במאי הסרטים תומך ה-BDS, קן לואץ', ספג לאחרונה ביקורת קשה לאחר שמתח בעצמו ביקורת על כוונתה של להקת רדיוהד להופיע בישראל. מסתבר שמרבית סרטיו של הבמאי הקורא חדשות לבקרים לאמנים להחרים את ישראל, דווקא הוקרנו בארץ.

במאי הסרטים תומך ה-BDS קן לואץ'. צילום: רויטרס
במאי הסרטים תומך ה-BDS קן לואץ'. צילום: רויטרס

במכתב שפרסם בשבוע שעבר ב"אינדיפנדנט" הבריטי לקראת הופעתה של רדיוהד בתל אביב, הגיב הבמאי לראיון שנתן יורק בחודש שעבר למגזין האמריקני "רולינג סטון" בו גינה הזמר את תומכי החרם על ישראל. בראיון יורק סיפר כי בין הקוראים לחרם ישנם אנשים שהוא מעריך דוגמת לואץ'. "מעולם לא חלמתי לומר להם היכן לעבוד, מה לעשות או לחשוב. הם מנסים לייצר שיח של שחור או לבן, ויש לי בעיה עם זה. מאוד מצער שהם בוחרים להשליך עלינו רפש בפומבי במקום לפנות אלינו באופן אישי".

לואץ' הגיב: "בין אם מדובר באפרטהייד בדרום אפריקה בעבר ובין אם זה אפרטהייד בישראל בהווה, כאשר קהילה מדוכאת מבקשת מאמנים בינלאומיים ידועים לא להעניק את שמותיהם לניסיונות של מדכאיהם להלבין את הפרות זכויות האדם שלהם, זוהי חובתנו המוסרית לשעות להפצרותיהם. הנושא צריך להיות הם וזכויות האדם שלהם, לא אנחנו ותחושת הגאווה שלנו".

בעקבות דברי הבמאי, פרסם ה"גו'איש כרוניקל" דיווח לפיו בעוד לואץ' מבקר את רדיוהד, סרטו האחרון "אני, דניאל בלייק" מוקרן בישראל. בניסיון למזער את הנזק הסבירה מפיקת סרטיו של לואץ', רבקה אובראיין, ל"גרדיאן" הבריטי כי חברת ההפצה של הסרט זוכה פרס דקל הזהב חתמה על חוזה ההפצה בישראל ללא ידיעת לואץ' או חברת ההפקה.  "ביקשנו מווילד באנץ' בעבר לא למכור לישראל. אבל מה שקרה הפעם,  וגם בעבר, זה שבפסטיבל קאן דברים קורים מאוד מהר וחבר זוטר בחברה הלך ומכר את הסרט לישראל בלהט הרגע, ושכח את הבקשה שהסרט לא יימכר".

בתגובה לדברים אמר לגרדיאן גיא שני, העומד בראש חברת ההפצה בישראל, כי מודבר ב"אבסורד" וכי בעבר קנה סרטים רבים של הבמאי ללא כל התנגדות מצידו או מצידה של אובראיין.  "מאז 1993 כשקנינו את 'גשם של אבנים', קנינו כל סרט שלו מלבד שניים. מעולם לא נתקלנו בבעיה בקניית הסרטים. זה אבסורד, כי אנו מציגים את סרטיו כבר שנים, ואני משלם לו כסף מדי שנה". עוד הוסיף: "זו חידה שריתקה גם אותי. נראה שקן לואץ' מרגיש שהוא יכול לפטור את עצמו מהחרם התרבותי". ראש חברת ההפצה ויילד באנץ', וינסנט מארוואל, צייץ בסוף השבוע הבהרה בטווייטר: "אנחנו סוכני המכירות הבינלאומיים של 'דניאל בלייק', וקן ביקש מאיתנו לא למכור את הסרט לישראל. עשינו זאת בניגוד לרצונו".
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20