No Tag To Print

חיילים, לוחמים, חברון, צה"ל, צהל, התפרעויות, הפרות סדר, כוחותינו

בית המשפט הצבאי זיכה מחבל שביצע פיגוע דקירה

ביהמ"ש זיכה מחבל את המחבל חמזה פאיז, וקבע כי לא ניתן להוכיח שהיתה לו כוונה להמית, והרשיע אותו בפציעת הנפגעת בלב. משפחת הנפגעת צעקה לעבר השופטים "מדובר ברוצח"

נירית זמורה. צילום: מועצה אזורית הר חברון

 

בית המשפט הצבאי ביהודה זיכה היום (ד') מעבירת ניסיון לרצח מחמת הספק, והרשיע בעבירה של גרימת חבלה מחמירה את המחבל חמזה פאיז, תושב חברון, אשר ביצע את הפיגוע בצומת גוש עציון לפני כשנתיים וחצי.

בפיגוע הקשה, נפגעה תושבת האזור נירית זמורה באופן קשה מדקירה בגבה. המחבל חמזה הגיע אל הנפגעת בריצה, כשבידו סכין ודקר אותה במגרש המכוניות במקום, תוך שהוא קורא קריאות "אללה אכבר". כאמור, שופטי בימ"ש הצבאי סא"ל צבי היילברון, סא"ל אתי אדר ורס"ן חיים בלילטי זיכו את המחבל מעבירה של ניסיון לגרימת מוות בכוונת תחילה והרשיעו את המחבל בעבירות של חבלה בכוונה מחמירה והחזקת סכין.

עם השמעת הכרעת הדין החלו הנפגעת ובני משפחה לצעוק באולם בית המשפט כי מדובר ברוצח, המשפחה הנפגעת ועו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו התקוממו על הכרעת הדין של השופטים שקבעו כי לא ניתן לקבוע כי המחבל דקר את זמורה על מנת להורגה, וקבעו כי יתכן והתכוון לפצוע בלבד. "נחדד, קיומו של מניע לאומני לביצוע הדקירה אינו מביא, מיניה וביה, לקביעה כי בצדו כוונה להביא למותו של הקורבן. כפי שהטעים הסנגור המלומד, גם בעת ביצוע עבירת דקירה על רקע לאומני יש להצביע על קיומה של כוונה להמית, ומשעה שמתעורר ספק האם עניין לנו בכוונה להמית דווקא או בכוונה, לגרום לחבלה פועל הוא לטובת הנאשם. כך נהגנו במקרה זה", כתבו השופטים.

נירית שנפגעה בפיגוע הגיבה לאחר פסק הדין באופן קשה תוך שהיא תוקפת את בימ"ש: "איננו מצליחים להירגע. ההרגשה שלנו היא שישנה זילות של דם יהודי. ברור לכל בר דעת, גם בהתבסס על עובדות, שהמחבל ניסה לרצוח, אין כאן שאלה. כבר שנתיים וחצי שאני מסתובבת עם "סכין בגב", ההתמודדות שלי ושל כל המשפחה היא יומיומית וההשלכות כבדות. התחושה היום היא ששופטי בית המשפט מחזיקים את הסכין הזו. זו סכין בלב של כולנו, סכין בלב של כל המשפחות נפגעות הטרור, וחס וחלילה של הנפגעים הבאים בחסות בית המשפט, שלא נדע. ציפינו שמבית המשפט תצא אמירה ברורה וחד משמעית שבית המשפט במדינת ישראל לא נותן יד לרצח יהודים ולצערנו זה לא מה שקרה כאן.חשוב לנו להדגיש, שהדברים נכתבים באהבה גדולה למדינה שלנו ודוקא משום כך הזעזוע עמוק".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר מלווה את הנפגעת ומשפחתה בהליך המשפטי מסר: "לא יתכן שהשופטים ינתקו בין הכוונה הלאומנית למעשה הנתעב. מחבל שדוקר יהודי היסוד הנפשי ברור כוונתו היתה לרצוח. זיכוי המחבל מעבירה של ניסיון לרצח מהווה זלזול בנפגעת וזלזול במאבק הקיומי איתו אזרחי ישראל מתמודדים. אנו נפעל שהתביעה הצבאית תגיש עירור על הכרעת הדין והעוול יתוקן".

בנה של הנפגעת, ידידיה, כתב פוסט קורע לב בדף הפייסבוק שלו, בפוסט תקף הבן את השופטים: "היום, ערב יום השואה, בו אנו מציינים את הירצחם של יהודים רק בגלל יהדותם – שופטים של צבא ההגנה לישראל לא מכירים בניסיון רצח של יהודייה רק בשל יהדותה. אמא שלי לא הלכה מכות עם איזה ערס, את אמא שלי ניסו לרצוח על רקע לאומני".

"בבית המשפט עוד העזו להתווכח לגבי אורך הסכין ולא לקבל את דברי הפרקליטה לגבי האורך. רק קיבלו את טענת הסנגור של הרוצח בעניין! ואני שואל – מה זה משנה מה אורך הלהב שאיתה תכנן לרצוח את אמא, להפוך אותנו ליתומים ואת אבא שלי לאלמן? לפי העדויות הוא רץ אל אמא שלי בסכין מורמת תוך צעקה "אללה הוא אכבר". מה לדעתם הוא התכוון לעשות?", תהה הבן.