הפרוייקט נחנך היום במעמד ראש העיר ירושלים מר משה ליאון, השר לשרותי דת, יצחק ועקנין, הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף והרב דוד ברוך לאו, הרבנים הראשיים לירושלים, הרב אריה שטרן והרב שלמה עמאר, רבני שכונות, ובכירים נוספים.

הפרויקט שכולל מערכת בת 7 מנהרות באורך של 1.6 ק״מ, נחפר בשלוש השנים האחרונות על ידי חברא קדישא קהילת ירושלים, ויכלול כ 24,000 קברים במעמקי האדמה, שנבנים בשיטה היהודית העתיקה של קבורה במנהרות.

מצוקת שטחי הקבורה בישראל היא בעיה ידועה.
מידי שנה נקברים רק בירושלים כ 3,500 אנשים. לפני כארבע שנים החלה חברה קדישא "קהילת ירושלים" בשיתוף חברת מנהרות רולצור בקידום פתרון חדשני, ראשון מסוגו בעולם, אשר צפוי לתת מענה למקומות קבורה בעיר לעשורים הקרובים.

בשלב הראשון יהיו זמינים לקבורה כ 8,000 קברים. היקף ההשקעה בפרויקט כ 300 מיליון ₪

אריק גלזר מנכל חברת מנהרות רולצור שחפרה את הפיר אומר היום: ״חשבנו שזה רעיון יצירתי לחזור לקבורה במנהרות. חיפשנו תחום להתפתח בו ומצאנו שזה יכול להיות פתרון סביבתי שיכול גם לעזור לעיר ירושלים. הצענו את הפרוייקט לחברה קדישא ומשם זה התגלגל. אנחנו עכשיו מוסרים שליש מהפרוייקט, כ- 23,000 קברים. כריית מנהרות במימדים כאלו אין פרוייקטים כאלו בארץ״ מדגיש גלזר. ״הדבר הייחודי הוא שבזמן העבודה נתבקשנו להכין קברים קשוחים בסלע בדיוק כמו בעבר ולצורך זה המצאנו מכונת קידוח מיוחדת״

הפרויקט נעשה על פי כל כללי ההלכה היהודית ומגובה בחוות דעת הלכתיות והסכמות של רבנים בפיקוח חברא קדישא קהילת ירושלים.

״מה שאנחנו רואים זה מערכת מנהרות באורך של 1.6 קילומטר ובתוכם נחצבו קברים באדמה ובדפנות, כ1500 קברים לדונם״ מתאר חנניה שחור מנכל חברא קדישא קהילת ירושלים, ומדגיש כי מערכת המנהרות מגובה במערכות נגישות ומערכות טכנולוגיות חדשניות: ״כל הנגישות פה מתוכננת לפני נהלי הנגישות עם מעליות ומדרגות. יש חיישני תאורה ואוורור או מחסור בחמצן.
אנחנו מקווים ומצפים שהציבור יקבל את החדשנות הזו בצורה אוהדת. זה יביא לפתרון בעיית שטחי הקבורה בישראל״

חשוב לציין כי מחירם של הקברים במתחם החדש והמפואר, יהיה זהה לקברים שבשטח ההר כולו.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון אמר: "מציון תצא תורה! פרויקט "מנהרות עולם" הוא ייחודי ומהווה חדשנות בתחום הקבורה בארץ ובעולם. הפרויקט נעשה תוך הקפדה על שמירת הסביבה והשטחים הירוקים וניצול משאב הקרקע באופן מקסימלי. אני גאה לעמוד בראשות עיר שדואגת ליקיריה לקבורה מכובדת ומכבדת"

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.