ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90
ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90

בשנים האחרונות מפעילים נשיאי בית המשפט העליון ועדה שאינה מכח החוק ומטרתה לסנן מועמדים לשפיטה המעוניינים להתקדם מבתי משפט השלום אל בתי המשפט המחוזיים. התנועה למשילות ודמוקרטיה עתרה בדרישה לחשוף את עבודת הוועדה, אך בירושלים דחה את העתירה.

לאורך השנים פעלה "" בה חברות שתי שופטות בדימוס בלי ידיעת הציבור. לאחר שנודע על קיום הוועדה פנתה התנועה למשילות ודמוקרטיה בבקשה על פי לנשיאת ביהמ"ש העליון לשעבר, מרים נאור, בדרישה לחשוף את הפרוטוקולים וההמלצות של הוועדה. נאור סירבה והתנועה הגישה נגדה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים.

בפסק הדין שניתן השבוע דחה השופט ארנון דראל את הדרישה לשקיפות ועדת השתיים הפנימית וכתב כי אין לראות בעבודת הוועדה ככזו שחייבת בחשיפת המידע על פי חוק חופש המידע.

"עמדתי היא כי לא ניתן למסור את המידע המבוקש מכוח הוראותיו של חוק חופש המידע", כך דראל. "איני סבור כי ניתן לשייך את המידע המבוקש להנהלת בתי המשפט, בכובעה כמעסיקה של השופטים המבקשים להתקדם". לדבריו, "זאת אף אם התיוק הפיזי של חוות הדעת נעשה במשכנה של הנהלת בתי המשפט ולא במשכנה של נשיאת בית המשפט העליון. נקודת המבט היא מהותית ולא טכנית".

שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים ארנון דראל. צילום: פלאש 90
שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים ארנון דראל. צילום: פלאש 90

"יום שחור לשקיפות במדינת ישראל"

בתנועה למשילות ודמוקרטיה הצרו "על כך שביהמ"ש פגע בדרישה הצודקת לשקיפות בהליך החשוב ביותר לדמוקרטיה הישראלית – מינוי שופטים". מנהל התנועה יהודה עמרני אומר כי "בחסות החלטתו של בית המשפט המחוזי תמשיך נשיאת בית המשפט העליון, כמו קודמיה, לסנן מועמדים לשפיטה ולהציב עבורם רף שרק היא וחבריה קבעו ומכירים אותו, הרחק מעיני הציבור".

לדבריו, "זהו יום שחור לשקיפות במדינת ישראל ובית המשפט החליט היום להפוך את הסתרת המידע לרשמית וברשיון. לא פלא שאמון הציבור בבתי המשפט ובהליך מינוי השופטים בפרט נמצא בצלילה מדאיגה בשנים האחרונות".

היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד שמחה רוטמן, אמר כי "למרות שדחיית העתירה בעייתית, עצם הגשת העתירה חשף מידע רב ומשמעותי על אופן עבודת הוועדה. כך התברר למשל שחברות הוועדה "ממליצות" לשופטים מכהנים ללכת להשתלמויות ומבקרות את פסקי הדין שלהם. בדיון טענו שהתנהלות זו מראה שמדובר בוועדה המשמשת כלי בידי נשיאת העליון לניהול המערכת, הרבה מעבר למתן חוות דעת לחברת הוועדה לבחירת שופטים על מועמד זה או אחר".

"לצערנו, למרות שהעובדות אינן שנויות במחלוקת, בחר בית המשפט לקבוע שחוק חופש המידע לא חל על הגוף הזה. ספק אם הקמת גוף חצי פורמלי הייתה מסייעת לגורמי שלטון אחרים להתחמק מהוראות חוק חופש המידע וספק אם בית המשפט היה מכבד הסדר שכזה", הוסיף רוטמן שייצג את התנועה בעתירה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.