מעטים הרגעים של נחת וחסד למדינאי. כל מדינאי, בכל מקום בעולם. אמש היה זה נתניהו שיכול היה להביט בסיפוק בפרי עמלו בשנים האחרונות. די להיזכר בנאומו של ברק חוסיין אובאמה בקהיר ב-2008, ואז לצפות במחליפו ולהבין איזו כברת דרך עברנו. ארצות הברית שוב לצידנו, על אמת ובלי תנאים.

ארה"ב שוב לצידנו. רה"מ נתניהו והנשיא טראמפ בדאבוס. צילום: רויטרס

הבנתו של טראמפ בסוגיית בסיסית ביותר. האמת? זה לא ממש מעניין אותו. אבל הוא יודע להבחין בין טוב לרע, ולקלוט במהרה מי מחרטט אותו ומי מציג בפניו תמונת מצב מדויקת ומגובה בעובדות.

טראמפ רואה בנתניהו שותף אמין, בן ברית. הוא מקשיב לדבריו המנומקים ברצינות ונותן להם משנה חשיבות. גם ממצאי המוסד שהציג בפניו רה"מ תרמו להכרעה. מרקל ומקרון עוד ניסו לשכנע, אבל טראמפ רואה את האירופים בדיוק בקצה השני ביחס לנתניהו, והחלטתו בהתאם.

באירופה, באיראן ולצערנו גם בשמאל הקיצוני בישראל יש הטוענים שהחלטתו היא טעות שתגרור את האזור למלחמה. מי שבקיא בעובדות, מבין שטראמפ ככל הנראה מנע מאיראן להפוך בתוך כמה שנים לגרעינית. על המהלך הזה, ועל החזרת צפון קוריאה לאביב העמים צריך טראמפ לקבל פרס נובל לשלום. הוא בטח ראוי לו יותר מאובמה.

הכור האטומי בבושהאר, , 2010. צילום: רויטרס

 

סביר להניח שהכלכלה האיראנית תספוג מכה קשה, יש מומחים שאומרים אפילו מכה אנושה, כתוצאה מהסנקציות שיוטלו על המדינה. שגריר ארה"ב בגרמניה כבר קרא אמש לכל החברות הגרמניות לחדול לאלתר מפעילותן באיראן. שער הריאל (המטבע האירני) יצנח עוד יותר ואנחנו יכולים לקוות שהעם האיראני סוף-סוף ירים את הראש ויתקומם.

בינתיים מוגדרים האיראנים במערכת הביטחונית "" ולכן גם לא צפויה. האיראנים לרוב שקולים, הם לא יורים מהמותן ולא ידרדרו את האזור למלחמה אם הם לא מעוניינים בה. סביר להניח כי יחכו עוד פרק זמן, יספגו גם את המכה הקשה הזאת, ויחשבו מה לעשות.

איראן תמשיך להתגרות בישראל. אזרח איראני מתבונן על טיל במוזיאון צבאי בטהרן, ספטמבר 2016. צילום: רויטרס

 

פגישת נתניהו עם פוטין – קריטית

עד אז, כך על פי ההערכות, איראן תמשיך להתגרות בישראל בכל דרך, להטריד, להתריס ולהראות נוכחות קרובה – גלויה וסמויה. מצידה, תמשיך לתקוף בכל פעם שתדע על צעד נוסף של התבססות איראנית בשטחי סוריה. מתישהו, הסבבים האלה יובילו להידרדרות נוספת וכאן נכנסים לתמונה הרוסים. מצד אחד פוטין לא מעוניין באמת להתערב במאבקי -איראן, אך מהצד האחר, ספק אם הבערת היא אינטרס מיידי שלו. לכן, לא מן הנמנע שהפגישה היום עם נתניהו תדרבן אותו לרסן את איראן, לפחות לפרק הזמן הקרוב.

ירסן את איראן? הנשיא האיראני רוחאני עם הנשיא הרוסי פוטין. צילום: רויטרס

 

ומי יודע, אולי רוחאני, ממש כמו קים ג'ונג און, יבין שעם המשוגע הזה מהבית הלבן – אין חוכמות, ושאולי כדאי לחשב מסלול מחדש, להניח לפרוייקט הגרעין ולקדם את האינטרסים המובהקים של מדינתו. נשמע תרחיש אופטימי אבל אל תדאגו – גם קוסם כמו טראמפ לא יצליח להפוך את רוחאני ואת משטר האייתולות למה שהם לא: פרטנרים.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא