בית הדין הרבני המיוחד שהוקם לטיפול בנושא מעמדם של ההרוגים הישראלים בהתרסקות המטוס באתיופיה קבע היום (א') כי על אף העובדה שלא נמצאו שרידי גופה ברורים השייכים לנספים, על המשפחות לקיים את מנהגי האבלות במלואם.

עוד נקבע בפסק הדין, כי נשותיהם של הנספים אבי מצליח ז"ל ושמעון ראם ז"ל  שהפכו עגונות, יותרו בהמשך לאחר סיום הליך זיהוי שרידי הגופות שימצאו.

אבי מצליח ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה
שמעון ראם ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

בפני בית הדין המיוחד הופיעו יו"ר זק"א יהודה משי זהב ומתנדב זק"א מר אליעזר סמט, ששהו באתר מיד לאחר האסון באתיופיה והעידו על הממצאים שראו באזור האסון ביניהם מספר תיעודיים שנמצאו במקום וכן מס מסמכים הקושרים ישירות לנספים הישראלים.

בנוסף, בפני בית הדין הוצג ע"י נציג משרד החוץ מסמך של חברת התעופה אתיופיאן איירליינס, ובו רשימת כל האנשים שעלו למטוס ובין השמות נמצאו שמותיהם של שני היהודים שהיו על המטוס. עוד נמסרו עדויות של יהודים שראו את הנספים הישראלים עולים על המטוס, וכן הגיעו ללשכת הראשון לציון מסמכים רשמיים משלטונות אתיופיה שמאשרים שהנספים הישראלים היו על הטיסה.

בעקבות כלל העדויות, הממצאים והמסמכים שהוצגו בפני בית הדין המיוחד, ולאחר מספר דיונים והתכנסות נוספת של בית הדין המיוחד, נפסק היום בלשכתו של הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, כי על המשפחות לשבת שבעה על קרוביהם, בקריעה ובאמירת קדיש וככל הדינים הנהוגים במסגרת השבעה. בין היתר התייחסו הדיינים לגבי היתר אפשרי לאלמנות להינשא מחדש, הדבר ידון לאחר סיום זיהוי שרידי הגופות בעוד מספר חודשים.

לאחר קבלת פסק הדין הודיעו המשפחות כי החלו לשבת שבעה על יקיריהן ופרסמו את זמני ניחום האבלים.אלון מליק

אלון מליק