הבוקר (רביעי) מקיים הרכב מורחב בבית המשפט דיון בבקשות לפסילת מועמדים ומפלגות מריצה לכנסת ה-21. תשעה שופטים דנים בהחלטה של ועדת הבחירות המרכזית לפסול את המועמד הרדיקלי מרשימת חד"ש-תע"ל, . ההחלטה תתקבל ביום ראשון.

יו"ר בדיון. צילום:

 

בעקבות עתירה שהגישה תנועת 'עוצמה יהודית', ידונו השופטים גם בהחלטה נוספת של הוועדה שלא לפסול לחלוטין את מפלגת חד"ש-תע"ל.

הדיונים בפסילת מועמדים לא יסתיימו היום ומחר צפוי בית המשפט העליון להידרש גם להחלטת הוועדה שלא לפסול את ריצתם לכנסת של מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, זאת לאור ערעור שהגישה מרצ ומספר ארגוני שמאל.

כמו כן, מחר צפוי דיון בהחלטת ועדת הבחירות המרכזית לפסול את רשימת רע"ם-בל"ד בעקבות ערעור שהגישה התנועה.

עופר כסיף בדיון. צילום: פלאש 90

 

החל משעות הבוקר הגיעו לבית המשפט נציגי מפלגות חד"ש וישראל ביתנו. בין הנוכחים ניתן היה למצוא את עופר כסיף, יו"ר חד"ש ח"כ איימן עודה, ח"כ עאידה תומא סלימאן, ח"כ יוסף ג'ברין, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, ח"כ עודד פורר ועו"ד יואב מני המייצג את עמדת ישראל ביתנו שהייתה בין העותרים לפסילת כסיף.

עם תחילת הדיון, אמר עו"ד מני: "ועדת הבחירות המרכזית לא מבזבזת לאף אחד את הזמן. יש פה משהו שמדמם, שכואב, אתם צריכים לתת לזה מענה. פעם אחרי פעם חוזרים אליכם וכל פעם זה נראה אחרת. יש פינג פונג בין החלטות הכנסת להחלטות בית המשפט וזה לא מכובד. את עזמי בשארה ב2003 בית המשפט הזה הכניס".

בהמשך התייחס מני להתבטאויות של כסיף: "הנושא של ההשוואה לנאצים מבטא שלילה לשמה מוחלטת על כל מה שיש פה, כולל אתם. כי אתם חלק מהמערכת" עוד הוסיף, "יו"ר הוועדה הסביר לו שהוא יכול להגיד מה שהוא רוצה, אבל זה לא אומר שזה יאפשר לו להיכנס לכנסת. כלומר חופש ביטוי במקום אחד כניסה לכנסת במקום אחר".

דיון בהרכב מורחב. צילום פלאש 90

 

 

בחשבון הטוויטר שלו כתב ח"כ ליברמן אודות הדיון, ‏"חייבים להפסיק עם האיפה ואיפה, בנוגע להסתה לאלימות. מי שאומר ש'יהודים שעולים להר הבית, הם סרטן עם גרורות וצריך לחסל אותם ביד חזקה ובזרוע נטויה', חייב להיפסל על ידי מערכת המשפט."

פעילי ישראל ביתנו מפינים מחוץ לכותלי בית המשפט העליון. צילום: דוברות ישראל ביתנו

 

במהלך הדיון נשאל חסן ג'ברין, עורך דינו של כסיף, על ידי השופט סולברג: "זה רעיון אקדמי אינטלקטואלי שפגיעה בחיילים זה לא טרור?". ג'ברין השיב, "עורך דין מני הציג זאת שכאילו ד"ר כסיף אומר פגיעה בחיילים זה דבר טוב ואומר שמבחינתו מי שפוגע בחיילים הוא גיבור. הוא מעולם לא אמר את זה". סולברג שאל: "מפקדי החמאס הם גיבורים?" ופרקליטו של כסיף השיב, "לא גיבורים בעיני. הם גיבורים בעיניי החברה הפלסטינית".

בהמשך הסביר עו"ד ג'ברין "יש הבדל משמעותי על השימוש במונח טרור. בשנת 2015 זועבי סירבה להגיד שחוטפי הנערים הם טרוריסטים. היא אמרה אני לא מסכימה עם החטיפה אבל הם לא טרוריסטים, אותו דבר כאן. הוא מבקש להבדיל בין האמירות לבין הכוונות. הוא אומר שזה לא טרור אבל לא נותן לזה לגיטימציה."

השופטת חיות פנתה אף היא לפרקליטו של כסיף ושאלה: "אדוני עושה אבחנה בין קריאות לבין יישום. ואני שואלת האם אותו אדם החליט שהוא הולך לספירה הפרלמנטרית ומביא איתו את כל הרעיונות האלה. ובא בשם אותם רעיונות. האם לא צריך לפרש אותם כקריאה למעשים?" בתגובה ענה ג'ברין: "בשום פנים ואופן לא. צריך לפרש אותם כעת. לא כשייכנס או לא."

לדברי נציג היועמ"ש שתומך בכסיף, "בהיבט הראיתי יש פה בדיוק ארבע ראיות: שלוש כתבות אינטרנטיות שהמשקל שלהן נמוך מאד. יש לנו לעומת זאת ראיון בעיתון 'הארץ', שאני מבין שהוא לא מכחיש, אבל גם לזה יש משקל מסויים".

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא