותם של הישראלים כלפינו. ברצוני להעביר ברכות חמות מנשיא הונדורס ואנחנו מלאי תקווה שבעתיד תוכל לבקר בהונדורס".

נשיא המדינה לוחץ ידיים עם שגריר הונדורס. צילום: מארק ניימן, לע"מ
נשיא המדינה לוחץ ידיים עם שגריר הונדורס. צילום: מארק ניימן, לע"מ

לאחר מכן, שגריר ברזיל הגיש את כתב האמנה והנשיא בירך אותו: "מערכת היחסים בין ישראל וברזיל חשובה מאוד." הנשיא ביקש להעביר את ברכתו לנשיא ברזיל, אותו ציין כחבר יקר לקהילה היהודית בברזיל החשובה ובעלת היסטוריה ארוכה. "אין ברזילאי אחד שאינו יודע מה חוזקו של הקשר בין העם היהודי לירושלים, אפילו אונסק"ו לא יכולים לשנות זאת", הדגיש הנשיא.

"ההחלטה בדבר צריכה להישכח. היא צריכה להשתנות ואני מפציר בממשלת ברזיל לשקול מחדש את הצבעתם. יש פעמים בין חברים בהם לא מסכימים, אך לומר שירושלים אינה חלק מההיסטוריה היהודית, זו פשוט לא עובדה", הוסיף.

הנשיא ריבלין ושגריר ברזיל הנכנס. צילום: מארק ניימן, לע"מ
הנשיא ריבלין ושגריר ברזיל הנכנס. צילום: מארק ניימן, לע"מ

עם פתיחת שגרירות תושבת לראשונה בישראל, שגריר טנזניה, ,ג'וב דודי מסימה הגיש את כתב האמנה שלו לנשיא. הנשיא בירך על צעד זה ואמר: "אנו עושים היום היסטוריה. כבוד עבורנו לקבל אותך בידידות. אני מעריך על קבלת הפנים שערכתם לראש הממשלה שלנו ועל השתתפות הנשיא שלכם בכנס באפריקה. אנו רואים באפריקה את העתיד, אנו רואים באפריקה את העם והרעיונות של המחר ושמים את ליבנו לשיתוף פעולה עם אפריקה. יחסינו עם עמך מאוד חשובים לנו".

עם סיום דברי הנשיא, נעמד השגריר, חבש כיפה לראשו, ובירך ברכת שהחיינו. השגריר הודה לנשיא על קבלת הפנים ואמר: "זוהי זכות להיות מוצב כשגריר תושב ראשון של טנזניה בישראל. טנזניה וישראל רחוקות מאוד, אך טיב הקשרים ביננו, אמון הדדי, אינטרסים משותפים ותפיסה משותפת, נשארים בקשר בל יינתק ולכן אני מבטיח לך כי רצונה של ממשלת טנזניה להרחיב, להעמיק ולחזק את היחסים בין המדינות, נמשך".

"שהחיינו". הנשיא ריבלין, שגריר טנזניה והכיפה. צילום: מארק ניימן, לע"מ
"שהחיינו". הנשיא ריבלין, שגריר טנזניה והכיפה. צילום: מארק ניימן, לע"מ
שגריר טנזניה ובני משפחתו בבית הנשיא. צילום: מארק ניימן, לע"מ
שגריר טנזניה ובני משפחתו בבית הנשיא. צילום: מארק ניימן, לע"מ
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא