ביקורו של נשיא , , בישראל מעלה שוב את סוגיית החרם של ממשלת ישראל על מפלגת הקואליציה האוסטרית, "מפלגת החירות". החרם על מפלגת הימין הקיצוני היא אחת הסוגיות הסבוכות המונחות על שולחנו של ראש הממשלה נתניהו. המפלגה נתונה לביקורת חריפה מצד הממסד הליברלי במערב ומצד קהילת יהודי אוסטריה בשל עברה הפרו-נאצי ומנהיגה הידוע לשימצה, יורג היידר.

ארסן אוסטרובסקי, מנהל בכיר בקונגרס היהודי-ישראלי אומר לנו כי "המצב באירופה די מדאיג, אנחנו מציינים 74 שנים למלחמת העולם השניה ואנחנו רואים עלייה באנטישמיות ובמיוחד באירופה. היום זו לא רק אנטישמיות שמטרגטת יהודים אלא השחתה של בתי קברות, יהודים שמפחדים ללבוש כיפה וגם אנטישמיות שתוקפת את מדינת ישראל, אנטישמיות שעטופה מחדש, תוקפים את הציונות ואת המדינה היהודית".

נשיא אוסטריה, אלכסנדר ואן דר בלן וראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: רויטרס

שהופק על ידי דיויד אונגר קליין, חבר הקהילה היהודית, שהתקיים בשבוע שעבר הביא אליו דמויות ציבוריות מוכרות מישראל, בין השאר את זוכי פרסי הנובל דן שכטמן ועדה יונת ושגרירים רבים. הנוכחות של חברי מפלגת החירות האוסטרית הביאה את הקהילה היהודית להחרים את הכנס.

קליין טוען כי "זה חשוב שממשלות ידברו זו עם זו, שתהיה דמוקרטיה. יש את הקונסרבטיבים שבקואליציה עם מפלגת החירות. זה חשוב גם שהקהילה היהודית לא תגיד לישראל מה לעשות ומה לא לעשות וישראל לא צריכה שמישהו מבחוץ ייתן לה עצות".

אבל יש גם קולות בקהילה שסבורים שיש להיענות ליד המושטת של המנהיג הנוכחי של המפלגה, שטראכה, הפועל כבר שנים לנקות את המפלגה משנאת יהודים וגם הצהיר כי בכוונתו להעביר את שגרירות ארצו לירושלים.

ולדימיר סלוצקר, נשיא הקונגרס הישראלי-יהודי. צילום: Rinky Klettermayer / Create Connections 2019

יובל גראוס, חבר הקהילה היהודית בוינה, למשל, אומר כי "רוב אנשי הקהילה היהודית תומכים במפלגה הסוציאליסטית וזה בגלל העבר של מפלגת החירות שנמצאת עכשיו בממשלה ורואים שיש לה כל מיני הצעות שמיות. ובכל זאת, יש כאן חלק קטן של הקהילה שאומר שצריך לדבר איתם ולהיפגש איתם כי זו מפלגה שתומכת בארץ וגם להעביר את השגרירות לירושלים".

בחודש אפריל האחרון התברר כי נתניהו הציע לקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ להסיר את החרם על מפלגת החירות בתמורה להעברת השגרירות האוסטרית לירושלים. חבר הפרלמנט היהודי-אוסטרי, מרטין אנגלברג, מבטיח לנו במהלך קונגרס : "אעשה כל שביכולתי לדחוף להעברת השגרירות בירושלים".

צילום: Rinky Klettermayer Create Connections 2019

 

בשבוע שעבר, במהלך קונגרס וינה ויום השואה הבינלאומי גם הוענק פרס מפעל חיים בטקס "חץ הזהב" היוקרתי לשר לשעבר סילבן שלום, על תרומתו להעברת החוק הבינלאומי לציון יום השואה הבינלאומי באו"ם ב-1 בנובמבר 2005 בהצבעת רוב של למעלה מ-150 מדינות. שלום היה אמור לקבל את פרס מפעל החיים לצד מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן שתמך ביוזמה ונפטר במפתיע באוגוסט האחרון. העניקו את הפרס נשיא צ'כיה לשעבר, ווצלב קלאוס, ולדימיר סלוצקר, נשיא הקונגרס היהודי-הישראלי ושגריר ישראל לאו"ם לשעבר רון פרושאור וודיויד אונגר-קליין, מייסד קונגרס וינה.

"זוהי זכות גדולה לקבל את הפרס החשוב הזה", אמר סילבן שלום, "כשר החוץ של ישראל, ההישג שאני גאה בו ביותר הוא הובלת ההחלטה ההיסטורית באו"ם לציון יום השואה הבינלאומי. עם העלייה המדאיגה באנטישמיות, והדור האחרון של הניצולים, משימת הנצחת ששת מיליון היהודים שנספו בשואה, לצד לימוד לקחי העבר כדי ליצור מחר טוב יותר , מעולם לא היו דחופים או נחוצים יותר".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.