בועדת משנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, התקיים היום דיון בעניין הבניה הבלתי חוקית ביהודה ושומרון. בועדה השתתפו חברי כנסת מימין ומשמאל, אנשי המנהל האזרחי וגופים המתעסקים שנושא הבניה הבלתי חוקית ביו"ש.

יו"ר הועדה ח"כ אל"מ במיל' מוטי יוגב: ״מדובר פה בטרור בנייה במסווה של סיוע הומניטרי ומדינות חוץ שעושות פה בתוך שלהן. זה שהדרג המדיני עוצר תכניות מיתאר זו נקודת עצירה שמונעת כל התקדמות זו אחריותינו לבדוק זאת מול הגורמים המדיניים וכך נעשה."

"טרור הבניה" ח"כ מוטי יוגב
"טרור הבניה" ח"כ מוטי יוגב

אל"מ אורי מנדס הצהיר כי ישנן 9 תכניות מתאר שמקדם המנהל האזרחי עבור האוכלוסיה הבדואית באיו"ש, אולם הוגשו כ-200 עתירות כנגדן לבית המשפט העליון, וברובן יוצא צו ביניים שמעכב את הביצוע עד הדיון בבג"ץ. "בית המשפט העליון מונע אכיפה כנגד בב"חים (בניה בלתי חוקית) במרחב אדומים – עד שנציג תכניות הסדרה, אולם במקביל יש הנחיה מהדרג המדיני שלא לקדם את תכניות ההסדרה השונות".

על פי נתוני המנהל האזרחי שהוצגו בפני הוועדה, יחידת הפיקוח מנהלת כ-28,000 תיקי בב"ח פעילים. ממוצע איתורי הבניה בלתי חוקית פלשתינית על ידי יחידת הפיקוח, הוא כ-1,100 מבנים חדשים מדי שנה, שמתוכם מתבצעים כ-450 הריסות בשנה.

ח״כ בצלאל סמוטריץ: ״אנחנו באים לפה כל פעם וכל פעם שומעים מהתחלה אותן מנטרות. במבחן התוצאה יש כאן כישלון חרוץ. יש פער אדיר בין האיתורים ובין הבניה בפועל. המספרים שהצגתם משקרים כי מבחינת המינהל האזרחי בזנ"ט וכביש הם אותו דבר. אני לא יודע כמה מתוך פעולות ההריסה שהצגתם הם בזנ"ט או דברים חשובים באמת".

בניה פלשתינית בלתי חוקית
בניה פלשתינית בלתי חוקית

יניב אהרוני מפורום עוטף ירושלים תקף את אנשי המינהל האזרחי ואמר: "אני מסתובב בשטח באופן קבוע והמציאות שאני נתקל בה קשה. אתם מדברים על עבודה משותפת אבל כשאני מעביר לכם תלונות על בניה בלתי חוקית, אני מקבל תגובות מזלזלות שמקבעות את הבניה הבלתי חוקית בשטח. בגלל ההתנהלות שלכם הרשות מקימה לנו מדינת טרור מתחת לאף״.

חכ"ל אורית סטרוק, מנהלת שדולת ארץ ישראל בכנסת הוסיפה: "נציגי המדינה, אלה מביניהם שדיברו  ביושר, הבהירו שאי האכיפה היא מיזם מדיני שנועד לקבוע את גבולות המדינה הפלשתינית לא דרך מו"מ אלא באופן חד צדדי דרך הרגליים" עוד הוסיפה סטרוק כי "מנהלים כאן מדיניות מעשית ומשפטית עצמאית, שאין לה שום הלימה עם המדיניות הרשמית של הדרג המדיני הנבחר"

מאיר דויטש, מנהל אגף מדיניות בתנועת רגבים שהציג בפני הוועדה מצגת וסרטונים הממחישים את ההשתלטות האסטרטגית שמבצעת הרשות הפלשתינית על איזורים מוגדרים שנבחרו בקפידה. "בגוש עציון מוכשרים מאות דונמים של אדמות טרשיות שבבעלות המדינה, ובדרום הר חברון מוקמת עיר ערבית על שטח של אלפי דונמים. המנהל האזרחי נוקב במספרי תיקים ובביצוע נקודתי של אכיפה, אך מתעלם מהמגמות האסטרטגיות והמסוכנות"

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.