"המציאות הזאת שבה ח"כים לא עולים, לא יכולה לרדת מהשולחן". מתוך '' הערב (ד')

היום (רביעי) הגיעו ראשי שדולת בכנסת ח"כ (הליכוד) וח"כ רפאלי (הבית היהודי) לשער המוגרבים של הר-הבית ודרשו להיכנס להר. ח"כ גליק: "עבורי ביקור בהר בית אינו רק זכות בסיסית ומצווה אלא מהווה מקור של חמצן ואנרגיה".

ח"כ מועלם רפאלי אמרה היום: "ברור לכולם שההנהגה הפלסטינית היא זו האחראית להסתה של הרחוב הערבי – ולא יהודיים. העובדה שחברי כנסת, שהם סמל של ריבונות, עדיין מנועים מלעלות להר הבית, היא ביטוי להמשך אובדן הריבונות היהודית במקום".

ח"כ גליק וח"כ שולי מועלם בכניסה להר הבית, 23.8.17. צילום: עזרא גבאי
ח"כ גליק וח"כ שולי מועלם בכניסה להר הבית, 23.8.17. צילום: עזרא גבאי

 

עוד הוסיפה מועלם, "יש לבטל את ההחלטה לאסור על חברי כנסת לעלות להר הבית, שכן היא היא לא רק הפלייה, אלא בעיקר שגיאה מדינית חמורה". ח"כ גליק אמר כי "הגיע הזמן לשים סוף למצב האבסורדי שבו כל אזרח ותייר יכול לעלות להר הבית ורק חברי כנסת לא".

"עבורי ביקור בהר בית אינו רק זכות בסיסית ומצווה", הסביר חה"כ, "אלא מהווה מקור של חמצן ואנרגיה שלהם אני זקוק על מנת להמשיך בחיי האישיים והציבוריים. הבוקר אגיע לכניסה להר ואדרוש לאפשר לי להיכנס".

ח"כ גליק וח"כ מועלם בכניסה להר-הבית. צילום: סעדיה גורצ'קי

לפני כשנה וחצי, בשיאו של גל הדקירות אסר ראש הממשלה נתניהו על שרים וח"כים יהודיים לבקר בהר הבית, בעקבות ההסלמה. לאחר שספג ביקורת רבה על כך שמדובר באיסור בעל אופי אנטישמי, הבהירה לשכתו כי "הנחיית נתניהו למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח"כים להר הבית עד הודעה חדשה, חלה על יהודים וערבים כאחד".

בדיון האחרון בבית המשפט העליון אודות האיסור, בישרה המדינה כי תערוך ניסוי בן חמישה ימים במסגרתו תאפשר לח"כים לבקר באתר הקדוש החל מה-23 ביולי. כזכור, שלושה ימים לפני כן, בוצע הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני השוטרים רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז"ל, מה שטרף את הקלפים.

גליק בשער האריות. צילום: פלאש 90
גליק בשער האריות. צילום: פלאש 90

 

לפני כשבועיים העביר חבר הכנסת גליק את לשכתו למשך יום אחד לרחבת שער השבטים בכניסה להר הבית,במחאה על  סירובו של לאפשר לחברי הכנסת להיכנס להר הבית. גליק אמר אז: "החלטת מנוגדת לחוק ומנוגדת להתחייבותו שלו לבג"ץ ועל כן אפעל במלוא הנחישות עד שהר הבית ייפתח גם לחברי כנסת".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.